Սիրիայից ԱՄՆ-ի զորքերի դուրս բերման մասին որոշումը հայ բնակչության համար կարող է բացասական հետեւանք ունենալ
Սիրիայից զորքերի դուրս բերման մասին Վաշինգթոնի որոշումը մտահոգության տեղիք է տալիս:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին դեկտեմբերի 24-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքով, այս որոշումը նոր հնավորություններ կբացի Թուրքիայի համար          զորքերը Սիրիայի տարածք մտցնելու տեսանկյունից:
«Թուրքական զորքերի ներթափանցումը կկատարվի երկրի հյուսիսային եւ արեւելյան շրջանների ուղղությամբ, որոնք վերահսկվում են քրդերի կողմից: Սիրիայի այդ շրջաններում կենտրոնացած է հայ բնակչությունը: Մասնավորապես, վտանգ կարող է առաջանալ Էլ Կամիշլի քաղաքի բնակչության համար»,- ասաց նա:
Կիրո Մանոյանը նշեց այն փաստի կարեւորությունը, որ նման որոշումն ընդունվել է ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի նախագահների հեռախոսազրույցի ժամանակ եւ այն Վաշինգթոնի իշխանությունների կողմից միաձայն չի ընդունվել:
«Այս կապակցությամբ մենք մտահոգության մի քանի պատճառ ունենք: Նախ, Սիրիայի տարածքում հայ բնակչության ներկայությունը, ուր կարող են թուրքական զինված ուժերը ներթափանցել: Երկրորդ, այն փաստը, որ այս ամենը տեղի կունենա մեր սահմաններից համեմատաբար մի փոքր հեռու», - նշեց նա:

ARF Dashnaktsutyun: US troops’ withdrawal from Syria can have negative consequences for Armenian population
Washington’s decision to withdraw the US troops from Syria causes concern.
STEPANAKERT,  DECEMBER 24, ARTSAKHPRESS: Giro Manoyan, head of the Political Affairs Bureau and the Armenian Cause Office of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Party of Armenia, stated the above-said at a press conference on Monday, News.am reports.
In his words, this decision will open new “opportunities” for Turkey, in terms of sending its troops to Syria.
“The infiltration of Turkish troops will be conducted toward the northern and eastern regions of the country Syria, which are controlled by the Kurds,” he said. “But the Syrian Armenian population is concentrated in those regions of Syria.”
Manoyan noted that the decision to pull the US troops out of Syria was made during a telephonic conversation between the American and the Turkish presidents, but this decision was not unanimously approved by the authorities in Washington.
“In this connection, we have several reasons for concern,” the ARF official said. “First, the Armenian population’s presence in the Syrian territory where the Turkish armed forces could infiltrate,” he explained. “Second, the fact that all that will take place relatively slightly away from our  borders.”