ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը հերթական անգամ չքվեարկեց երկրի բյուջեի շուրջ
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի վերին եւ ստորին պալատները հերթական անգամ չեն քվեարկել երկրի բյուջեի շուրջ, ինչում կարելի համոզվել օրենսդիր մարմնի կայքում նիստի հեռարձակումից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այսպիսով, ֆեդերալ կառավարությունը կշարունակի ժամանակավորապես փակ մնալ մինչեւ հաջորդ քվեարկությունը, որը կկայանա դեկտեմբերի 31-ին տեղական ժամանակով ժամը 10:00-ին (Երեւանի ժամանակով ժամը 19:00-ին): Ինչպես արդեն տեղեկացվել Է, ԱՄՆ-ի կառավարության բնականոն աշխատանքն ընդհատվել Է՝ առանց Մեքսիկայի հետ սահմանին արգելապատի կառուցման համար ծախսերի, իշխանության համերկրային մարմինների ժամանակավոր ֆինանսավորման մասին օրինագիծն ստորագրելուց նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրաժարվելու պատճառով: Պաշտոնապես կառավարության աշխատանքի կասեցումը տեղի Է ունեցել դեկտեմբերի 22-ին:
Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները՝ ԱՄՆ-ի նախագահի գլխավորությամբ, չկարողացան համոզել դեմոկրատներին արգելապատի կառուցման համար 5 մլրդ դոլար հատկացնելու անհրաժեշտության հարցում, մինչդեռ առանց նրանց աջակցության ցանկացած բյուջետային օրենք չի կարող հավանության արաժանանալ վերին պալատի կողմից: Եթե օրենքը չընդունվի առաջիկա օրերին, ապա ֆիանսավորման հետ կապված իրադրությունը բացասաբար կազդի ԱՄՆ-ի ներքին անվտանգության նախարարության, տրանսպորտի նախարարության, գյուղատնտեսության նախարարության, Պետդեպարտամենտի, ինչպես նաեւ արդարադատության նախարարության եւ ԱՄՆ-ի բյուջետային տասնյակ այլ հիմնարկությունների աշխատանքի վրա: Ընդամենը խոսքը վերաբերում Է բյուջետային պետական հիմնարկությունների քառորդ մասին: Associated Press գործակալության գնահատմամբ՝ աշխատանքի կասեցումը վերաբերել Է 800 հազար բյուջետային աշխատողների գործունեությանը եւ կազդի նրանց աշխատավարձի վճարման վրա: Վարչական-բյուջետային վարչության տնօրեն Միք Մալվեյնին հնարավոր Է համարում, որ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին այս տարի չի հաջողվի կարգավորել տարաձայնությունները բյուջեի շուրջ: «Կարծում եմ, որ իրադարձություններն առաջիկա օրերին այնքան Էլ արագ չեն զարգանա: Ըստ իս, միանգամայն հնարավոր Է, որ shutdown-ը կշարունակվի նաեւ դեկտեմբերի 28-ից հետո՝ մինչեւ նոր գումարման Կոնգրեսի աշխատանքի սկսվելը»,- ասել Է նա դեկտեմբերի 23-ին Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: Կառավարության աշխատանքի կասեցման կապակցությամբ Թրամփը չեղարկել Է ուղեւորությունը Ֆլորիդա եւ որոշել Է մնալ Վաշինգտոնում: Կառավարության աշխատանքի ներկայիս կասեցումն արդեն երրորդն Է տարեսկզբից ի վեր, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Конгресс США в очередной раз не проголосовал по бюджету
Верхняя и нижняя палаты Конгресса США в очередной раз не проголосовали по бюджету страны, следует из трансляции заседания на сайте законодательного органа.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 декабря, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Таким образом, федеральное правительство будет по-прежнему временно закрыто до следующего голосования, которое состоится 31 декабря в 10:00 (18:00 по Москве). Однако 31 декабря состоится формальное заседание, на котором не будут приниматься никакие решения. Следующая сессия сената запланирована на 2 января.
Официально приостановка работы правительства произошла в субботу.
Представители Республиканской партии во главе с президентом США не смогли убедить демократов, без поддержки которых любой бюджетный закон не может быть одобрен верхней палатой, в необходимости выделить $5 млрд на проект строительства стены,сообщает INTERFAX.RU.
Трамп считает возведение стены, которое было его предвыборным обещанием, принципиальным вопросом. Демократы же, поддерживая необходимость укрепления безопасности границ США, считают строительство стены неэффективным и затратным.
Если закон не будет принят в ближайшие дни, то ситуация с отсутствием финансирования негативно скажется на работе министерства внутренней безопасности США, министерства транспорта, министерства сельского хозяйства, Госдепартамента, а также Минюста и десятка других бюджетных госучреждений США.
Всего речь идет о четверти бюджетных госучреждений. По оценке Associated Press, приостановка работы затронула деятельность и повлияет на оплату труда около 800 тысяч бюджетников.
Конгрессу США, возможно, не удастся в этом году урегулировать разногласия по поводу бюджета, допускает директор Административно-бюджетного управления Мик Малвейни. "Я думаю, что события в ближайшую пару дней будут развиваться не слишком быстро. На мой взгляд, вполне возможно, что shutdown продержится и после 28 декабря - до начала работы Конгресса нового созыва", - сказал он в интервью телеканалу Fox News в воскресенье.
В связи с приостановкой работы правительства Трамп отменил поездку во Флориду и решил остаться в Вашингтоне.