Թեհրանը պահանջել է Վաշինգտոնից անհապաղ ազատել իրանցի լրագրողուհուն
ԱՄՆ-ը պարտավոր Է անհապաղ ազատել Press TV հեռուստաալիքի լրագրողուհի Մարզիե Հաշեմիին, որը Վաշինգտոնում ձերբակալվել Է Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի աշխատակիցների կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը, որի խոսքը հունվարի 17-ին մեջբերել Է Press TV հեռուստաալիքը:
«Հաշեմիի ձերբակալությունը խոսքի ազատության ուղղակի խախտում Է եւ անմեղ մարդու նկատմամբ քաղաքական լիազորությունների չարաշահում: ԱՄՆ-ը պարտավոր Է անհապաղ ազատել նրան»,- ասել Է Զարիֆը: Նա հավելել Է, որ ԱՄՆ-ի քաղաքացիություն ունեցող լրագրողուհին «նաեւ Իրանի քաղաքացի Է, ուստի Թեհրանն իրավունք ունի պաշտպանել նրա շահերը»: Նախարարի խոսքով՝ «նա անհիմն Է ձերբակալվել ԱՄՆ-ում»:
Ավելի վաղ Press TV հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Հաշեմիի որդուն, հաղորդել Է, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները Մարզիեին ձերբակալել են այն պատճառով, որ նա կարեւոր վկա Է դատաքննություններից մեկում: Իրանի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչ Բահրամ Ղասեմին հունվարի 16-ին հայտարարել Էր, որ ԱՄՆ-ում Press TV հեռուստաալիքի իրանցի լրագրողուհի Մարզիե Հաշեմիի ձերբակալումն անօրինական Է ու անմարդկային, իսկ նրա պահման պայմանները խախտում են մարդու իրավունքները:
Press TV հեռուստաալիքի հաղորդավարուհին ծնվել Է ԱՄՆ-ում: Նա ուղեւորվել Էր ԱՄՆ՝ տեսակցելու հիվանդ եղբորն ու մյուս հարազատներին: Մարզիե Հաշեմիի ազգականները հեռուստաալիքին պատմել են, որ նրա հետ չեն կարողացել կապվել 48 ժամվա ընթացքում եւ միայն հետո են իմացել ձերբակալման մասին: Հաղորդավարուհին ընտանիքի անդամներին հայտնել Է իր նկատմամբ կոպիտ վերաբերմունքի մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

STEPANAKERT,  JANUARY 17, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Hashemi’s arrest is a violation of freedom of speech and a political abuse against an innocent individual”, the Iranian FM said, adding that the journalist is also a citizen of Iran, and Tehran has a right to look after her interests.
The US Police arrested journalist and anchor Marzieh Hashemi who works for Iran’s English-language Press TV television news network.
“We were informed that journalist and anchor Marzieh Hashemi has been detained in Washington D.C.. The cause of the arrest is unknown, no formal charges have been pressed against her”, Press TV said on Twitter.
She was detained at St. Louis Lambert International Airport, and later was transferred by the FBI to the detention facility.
Marzieh Hashemi was born in the US. She travelled to the US to visit her ill brother and other relatives. Her family members told Press TV that they were unable to contact here for over 48 hours, and only recently leant about her detention. Hashemi informed family members of mistreatment at the detention center. She said her hijab had been removed against her will.