Մարտակերտի շրջանի հրետակոծության հետևանքները. տեղեկացնում են պատասխանատուները
Ապրիլի 26-ին Մարտակերտ քաղաքի ուղղությամբ թշնամին հրետակոծությունը սկսել է երեկոյան ժամը 22-00-ին և ինտենսիվ կերպով այն շարունակվել է մինչև 24-00-ն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Մարտակերտի քաղաքապետ Միշա Գյուրջյանը և հավելել, որ առավոտյան ճարտարապետի հետ միասին արդեն հասցրել է շրջայց կատարել և արձանագրել հետևանքները:
«Ցավոք սրտի կրկին կան ավերածություններ: Անցած գիշեր տեղի ունեցած հրետակոծությունից Մարտակերտում ավելի քան 20 տուն է վնասվել: Այս պահին քաղաքի ճարտարապետի հետ ճշտում ենք վնասների չափերը»,- ասաց Մարտակերտի քաղաքապետն՝ ավելացնելով, որ այս պահին քաղաքում իրավիճակը հանգիստ է:
Ներքին Հոռաթաղի դպրոցի տնօրեն Մելանյա Դավթյանի խոսքով, նույն ժամանակահատվածում թշնամու կողմից գյուղը ենթարկվել է ինտեսիվ հրետակոծության: Նրա տեղեկացմամբ, բարեբախտաբար բնակիչների շրջանում զոհեր և վիրավորներ չկան, գյուղը հիմնականում անվնաս է մնացել:
Երեկ երեկոյան ադրբեջանական զինուժը հրետակոծության է ենթարկել նաև Մատաղիս բնակավայրը: Գյուղի դպրոցի տնօրեն Գեղամ Աղաջանյանի խոսքով, մեկ տուն մասնակի վնասվել է:
Հիշեցնենք, որ ՊԲ մամլո ծառայության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ անցած գիշեր ադրբեջանական զինուժի կողմից հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ և այլ խաղաղ բնակավայրեր:

There are new destructions in Martakert caused by Azerbaijani shelling
On April 26 the opponent started shelling in the direction of Martakert at around 22:00 and continued intensively shelling until 24:00.
STEPANAKERT, APRIL 27, ARTSAKHPRESS: Martakert Mayor, Misha Gyurjyan told  the aforesaid, adding that  in the morning together with the architect they have already toured and recorded effects by the opponent.
“Unfortunately we have again recorded damages caused by Azerbaijani shelling. More than 20 houses have been damaged. Now with the architect we are inventorying the damages,"said Gyurjian, adding that now the situation in Martakert is calm.
The Director of the school of the village Nerkin Horatagh, Melanya Davtyan informed that at the same period the Azerbaijani troops kept the village under heavy fire.
Artsakhpress learnt that fortunately there are no casualties among the villagers.
“Last night  Mataghis was also shelled by  the Azerbaijani armed forces,” the school director  of the village Gegham Aghajanyan informed and added that one house has been partially damaged.
Azerbaijani forces continued intense ceasefire violations overnight April 26-27. Fierce ceasefire violations occurred in the northeastern part of the contact line. Martakert, Nerkin Horatagh and other civilian settlements were shelled by Azerbaijani forces.