Ֆաթիհ Աքընը Գերմանիայի նախկին թուրք պատգամավորի հետ վիճել է Հայոց ցեղասպանության հարցով
Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խզում» (The Cut) ֆիլմի ռեժիսոր, թուրք ծագում ունեցող գերմանացի Ֆաթիհ Աքընը Ցեղասպանության թեմայով փոքրիկ վիճաբանություն է ունեցել Գերմանիայում նախկին թուրք պատգամավոր Հաքքը Քեսքինի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Աքընը պահանջել է Քեսքինից, որ վերջինս իրեն հանի էլեկտրոնային փոստի ցուցակից: «Առանց իմ ցանկության Ձեր ուղարկած քաղաքական բովանդակությամբ հայտարարություններն արդեն չեմ ցանկանում ստանալ: Ես 1915 թվականի դեպքերը որակում եմ որպես Ցեղասպանություն: Զգում եմ, որ ստիպված եմ Ձեզ նման պատասխան ուղարկել ձեր իսկ տեսակետների և առանց իմ ցանկության ինձ ուղարկած նամակների համար: Կարծում եմ, որ տեղյակ եք «Խզում» ֆիլմից և դրա բովանդակությունից: Գուցե նաև տեղեկացված եք այս թեմայով ԶԼՄ-ներին հայտնածս տեսակետների վերաբերյալ: Ես Ձեզ հետ նույն տեսակետը չեմ կիսում»,- ասել է Աքընը:
1968 թվականից ի վեր Գերմանիայում բնակվող Հաքքը Քեսքինը հայտնի է Հայոց ցեղասպանության մասին իր հակահայկական տեսակետներով: Ավելի վաղ նա այս թեմայով առաջարկել էր. «Խնդիրը թողնենք պատմաբաններին, թող հանձնաժողով ստեղծվի, որը կբացի ու կուսումնասիրի արխիվները»:
«Խզում» ֆիլմի սցենարի հեղինակներն են հենց ինքը` ռեժիսորը, և Մարտիկ Մարտինը: Ֆիլմը պատմում է Ցեղասպանությունը վերապրած հայ մարդու` Նազարեթ Մանուկյանի մասին, ով տարիներ անց հանկարծակի իմանում է, որ իր զույգ աղջիկները հնարավոր է ողջ են մնացել և սկսում է նրանց փնտրտուքները: Ֆիլմում նկարահանվել են Արսինե Խանջյանը, Սիմոն Աբգարյանը, Ակին Ղազին և այլք:

Фатих Акын поспорил по вопросу Геноцида с бывшим турецким депутатом
Немецкий режиссер фильма «Разрыв» (The Cut), рассказывающего о Геноциде армян, турок попроисхождению Фатих Акын поспорил по вопросу Геноцида с бывшим турецким депутатом в Германии Хакком Кескином.
СТЕПАНАКЕРТ, 18  ДЕКАБРЯ, АРЦАХПРЕСС- Как передает «Арменпресс», об этом сообщает турецкий сайт Demokrathaber.net.
Фатих Акын потребовал от Кескина, чтобы тот удалил его из списка автоматической рассылки по электронной почте.
«Я более не желаю получать ваши заявления политического характера против моей воли. Я характеризую события 1915 года как Геноцид.
Чувствую, что вынужден вам ответить на присланные мне против моей воли письма, где высказывается ваша точка зрения. Думаю, вы осведомлены о фильме «Разрыв» и его содержании. Возможно, что вы также в курсе моих взглядов, опубликованных в СМИ. Я не разделяю ваших убеждений»,­ сказал Акын.
Обитающий с 1968 года в Германии Хакк Кескин известен антиармянскими взглядами на Геноцид. Ранее он предлагал «оставить проблему историкам, пусть будет создана комиссия, которая откроет архивы и изучит дела».
Авторы сценария фильма «Разрыв» ­ режиссер Фатих Акын и Мартик Мартин. Фильм рассказывает о судьбе армянина Назарета Манукяна, который пережил Геноцид, и спустя годы узнал, что его две дочери выжили, и он начинает их разыскивать. В фильме снимались Арсинэ Ханджян, Симон Абгарян, Акин Хазин и другие.