CONIFA-ի առաջնությունը յուրօրինակ մարտահրավեր էր Արցախին. ամփոփվել են մրցաշարի արդյունքները
CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019-ի փակման արարողությունից հետո այսօր ոլորտի պատասխանատուներն ամփոփել են առաջնության արդյունքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` մամուլի ասուլիսին CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019-ի կազմկոﬕտեի նախագահ, ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն ասել է, որ անցած օրերի ֆուտբոլային հրավառությունն այսօր ավարտվեց, սակայն պետք է մտածել հաջորդ առաջնությունների մասին:
«Շնորհավորում եմ չեմպիոններին: Նրանք հաղթել են արդար մրցապայքարում: CONIFA-ում կա մի դրական կանոն, որի համաձայն բոլոր թիմերին հանձնվում են մրցանակներ, քանի որ իրականում բոլոր հավաքականները, որոնք մասնակցում են, արդեն իսկ հաղթողներ են: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել կազմակերպչական ամբողջ թիմին, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայել այս տոնը պարգևելու համար»,- նշել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Այնուհետև պետական նախարարը որոշ տվյալներ է հրապարակել առաջնության արդյունքների մասին: Այսպես` առաջնության ընթացքում Արցախ է ժամանել 8 թիմ, պաշտոնատար անձանց և ֆուտբոլիստների քանակը 300 է, հավատարմագրված լրագրողների թիվը` 114, մարզադաշտերի քանակը` 4: Այս օրերին հրապարակվել են ավելի քան 2000 հոդվածներ և լուրեր, կազմակերպվել շուրջ 80 մշակութային միջոցառումներ, առաջնությունում ներգրավվել 270 կամավորներ, իսկ միջոցառումներին` 30 թիմեր: Ամենակարևոր  ցուցանիշը, ըստ Գ. Մարտիրոսյանի, լուրջ դեպքերի մասին տվյալն է, որը եղել է 0:
Հունիսի 1-9-ը կայացել են 20 պաշտոնական և 1 ոչ պաշտոնական խաղեր(CONIFA-ի ղեկավարության և լրագրողների միջև), որոնց շրջանակներում խփվել են ավելի քան 60 գոլեր:
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանն էլ ասել է, որ  առաջնությունը յուրօրինակ մարտահրավեր էր, որը պատվով կարողացավ Արցախը կատարել:
«Համատեղ ուժերով յուրաքանչյուրս մեր ներդրումը ունեցանք այս նախագծի իրականացման ընթացքում: Այն իր շուրջը համախմբեց հազարավոր մարդկանց: Ձևավորվեց կամավորական շարժում: Յուրաքանչյուրն ուզում էր մասնակցություն ունենալ նախագծի իրականացման գործում: CONIFA-ի առաջնության գավաթը շահեց Հարավային Օսիայի հավաքականը, սակայն բոլոր թիմերը շահեցին բարեկամության գավաթը և այստեղից կհեռանան բարեկամացած ու հարստացած»,- նշել է Ն. Աղաբալյանը:
Sportsbet.io ընկերության մարքեթինգի պատասխանատու Ջասթին Լե Բրոքն էլ ասել է, որ իրենց համար մեծ պատիվ էր ներգրավվել այսքան կազմակերպված միջոցառման աշխատանքներին:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ֆուտբոլային թիմերին` գեղեցիկ խաղեր պարգևելու, իսկ Արցախի ժողովրդին` հյուրասիրության համար:
Sportsbet.io ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Լուսի Թոմասն էլ նշել է, որ վստահությամբ պետք է փաստել, որ անկախ ամեն ինչից, հաջողվեց կազմակերպել առաջնությունը:
«Առաջնությունը գերազանցել է բոլորի սպասելիքները: Մեր ժամանելու պահից սկսած մեզ հրաշալի ընդունելություն ցույց տվեցին: Մենք շատ ոգևորված էինք և երբեք չենք մոռանա այս օրերը»,- ավելացրել է Լուսի Թոմասը:

Чемпионат CONIFA стал уникальным испытанием для Арцаха
После церемонии закрытия кубка Европы по футболу CONIFA Sportsbet.io 2019 были подведены итоги турнира.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июня, АРЦАХПРЕСС: Как передает корреспондент «Арцахпресс», в ходе пресс-конференции  госминистр Арцахской Республики Григорий Мартиросян заявил, что футбольные фейерверки уже позади и следует подумать о предстоящих чемпионатах.
«Поздравляю чемпионов. Они победили в честной борьбе. В CONIFA действует положительное правило, согласно которому все команды награждаются призами, поскольку все команды, которые фактически участвуют, уже являются победителями. Я хотел бы поблагодарить всю организационную команду, которая не жалеет  сил, чтобы провести этот праздник », - отметил  Г. Мартиросян.
Также госминистр обьявил некоторые данные  по итогам турнира. Так, за время чемпионата в Арцах прибыло 8 команд, количество официальных лиц и игроков - 300, количество аккредитованных журналистов - 114, количество стадионов - 4. Было опубликовано более 2000 статей, было организовано около 80 культурных мероприятий, в чемпионате приняли участие 270 волонтеров и 30 команд были приобщены к  мероприятиям. Чемпионат прошел удачно и бес происшествий. . С 1 -ого по 9-ое июня было проведено 20 официальных и одна неофициальная игры (между руководством CONIFA и журналистами), в которых было забито более 60 голов.
Министр образования, науки и спорта Арцахской Республики Нарине Агабалян отметила, что чемпионат является уникальной задачей, которую удалось с честью выполнить Арцаху.
«Каждый из нас внес свой вклад в реализацию этого проекта. Он объединил тысячи людей. Было сформировано волонтерское движение. Сборная Южной Осетии выиграла чемпионат CONIFA, но все команды выиграли кубок дружбы и покинут Арцах, обретя большое количество друзей и болельщиков». - отметила  Н. Агабалян.
Директор по маркетингу Sportsbet.io Джастин Ле Брок отметил, что для них большая честь быть вовлеченным в организационные работы такого  мероприятия. Он поблагодарил футбольные команды за прекрасные игры и жителей Арцаха за гостеприимство.
Спортивный директор по связям с общественностью Sportsbet.io Люси Томас с уверенностью заявила, что несмотря ни на что то, чемпионат  удалось организовать по всем правилам.