ԿԺԴՀ-ում հայտարարել են F-35 կործանիչների ոչնչացման համար զենքի մշակման մասին
ԿԺԴՀ-ն իրականացնում Է հատուկ սպառազինությունների մշակում հինգերորդ սերնդի F-35A կործանիչ-ռմբակոծիչների հակազդման համար, որոնք ԱՄՆ-ից գնում Է Հարավային Կորեան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին ասված Է ԿԺԴՀ-ի արտգործնախարարությանը կից Ամերիկայի ինստիտուտի հետազոտական բաժնի ղեկավարի հայտարարության մեջ, որը հրապարակել Է Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը:
Թե հատկապես ինչ սպառազինության մասին Է խոսքը նշված չԷ: Kyodo գործակալությունը կարծում Է, որ, ամենայն հավանականությամբ, ԿԺԴՀ-ն նկատի ունի մարտավարական հրթիռներ: Առաջին F-35 կործանիչ-ռմբակոծիչը Հարավային Կորեայի ռազմաօդային ուժերին Է հանձնվել մարտ ամսվա վերջին: Մինչեւ այս տարվա վերջը նախատեսված Է ընդհանուր առմամբ վեց այդպիսի մեքենաների մատակարարում, իսկ ամբողջությամբ վերցված պարտավորագիրը նախատեսում Է մինչեւ 2021 թվականը 40 կործանիչների գնում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В КНДР заявили о разработке оружия для уничтожения истребителей F-35
КНДР осуществляет разработку специальных вооружений для противодействия истребителям-бомбардировщикам пятого поколения F-35А, которые закупает у США Южная Корея.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 июля, АРЦАХПРЕСС: Об этом говорится в опубликованном в четверг агентством ЦТАК заявлении главы исследовательского отдела института американистики при МИД КНДР.
О разработке какого именно вооружения идет речь не указано. Агентство Kyodo считает, что, скорее всего, в КНДР имеют в виду тактические ракеты,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Первый истребитель-бомбардировщик F-35А был передан южнокорейским ВВС в конце марта. До конца этого года предусмотрена поставка в общей сложности шести таких машин, а всего контракт предусматривает закупку 40 истребителей к 2021 году.