Դեռ չկա Երեւանում ապրիլի 24-ի միջոցառումներին ԱՄՆ մասնակցության որոշում. Դեսպան
«Վաշինգտոնում տեղ գտած իմ հանդիպումների ժամանակ հստակ որոշում չի ընդունվել, թե ԱՄՆ ղեկավարներից ով է ներկագտնվելու ապրիլի 24-ին Երեւանում կայանալիք միջոցառումներին»,-այս մասին փետրվարի 13-ին կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ լիազոր եւ արտակարգ դեսպան Ռիչարդ Միլլզը՝ խոսելով, թե ինչ մակարդակով է ԱՄՆ-ն ներկա գտնվելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Եվ ես որպես դեսպան, եւ ԱՄՆ դեսպանատունը աշխարհին ցույց կտա, որ ԱՄՆ-ն հայ ժողովրդի հետ է, որ հարգի 1915թ. ողբերգական դեպքերի զոհերի հիշատակը, ինչի հետեւանքով ավելի քան 1 միլիոն հայ է զոհվել եւ դարձել արտաքսման զոհ»,-խուսափողաբար նշել է Ռիչարդ Միլլզը՝ հավելելով, որ սպասվում է բազմաթիվ ամերիկացիների ներկայությունը ապրիլի 24-ին կայանալիք միջոցառումներին:
ԱՄՆ դեսպանը նաեւ նշել է, որ Օբաման ստացել է միջոցառումներին մասնակցելու հրավերը, սակայն դեռեւս պարզ չէ, թե ԱՄՆ ղեկավարներից ով է մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
«Երբ մենք տեղեկություններ ունենք, թե ով կարող է գալ, մենք այդ մասին կհաղորդենք»,-նշել է Միլլզը՝ հավելելով, որ նրանք այժմ իրականացնում են մի շարք ծրագրեր եւ միջոցառումներ, որոնց ժամանակ կանդրադառնան այդ հարցին, ինչպես նաեւ կպատմեն ԱՄՆ ցուցաբերած մարդասիրական օգնության մասին:

Richard Mills: No decision yet on who will come to Armenia on April 24
During the meetings in Washington, there was no clear decision who will represent the U.S. government at the April 24 events in Yerevan, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills said during his first press conference in Yerevan.
STEPANAKERT, FEBRUARY 13, ARTSAKHPRESS: “As the U.S. Ambassador to Armenia and many Americans know how important the commemoration is for Armenians and for people with good will around the world,” Mills said. U.S. Ambassador said he personally and the embassy will demonstrate that they stand by the Armenian people to commemorate tragic events of 1915. The Ambassador also expects that many American Armenians will be in Yerevan on April 24.
“In terms of the U.S. government, President Obama was very honored to receive an invitation to attend the events. It was clear to me at my discussions in Washington that no decision has been made yet on who will represent the U.S. government,” Mills added. As soon as he has any information, we will convey it to the Armenian government, he assured. But in the meantime, the Embassy is preparing programs and events during which the issue will be discussed.