Թաղավարդ համայնքը 100 տարեկան է. գյուղն օրեցօր ծաղկում և զարգանում է. համայնքապետ
Մարտունու շրջանի Թաղավարդ համայնքի օրը նշվում է ապրիլի 25-ին. այս տարի լրանում է գյուղի անվանակոչության 100-ամյակը:
Թաղավարդ   համայնքը    100   տարեկան  է. գյուղն  օրեցօր   ծաղկում  և  զարգանում  է. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Թաղավարդի համայնքի ղեկավար Օլեգ Հարությունյանը:
Խոսելով գյուղի հիմնադրման օրվա մասին՝ համայնքի ղեկավարը պատմել է, որ ՀՀ կառավարությունը 1920 թվականի ապրիլի 14-ին Զանգեզուրից Վարանդա ուղարկեց Դրոյին, իսկ Ղափանից Դիզակ` Նժդեհին։ Այդ օրերին կազմվեց Արցախի ժամանակավոր կառավարությունը, որի կազմը հաստատեց Վարանդայի Թաղավարդ գյուղում 1920 թ-ի ապրիլի 25-ին հրավիրված Ղարաբաղի հայության 9-րդ համագումարը։
«Հաշվի առնելով այս պատմական տվյալները` հիմք է ընդունվել Թաղավարդի համայնքի օր նշել ապրիլի 25-ը։ Ըստ տեղեկությունների` գյուղի անվանումն առաջացել է գեղատեսիլ ու ծաղկառատ բնությունից. «վարդերի թաղ» կապակցությունը ձևափոխվել է և դարձել Թաղավարդ: Տարբեր աշխատություններում հիշատակվում է նաև, որ Թաղավարդի նախնական անվանումը եղել է Այգեհովիտ, այնուհետև՝ Բրդահունջ»,- տեղեկացրել է գյուղապետը: Գյուղը բաղկացած է երկու հատվածից՝ բուն Թաղավարդ և Կալեր (նախկինում այդ տարածքում բնակիչների միայն գոմերն էին, այնուհետև դարձրին բնակելի վայր):
Անդրադառնալով գյուղի առօրյային՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակչությունը հիմնականում զբաղվում է անասնապահությամբ և դաշտավարությամբ: Թաղավարդում կա 589 խոշոր և 454 մանր եղջերավոր անասուն, 1640 թռչուն և 200 մեղվաընտանիք:
«Գյուղն ունի 2-ական դպրոց, բուժկետ, ակումբ, նորակառույց համայնքապետարան: Բնակիչներն ապահովված են խմելու մշտական ջրով, ունեն գազ, լույս, համացանց: 2018-2019 թվականներին սալապատվել է 1 կմ ճանապարհ. անելիքներ դեռ կան: Դպրոցի աշակերտներն ամեն տարի մասնակցում են օլիմպիադաների և այլ մրցույթների՝ գրավելով մրցանակային տեղեր, միշտ բարձր են պահում Թաղավարդի անունն ու պատիվը:
Դպրոցականների թիվը տարեցտարի ավելանում է: 2019 թվականին գյուղն ունեցել է 20 ծնունդ. ունենք 10 բազմազավակ ընտանիքներ, որոնք օգտվում են պետական նպաստներից: Չորս ընտանիքների համար «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը տներ է կառուցել. այս տարի ծրագրում ընդգրկված են ևս 3 ընտանիքներ: Ի դեպ, համայնքի տարածքում կառուցվում են բազմաբնակարան երկու շենքեր, որոնցից ևս կօգտվեն բազմազավակ ընտանիքները»,-մասնավրապես ասել է Օ. Հարությունյանը:
Նրա  խոսքով՝    գյուղում    կան    պատմամշակութային  մի   շարք   վայրեր,  այդ  թվում՝   յոթ   սրբավայրեր, որոնք   գտնվում  են   անմխիթար  վիճակում.  դրանց  բարեկարգման    հարցերով   բազմիցս      դիմել  են  ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և զբոսաշրջության    նախարարությանը, սակայն  ոչ  մի  արձագանք  չեն  ստացել:
Գյուղում  է  գտնվում  նաև   17-րդ  դարի   Սուրբ Աստվածածին  եկեղեցին. այն     կիսավեր   վիճակում  է:   Չնայած  դրան՝    համայնքի    թոշակառու  բնակիչ  Յուրի  Բեգլարյանը, ով  նախկինում   դպրոցում  դասավանդում  էր    «կրոն»  առարկան, այսօր   էլ, որպես  կամավոր,        շարունակում  է  կարևոր  աշխատանքներ    իրականացնել   Թաղավարդում այդ  ուղղությամբ. եկեղեցական   բոլոր  տոներին  մոմավառություն  է  իրականացնում, աշակերտներին  բացատրում     տոնի   խորհուրդը  և  պատասխանում  նրանց  հարցերին:
«Հայրենական   Մեծ   պատերազմին   գյուղից  մասնակցել   է  500   մարդ, որից   284-ը   զոհվել  են, ոմանք  էլ  չեն   վերադարձել  իրենց    հարազատ  օջախներ, իսկ  արցախյան  պատերազմին     մասնակցել  է  280     համագյուղացի, որից  40-ը    նահատակվել են  հանուն  հայրենիքի   պաշտպանության:  2016   թվականի   ապրիլյան  պատերազմի  ժամանակ    մեր  գյուղի   բնակիչները   կրկին     կամավորագրվել  են    և   առաջնագիծ   մեկնել»,-ասել է  Օ. Հարությունյանը:
Համայնքապետի խոսքով՝ Թաղավարդն այսօր էլ շարունակում է ծաղկել ու օր օրի զարգանալ. գյուղը հանրապետության համայնքների լավագույն տասնյակում է գտնվում:
Նշենք, որ Մարտունի շրջկենտրոնից Թաղավարդ գյուղը գտնվում է 40 կմ, իսկ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից՝ 42 կմ հեռավորության վրա։

Селу Тагавард 100 лет. Деревня процветает и развивается день ото дня. Глава администрации.
Село Тагавард Мартунинского района было основано 25 апреля 1920 года. В этом году исполняется 100 лет деревне.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 апреля, АРЦАХПРЕСС. Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава администрации села Тагхавард Олег Арутюнян.
Говоря о дне основания села, глава администрации села рассказал, что 14 апреля 1920 года правительство Армении отправило из Зангезура в Варанду Дро, а из Капана в Дизак - Нжде. В те дни было сформировано временное правительство Арцаха, состав которого подтвердил 9-й съезд армян Карабаха, созванный 25 апреля 1920 года в селе Тагавард в Варанде.
«Принимая во внимание эти исторические данные, было принято решение отмечать день образования села Тагавард 25 апреля. Согласно данным, название села происходит от словосочетания “вардери таг” (что в переводе означает “улица роз”), которое в дальнейшем изменилось на “Тагавард”. В различных документах упоминается, что первоначальное название села Тагхавард было Айгеовит, а затем Брдаундж », - сказал глава администрации.
Село состоит из двух частей - Тагавард и Калер (ранее здесь находились только хлева, затем его превратили в жилой район). Что касается повседневной жизни села, наш собеседник отметил, что население в основном занимается скотоводством и полевыми работами. В Тагаварде насчитывается 589 голов крупного и 454 мелкого рогатого скота, 1640 птиц и 200 пчелиных семей.
«В селе есть по 2 школы, медпункта, клуба, новое здание администрации.  Жители обеспечены постоянной питьевой водой, газом, электричеством и интернетом. В 2018-2019 годах был вымощен 1 км дороги. Работы еще много. Каждый год ученики школы принимают участие в олимпиадах и в других конкурсах, занимают призовые места, поддерживают честь села Тагавард.
Количество школьников увеличивается с каждым годом. В 2019 году в селе родилось 20 детей. У нас 10 многодетных семей, которые пользуются государственными льготами.  Для четырех семей всеармянский фонд “Айастан” построил дома. Еще 3 семьи включены в программу в этом году. Кстати, на территории села строятся два многоквартирных дома, в том числе для многодетных семей», - сказал О. Арутюнян.
По его словам, в селе есть несколько историко-культурных мест, в том числе семь святых мест, которые находятся в плачевном состоянии. Они неоднократно обращались в Министерство культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах, но не получили никакого ответа.
В селе также находится церковь Сурб Аствацацин, построенная в 17 веке, которая находится в полуразрушенном состоянии. Несмотря на это, пенсионер из села Тагавард  Юрий Бегларян, который раньше преподавал «религию» в школе, сегодня, как волонтер, продолжает выполнять важную работу в этом направлении. Он зажигает свечи на всех церковных праздниках, объясняет студентам значение праздника и отвечает на их вопросы.
“500 человек из села приняли участие в Великой Отечественной войне, 284 из которых погибли, некоторые не вернулись в свои родные дома, а 280 односельчан приняли участие в Арцахской войне, 40 из которых погибли, защищая родину. Во время апрельской войны 2016 года жители нашей деревни снова вызвались добровольцами и ушли на передовую», - рассказал О. Арутюнян.
По словам главы администрации, Тагхавард продолжает процветать и развиваться день ото дня. Деревня входит в десятку лучших сел республики.
Следует отметить, что село Тагавард находится в 40 км от областного центра Мартуни и в 42 км от Степанакерта.