«2030 թվականի դրությամբ աշխարհը կբախվի ջրի համաշխարհային դեֆիցիտի հետ»․ ՅՈՒՆԵՍԿՕ
Ջրային ռեսուրսների պահպանման համար աշխարհը բավարար ջանքեր չի գործադրում, և այժմ այդ հարցի ճիշտ գնահատումն առավել քան կարևոր է դարձել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը:
Այս մասին ասված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամենամյա զեկույցում, որը հրապարակվել է ջրային ռեսուրսների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ։
«Ջուրը մեր ամենաարժեքավոր ռեսուրսն է՝ «երկնագույն ոսկին», որին ավելի քան 2 մլրդ մարդ հասանելիություն չունի։ Այն ոչ միայն անհրաժեշտ է գոյատևման համար, այլև սանիտարական, սոցիալական և մշակութային դեր է խաղում մարդկային հասարակություններում»,- հայտարարել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն:
Այս խնդիրը մանրամասնորեն բացահայտվում է 200 էջանոց զեկույցում, որի հեղինակներն ընդգծում են, որ ջրի արժեքը պետք է չափել՝ ելնելով ոչ միայն դրա շուկայական գնից, այլև այն օգուտներից, որոնք կարող է բերել դրա բաշխումը։ Միևնույն ժամանակ նրանք ընդունում են, որ առայժմ չկա համընդհանուր ճանաչում ունեցող մոդել, որը թույլ կտար նման գնահատական տալ:
Զեկույցում անկախ գիտնականները պնդում են, որ «2030 թվականի դրությամբ  աշխարհը կբախվի ջրի 40 տոկոս գլոբալ դեֆիցիտի հետ», և իրադրությունը կխորանա այլ գլոբալ խնդիրների, այդ թվում՝ համավարակի հետևանքների պատճառով:
Զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են, որ ներկայիս սանիտարական ճգնաժամի լույսի ներքո հիգիենիկ պահանջների բավարարման համար երկրի բնակիչներին ջրով ապահովելու խնդիրը դարձել է առավել քան արդիական։

UNESCO warns of global water scarcity by 2030
The countries of the world do not care enough about the conservation of water resources, and this could cause a global water shortage of 40% within 10 years, EN24 reports, citing the annual report of UNESCO.
STEPANAKERT, MARCH 22 , ARTSAKHPRESS: The document was published on Monday, when World Water Day is celebrated.
According to the authors, the deficit may arise by 2030 and worsen due to other global problems, including the consequences of the pandemic. The authors note that the sanitary crisis has highlighted the problem of providing the population with water to meet hygienic needs.
The report also notes that it is necessary to reconsider the issue of the correct assessment of the cost of water resources, based not only on the market price of water, but also on the benefits that can bring its distribution. In particular, according to the study, every year children around the world miss 443 million school days due to diseases associated with lack or poor quality of water.
The authors of the report emphasize that at present there is no model that would allow such an assessment, but it is necessary to develop an integrated approach that would allow considering various aspects of water resources use in aggregate.