Հրապարակվել է Արցախի ՄԻՊ-ի 2020թ. գործունեության տարեկան հաղորդումը, որտեղ ներկայացված է պատերազմի ընթացքում փաստահավաք առաքելության արդյունքները
Ղեկավարվելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին ԱՀ օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասով`  Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է 2020 թվականի գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ՄԻՊ գրասենյակը:
2020 թվականին Պաշտպանի աշխատակազմը ստացել է 377 դիմում` 481 անձի կողմից` սոցիալական ապահովության, աշխատանքային, պատշաճ վարչարարության, սեփականության, ընտրական և մի շարք այլ իրավունքների վերաբերյալ:  Հարկ է նշել, որ նշված դիմումների ընդհանուր քանակի մեջ ներառված չեն պատերազմական գործողությունների ընթացքում ստացված հարյուրավոր դիմումները, քանի որ իրավիճակի դժվարություններով պայմանավորված, պատշաճ վիճակագրություն վարել հնարավոր չէր:
Եթե նախքան պատերազմը դիմումները վերաբերել են հիմնականում վերը նշված իրավունքներին, ապա պատերազմի ընթացքում և պատերազմից հետո՝ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց կյանքին ու առողջությանը, անհայտ կորածների մասին տեղեկություններ ստանալուն, քաղաքացիական անձանց տարհանվելուն, սոցիալական ապահովությանը, աշխատանքային և այլ իրավունքներին ու հարցերին:
Տարեկան հաղորդման մեջ մանրամասն ներկայացված է նաև 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումները փաստագրելու նպատակով Պաշտպանի կողմից նախաձեռնված փաստահավաք առաքելության արդյունքները և դրանց հիմքով պատրաստված զեկույցները:
Հաղորդմամբ Պաշտպանն իրավասու մարմինների ուշադրությունն է հրավիրել օրենսդրության մեջ և իրավակիրառ պրակտիկայում առկա խնդիրների վրա (սոցիալական ապահովության իրավունքի, սեփականության իրավունքի, առողջության պահպանման իրավունքի, արդար դատաքննության իրավունքի, ազատ տեղաշարժի իրավունքի, երեխաների իրավունքի, հաշմանդություն ունեցող անձանց իրավունքների, ազատազրկված անձանց իրավունքների և մի շարք այլ ոլորտների)` հանդես գալով կոնկրետ առաջարկներով այդ խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ:
Պաշտպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնում մատնանշված խնդիրների լուծման նպատակով համագործակցել պետական լիազոր մարմինների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության հաստատությունների հետ:

Аппарат омбудсмена Арцаха представил отчет о своей прошлогодней деятельности
Аппарат Защитника прав человека Республики Арцах опубликовал годовой отчет о своей деятельности в 2020 году, а также о ситуации с защитой прав и свобод человека в республике.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает аппарат омбудсмена на своей странице в Facebook.
Аппарат омбудсмена в 2020 году получил 377 обращений от 481 лица касательно прав на социальное обеспечение, труд, собственность и др. В этот список не включены сотни обращений, полученных во время военных действий, поскольку, в связи с создавшейся сложной ситуацией невозможно было вести точную статистику.
Если обращения, полученные до войны, главным образом касались вышеотмеченных прав, то во время и после военных действий аппарат омбусдмена получал обращения относительно угроз жизни и здоровью военнослужащих и гражданских лиц, получения данных о без вести пропавших, переселения гражданских лиц и др.
В годовом отчете также подробно представлены результаты осуществленной омбудсменом миссии по сбору фактов относительно нарушений прав человека вследствие развязанной Азербайджаном широкомасштабной военной агрессии против народа Арцаха.
В отчете Защитник прав человека обращает внимание правомочных органов на наличие в законодательстве и в правоприменительной практике определенных пробелов и проблем, касающихся прав на социальную обеспеченность, собственность, справедливое правосудие, свободное передвижение, прав детей, инвалидов, осужденных лиц и т. д., и выступил с конкретными предложениями по устранению этих проблем.
Омбудсмен выразил готовность к сотрудничеству с государственными уполномоченными органами и с гражданским сектором для решения вышеотмеченных проблем.