Թույլ մի տվեք, որ Լեռնային Ղարաբաղի եկեղեցիները ոչնչացվեն. ահազանգում է ԵԽ պատգամավորը
Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ, ԵԽ պատգամավոր Նատալի Լուազոն մտահոգված է հայկական ժառանգության պահպանության հարցով Լեռնային Ղարաբաղի այն շրջաններում, որոնք 2020 թվականի նոյեմբերից անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Այս մասին ԵԽ պատգամավորը գրել է La Croix-ում հրապարակված հոդվածում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լուազոն արձանագրել է, որ տարածքների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելուց հետո անարգվում ու ոչնչացվում են հայկական եկեղեցիներ, ինչպիսիք են՝ Մեխակավանի Սուրբ Մարիամ եկեղեցին, Շուշիի Կանաչ ժամը կամ Մատաղիսում վանդալիզմի ենթարկված Սուրբ Եղիշեն: «Ամեն օր ոչնչացվում են հուշարձաններ կամ գերեզմաններ: Կան բոլոր հիմքերը վախենալու, որ այս ոչնչացումը շարունակվելու է և մեծ թափ ստանա»,- գրել է եվրապատգամավորը՝ հիշեցնելով Նախիջևանում հայկական եկեղեցիների ու տապանաքարերի ոչնչացումը, Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանատունն ամբողջությամբ հողին հավասարեցնելը:
Նրա գնահատմամբ՝ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից այսօր արվող հայտարարություններն արդեն հուշում են, թե ինչ կարելի է ակնկալել. օրինակ, Ադրբեջանի ճարտարապետների միության տնօրենը հույս էր հայտնել, որ «Արցախի բոլոր եկեղեցիները կավերվեն»: Իսկ նախագահ Ալիևը կոչ էր արել եկեղեցիներից հեռացնել հայկական արձանագրությունները՝ խեղաթյուրելով պատմությունն ու հայտարարելով, թե դրանք «Կովկասի ալբանացիների շենքեր են»:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը փաստել է, որ այս իրավիճակում միջազգային հանրությունը, փոխանակ անի առավելագույնը մշակութային ժառանգության պահպանման համար, անտարբերություն է դրսևորում: Մինչդեռ ժողովրդի մշակութային ժառանգության վրա հարձակումը էթնիկ զտման մաս է:
«Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամը լուծելու համար անհրաժեշտ է, որ մենք ավելի համընդգրկուն գործողություններ իրականացնենք և ավելի մեծ վճռականություն ցուցաբերենք, բոլոր գերիները պետք է ազատ արձակվեն, բոլոր սահմաններն ու ելքերը դեպի Ղարաբաղ պետք է բաց լինեն, ականազերծումը պետք է ավարտին հասցվի: Այս ամենի համար հարկավոր է ուժեղ միջազգային ներկայություն»,- նշել է Լուազոն՝ հավելելով, որ այս տարածքի ճակատագիրը չի կարելի թողնել Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի ձեռքերում, որը վերջին հակամարտությունում ցույց տվեց, որ կողմնակից չէ խնդրի հավասարակշռված ու խաղաղ կարգավորման:
«Այս ամենը ժամանակ կխլի: Սակայն Արցախի ժառանգության հարցը չի կարող սպասել: Ես կոչ եմ անում Մինսկի խմբի համանախագահներ Ֆրանսիային, ԱՄՆ-ին և Ռուսաստանին միջամտել Ադրբեջանին: Կոչ եմ անում Եվրամիությանն օգտագործել Արևելյան գործընկերության կապերը՝ հստակ հավաստիացումներ ստանալու Բաքվից, որ հայկական մշակութային ժառանգությունը կպահպանվի»,- գրել է Լուազոն: Նա դիմել է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝  կոչ անելով չենթարկվել սպառնալիքներին:

Депутат ЕП: После перехода территорий Арцаха под контроль Азербайджана, оскверняются и уничтожаются армянские церкви
Председатель подкомитета по безопасности и обороне Европарламента Натали Луазо обеспокоена сохранением армянского наследия в регионах Нагорного Карабаха, которые находятся под контролем Азербайджана с ноября 2020 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом депутат Европарламента написала в статье, опубликованной в “La Croix”.
Луазо констатировала, что после перехода территорий Арцаха под контроль Азербайджана, оскверняются и уничтожаются армянские церкви: такие как церковь Сурб Мариам в Мехакаване, Канач Жам в Шуши, подвергшаяся вандализму церковь Матагиса Сурб Егише. “Каждый день там уничтожаются памятники и могилы”.
Она считает, что заявления высокопоставленных азербайджанских чиновников, само по себе говорят о том, чего можно ожидать. Например, директор Союза архитекторов Азербайджана выразил надежду, что “все церкви в Арцахе будут разрушены”. А президент Алиев призвал удалять с церквей армянские надписи, искажающие историю, и объявил их  “строениями кавказских албанцев”.
Депутат Европарламента заявила, что в этой ситуации международное сообщество остается безразличным, вместо того, чтобы делать все возможное для сохранения такого культурного наследия. Между тем нападение на культурное наследие народа является частью этнической чистки.
“Для разрешения нагорно-карабахского кризиса нам необходимо предпринять более комплексные действия, проявить большую решимость, все военнопленные должны быть освобождены, все границы и выходы в Карабах должны быть открыты, разминирование должно быть завершено. Все это требует сильного международного присутствия”, - заявила Луазо, добавив, что судьба региона не должна оставаться в руках Азербайджана, России или Турции, которые в недавнем конфликте показали, что они не действуют ради сбалансированного и мирного урегулирования.
“Конечно, все это требует времени. Однако вопрос наследия Арцаха не может ждать. Я призываю сопредседателей Минской группы, Францию, Соединенные Штаты и Россию воздействовать на Азербайджан. Я призываю Европейский Союз использовать связи Восточного партнерства для получения четких заверений Баку в том, что армянское культурное наследие будет сохранено”, - написала Луазо. Она также призвала ЮНЕСКО не поддаваться угрозам.