Ստեփանակերտում բացվել է «Ֆոտո Արցախ» խորագրով ցուցահանդեսը (լուսանկարներ)
Ստեփանակերտի պատկերասրահում բացվել է արցախցի լուսանկարիչ Սուրեն Սարումյանի անհատական ցուցահանդեսը՝ «Ֆոտո Արցախ» խորագրով:
Ստեփանակերտում   բացվել  է   «Ֆոտո Արցախ»     խորագրով   ցուցահանդեսը  (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել պատկերասրահի տնօրեն Ելենա Դադայանը, ով կարևորել է Արցախին վերաբերող լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը:
Լուսանկարիչ Սուրեն Սարումյանն իր խոսքում ներկայացրել է, թե ինչպես է ցուցահանդեսի կազմակերպման գաղափարն առաջացել:
Բնութագրությունը հասանալի չէՆրա խոսքով՝ արցախյան երրորդ՝ քառասունչորսօրյա պատերազմի ընթացքում իր մտերիմ ընկերներից մեկը խորհուրդ է տվել սոցիալական տարբեր էջերում Արցախի վերաբերյալ լուսանկարներ տեղադրել, որից հետո էլ այդ ամենը հավաքել և ցուցահանդեսի է ներկայացրել: Ս. Սարումյանը լուսանկարել սկսել է 2015 թվականից:
«Սա երրորդ ցուցահանդեսն է.առաջինը կայացել է Երևանում, երկրորդը՝ Գյումրիում: Ցուցահանդեսին ներկայացված լուսանկարներն արված են Արցախում՝բացառությամբ մեկ լուսանկարի: Յուրաքանչյուր լուսանկար դիտողի կողմից յուրովի է ընկալվում: Նպատակ ունեմ լուսանկարները ներկայացնելու նաև արտերկրում: Կարևորում եմ այս իրավիճակում Արցախի մասին աշխարհին պատմելը և հավաստելը, որ Արցախը եղել, կա և մնում է հայկական»,- ավելացրել է Ս. Սարումյանը: Ցուցահանդեսի համադրող, «ART PR» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Գայանե Դավթյանը , մեզ հետ զրույցում խոսելով ցուցադրված լուսանկարների մասին, ասել է, որ Արցախը ներկայացված է ամենայն խորությամբ , որովհետև առաջին հայացքից թվում է , թե սովորական լուսանկար է, որովհետև այն մինիմալիստիկայի ժանրի մեջ է, բայց չափազանց խորը իմաստ ունի։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Լուսանկարներում Արցախը ներկայացված է այլ տեսանկյունից՝ իր բնավորությամբ, խորությամբ, հզորությամբ, բարությամբ: Ս.Սարումյանը ֆանտաստիկ կերպով է իր լուսանկարներով պատմում Արցախի մասին»,- մասնավորապես ասել է Գ. Դավթյանը:
Անդրադառնալով կազմակերպված երկու ցուցահանդեսներին՝ Գ. Դավթյանը նշել է, որ առաջին ցուցադրությունից հետո իրենք հրավերներ են ստացել ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից:
«Սփյուռքի մեր հայրենակիցները մեծ ցանկություն ունեն, որպեսզի ցուցահանդեսը ներկայացվի աշխարհին: Հնարավորության սահմաններում այն այս տարի կկազմակերպվի, եթե ոչ, այն կդրաձնենք շրջիկ ցուցահանդես: Այս ցուցահանդեսով մենք կրկին հաստատում ենք, որ Արցախը հայկական է: Այժմ մենք պատրաստում ենք լուսանկարների պատկերագիրք՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով: Սփյուռքում ներկայացնելու դեպքում՝ ցուցահանդեսին կհամադրվի նաև պատկերագրքի շնորհանդեսը»,- ավելացրել է նա: Նշենք, որ ցուցահանդեսը Ստեփանկերտի պատկերասրահում բաց կլինի առաջիկա մեկ շաբաթը։

В Степанакерте открылась выставка под названием «Фото Арцаха» (фотографии)
В Степанакертской галерее открылась персональная выставка арцахского фотографа Сурена Сарумяна под названием «Фото Арцаха».
В Степанакерте открылась выставка  под названием «Фото Арцаха» (фотографии)
СТЕПАНАКЕРТ, 9 апреля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", на открытии мероприятия выступила директор галереи Елена Дадаян, которая считает очень важным шагом открытие фотовыставки, посвященную Арцаху.
В своем выступлении фотограф Сурен Сарумян рассказал, как возникла идея проведения выставки.
По его словам, во время третьей 44-дневной Арцахской войны один из его близких друзей посоветовал разместить фотографии об Арцахе на различных социальных страницах, после чего пришла идея  собрать их и представить на выставку.Фотографировать С. Сарумян начал с 2015 года.
«Это третья выставка. Первая прошла в Ереване, вторая - в Гюмри. Фотографии, представленные на выставке, сделаны в Арцахе, за исключением одной фотографии. Каждая фотография воспринимается зрителем по-разному. Моя цель - выставить фотографии и за границу. В данной ситуации я считаю важным, чтобы рассказать миру об Арцахе, заверить, что Арцах был, есть  останется армянским», - добавил  Сарумян.
Гаяне Давтян, директор-учредитель компании "АРТ PR", рассказывая нам о представленных фотографиях, сказала, что Арцах представлен во всей полноте, потому что на первый взгляд нам кажется  это обычное фото, потому что оно в стиле минимализм, но имеет очень глубокий смысл.
«На фотографиях Арцах предстает с другой точки зрения, с его характером, глубиной, мощью, добротой. С.Сарумян фантастически рассказывает об Арцахе своими фотографиями», - сказала Г. Давтян.
Касаясь темы двух организованных выставок, Г. Давтян отметила, что после первого просмотра они получили приглашения из России, США и Европы.
«Наши соотечественники из диаспоры очень хотят, чтобы выставка была представлена ​​миру. По мере возможности в этом году она будет организована, если нет, то сделаем передвижную выставку. Этой выставкой мы подтверждаем, что Арцах - армянский. Сейчас мы готовим фотокнигу на армянском и английском языках.В случае представления в Диаспоре - презентация фотокниги  будет совмещена с выставкой »,- добавила она.