Թաղավարդի կորցրածն ու նորի տեսլականը. ներկայացրել է համայնքի ղեկավարը
Թաղավարդ գյուղի 145 տուն մնացել է թշնամու վերահսկողության ներքո. գյուղացիները պարբերաբար լսում են կրակոցներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախյան երրորդ պատերազմի արդյունքում ԱՀ Մարտունու շրջանի Թաղավարդ գյուղի 145 տուն մնացել է թշնամու վերահսկողության ներքո:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, խոսելով Թաղավարդի 145 բնակելի տների՝ թշնամու կողմից բռնազավթված լինելու մասին, համայնքի ղեկավար Օլեգ Հարությունյանը նշեց, որ պատերազմի հետևանքով 520 բնակիչ մնացել է անօթևան. այժմ նրանք ժամանակավորապես ապրում են Ստեփանակերտում, Մարտունիում, Ասկերանի շրջանի գյուղերում և Մայր հայրենիքում:
«Պատերազմի հետևանքով ԱՀ վերահսկողության ներքո գտնվող 3 տուն հրետակոծվել է, 5-ը՝ հիմնովին ավերվել: Թշնամու վերահսկողության տակ է անցել մեկ դպրոց, որն ուներ 125 աշակերտ, ինչպես նաև 17-րդ և 18-րդ դարի երկու եկեղեցիներ, գերեզմանատուն, բուժկետ, ակումբ, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի, պտղատու այգիների, արոտավայրերի 90 տոկոսը»,- ավելացրել է գյուղապետը:
Օ. Հարությունյանի խոսքով՝ կրակոցներ բնակիչները հաճախակի են լսում, գիշերային ժամերին՝ պարբերաբար:
Դրանք թեև առայսօր գյուղը չեն թիրախավորել, բայց մեծ անհանգստություն են պատճառում խաղաղ բնակիչներին։
Համայնքի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ պատերազմից հետո Թաղավարդի բնակիչների 80 տոկոսը վերադարձել է, բնակելի տներ ունենալու դեպքում՝ մյուս մասը նույնպես մեծ ցանկություն ունի հայրենի գյուղ վերադառնալու։
Կալեր թաղամասի բոլոր 17 աշակերտներն արդեն սովորում են հարազատ կրթօջախում, թաղավարդցի ևս 40 աշակերտ հաճախում է Կարմիր շուկայի դպրոցը։
«Կառավարության կողմից մշակվել է ծրագիր, ըստ որի՝ Թաղավարդի հարևանությամբ գտնվող Կարմիր շուկայի վարչական տարածքում կկառուցվի նոր բնակելի թաղամաս, որը կտրամադրվի ինչպես մեր համագյուղացիներին, այնպես էլ Շեխերի անօթևան մնացած բնակիչներին», ֊ ասաց Օ. Հարությունյանը։

Утраты Тагаварда и видения будущего представлены главой общины
СТЕПАНАКЕРТ, 15 апреля, АРЦАХПРЕСС- В результате третьей Арцахской войны 145 домов в селе Тагавард Мартунинского района Арцаха остались под контролем врага.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс", говоря о том, что в Тагаварде 145 жилых домов захвачены противником, глава общины Олег Арутюнян отметил, что в результате войны 520 жителей остались без крова. Сейчас они временно проживают в Степанакерте, Мартуни, селах Аскеранского района и в  Армении.
«В результате войны 3 дома, находящиеся под контролем Республики Арцах, были обстреляны, а 5 полностью разрушены. Под контроль врага перешли: одна школа, в которой обучались 125 учеников, а также две церкви 17-18 веков, кладбище, медпункт, клуб, 90 процентов сельскохозяйственных земель, сады и пастбища», - добавил он.
По словам О. Арутюняна, в ночное время жители часто слышат выстрелы.
Хотя они пока не нацелились на деревню, но вызывают большую озабоченность у мирных жителей.
Глава общины сообщил, что после войны вернулись 80% жителей Тагаварда, те, у кого есть дома, другая часть тоже имеет огромное желание вернуться в родное село.
Все 17 учеников "Калера" уже учатся в родной школе, 40 учеников из Тагаварда учатся в школе «Кармир шука».
«Правительство разработало программу, согласно которой в административной зоне "Красного рынка", прилегающей к Тагаварду, будет построен новый жилой квартал, который будет предоставлен как нашим односельчанам, так и бездомным жителям Шехера», ֊  сказал О. Арутюнян.