Թաղավարդի կորցրածն ու նորի տեսլականը. ներկայացրել է համայնքի ղեկավարը
Թաղավարդ գյուղի 145 տուն մնացել է թշնամու վերահսկողության ներքո. գյուղացիները պարբերաբար լսում են կրակոցներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախյան երրորդ պատերազմի արդյունքում ԱՀ Մարտունու շրջանի Թաղավարդ գյուղի 145 տուն մնացել է թշնամու վերահսկողության ներքո:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, խոսելով Թաղավարդի 145 բնակելի տների՝ թշնամու կողմից բռնազավթված լինելու մասին, համայնքի ղեկավար Օլեգ Հարությունյանը նշեց, որ պատերազմի հետևանքով 520 բնակիչ մնացել է անօթևան. այժմ նրանք ժամանակավորապես ապրում են Ստեփանակերտում, Մարտունիում, Ասկերանի շրջանի գյուղերում և Մայր հայրենիքում:
«Պատերազմի հետևանքով ԱՀ վերահսկողության ներքո գտնվող 3 տուն հրետակոծվել է, 5-ը՝ հիմնովին ավերվել: Թշնամու վերահսկողության տակ է անցել մեկ դպրոց, որն ուներ 125 աշակերտ, ինչպես նաև 17-րդ և 18-րդ դարի երկու եկեղեցիներ, գերեզմանատուն, բուժկետ, ակումբ, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի, պտղատու այգիների, արոտավայրերի 90 տոկոսը»,- ավելացրել է գյուղապետը:
Օ. Հարությունյանի խոսքով՝ կրակոցներ բնակիչները հաճախակի են լսում, գիշերային ժամերին՝ պարբերաբար:
Դրանք թեև առայսօր գյուղը չեն թիրախավորել, բայց մեծ անհանգստություն են պատճառում խաղաղ բնակիչներին։
Համայնքի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ պատերազմից հետո Թաղավարդի բնակիչների 80 տոկոսը վերադարձել է, բնակելի տներ ունենալու դեպքում՝ մյուս մասը նույնպես մեծ ցանկություն ունի հայրենի գյուղ վերադառնալու։
Կալեր թաղամասի բոլոր 17 աշակերտներն արդեն սովորում են հարազատ կրթօջախում, թաղավարդցի ևս 40 աշակերտ հաճախում է Կարմիր շուկայի դպրոցը։
«Կառավարության կողմից մշակվել է ծրագիր, ըստ որի՝ Թաղավարդի հարևանությամբ գտնվող Կարմիր շուկայի վարչական տարածքում կկառուցվի նոր բնակելի թաղամաս, որը կտրամադրվի ինչպես մեր համագյուղացիներին, այնպես էլ Շեխերի անօթևան մնացած բնակիչներին», ֊ ասաց Օ. Հարությունյանը։

The head of Taghavard presented the losses and the new vision of the community
145 houses in Taghavard village remained under the control of the enemy. The villagers regularly hear gunshots.
STEPANAKERT, APRIL 15, ARTSAKHPRESS:  As a result of the third Artsakh war, 145 houses in the village of Taghavard of the Martuni region of Artsakh Republic remained under the control of enemy.
In an interview with Artsakhpress, the head of the community Oleg Harutyunyan mentioned that 520 residents have been left homeless due to the war. Now they live temporarily in Stepanakert, Martuni, in the villages of Askeran region and in Armenia.
"As a result of the war, 3 houses under the control of the Republic of Artsakh have been shelled and 5 have been completely destroyed.
One school with 125 students, as well as two 17th-18th century churches, a cemetery, an aid station, a club, 90 percent of agricultural land, orchards, and pastures came under Azerbaijani control," he added.
According to Harutyunyan, the residents often hear shots but at night-regularly.
They have not targeted the village so far, but they cause great concern to the civilians.
The head of the community informed that after the war 80% of the residents of Taghavard have returned. If houses are provided, the other part also have a great desire to return to their native village.
"A program has been developed by the government, according to which a new residential district will be built in the administrative area of the Red Market adjacent to Taghavard, which will be provided both to our villagers and to the homeless residents of Shekher," said O. Harutyunyan.