Սյունիքում մեկնարկել է Արցախի դեմ պատերազմին մասնակցած սիրիացի վարձկան- ահաբեկիչների գործով առաջին դատական նիստը
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կապանի նստավայրում՝ դատավոր Նապոլեոն Օհանյանի նախագահությամբ, մայիսի 4-ին մեկնարկել է Սիրիայի քաղաքացիներ Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերիի ու Յուսեֆ Ալաբեդ ալ-Հաջիի նկատմամբ հարուցված քրեական գործով առաջին դատական նիստը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի քաղաքացիները մեղադրվում են Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններում որպես վարձկան-ահաբեկիչներ ներգրավվելու համար:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջին, չհանդիսանալով Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, մշտապես չբնակվելով դրա տարածքում, ընդգրկված չլինելով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի անձնակազմում, այլ հանդիսանալով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կամ այլ պետության կողմից ուղարկված չլինելով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմում պաշտոնեական պարտականություններ կատարելու համար, նյութական հատուցում ստանալու դիմաց, կազմակերպված խմբի կազմում մասնակցել են Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմին, որի ընթացքում նրանց գործողություններն ուղղված են եղել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարածքում քաղաքացիական անձանց և զինված ընդհարման ժամանակ ռազմական գործողություններին անմիջականորեն չմասնակցող անձանց ոչնչացնելուն կամ ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելուն, իսկ այդ գործողությունների նպատակն իրենց բնույթով և էությամբ ուղղված են եղել խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն՝ ապակայունացնելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ներքին վիճակը:
Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերիին և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջիին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 217-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 389-րդ հոդվածով, 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 34-390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Մեղադրական եզրակացությամբ հիմնավորվել է միջազգային մի շարք, մասնավորապես` «Սուլթան Սուլեյման Շահ», «Սուկուր, «Համզա», «Սուլթան Մուրադ» և այլ նմանատիպ անդամ հանդիսացող ևս ավելի քան 30 վարձկանների կողմից սանձազերծված պատերազմին ներգրավվելու, ինչպես նաև նրանց կողմից տարբեր պատերազմական հանցագործություններ կատարելու հանգամանքը: Հետախուզման մեջ է ինքնությունը պարզված ավելի քան 30 վարձկան:
Իրավապահները պարզել են նաև միջազգային ահաբեկչական այդ խմբավորումներից մեկի ղեկավարի ինքնությունը, հիմնավորվել է նրա կողմից խաղաղության, մարդկության անվտանգության դեմ հանցագործությունների փաստը: Պարզվել է «Սուլթան Սուլեյման Շահ» միջազգային ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ-ղեկավար Աբու Համշա մականվամբ Մուհամադ ալ Ջասիմի ինքնությունը, որն ազգությամբ արաբ է, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի: Վարույթ իրականացնող մարմինը ներգրավել է նրանց որպես մեղադրյալ, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Աշխատանքներ են տարվում նրանց հայտնաբերելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:

Foreign mercenaries used by Azerbaijan in 2020 war stand trial in Armenia for international terrorism, murder
The trial of the two Syrian militants who were fighting as mercenaries for Azerbaijan against Artsakh and Armenia in the 2020 war started at the Kapan courthouse of the Syunik Province Court of General Jurisdiction.
STEPANAKERT, MAY 4, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The trial is presided over by Judge Napoleon Ohanyan.
Muhrab Muhammad al-Shkher and Yusef Alabet al-Hajji – both Syrian nationals who were recruited and sent via Turkey -  were fighting for the Azerbaijani military as foreign mercenaries in the war of aggression unleashed by Azerbaijan on September 27, 2020. The actions of the mercenaries were aimed at killing civilians in Armenia and Artsakh, with the purpose of terrorizing the peaceful population and destabilizing the domestic situation of Armenia and Artsakh, the Committee of Investigations earlier said in the indictment.
Yusuf Alabet al-Hajji is the Syrian terrorist who had testified that they ‘were ordered to slaughter every Armenian in the village’.
Muhrab Muhammad al-Shkher, also a Syrian citizen, had testified that he, along with many others, were recruited by the leader of the Suleyman Shah Brigade in Syria and taken to Azerbaijan via Turkey.
Criminal charges of Terrorism Activity Committed by an Organized Group, International Terrorism, Gross Violation of International Humanitarian Law During Armed Conflicts (murder of non-combatants, civilians) and Mercenarism were pressed against the two arrested Syrian mercenaries.
The investigators in Armenia earlier said that more than 30 other mercenaries from the militant groups Sultan Suleyman Shah, Sukur, Hamza, Sultan Murad and others have been identified in having fought for the Azeri forces. These mercenaries are wanted for war crimes.
The leader of the Suleyman Shah Brigade – an international terrorist organization, Mohammad Al Jassim aka Abu Hamsha, is also wanted by Armenian investigators in the investigation.