Ստեփանակերտը նոր մանկապարտեզ կունենա
Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության նախաձեռնությամբ և միջոցներով Ստեփանակերտի «Օլիմպ պլյուս» հյուրանոցային համալիրի տարածքում կհիմնվի մանկապարտեզ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այսօր՝ մայիսի 27֊ին, Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության գործադիր տնօրեն Զավեն Խանջյանը և Ընկերակցության Արցախի ներկայացուցիչ Վիկտոր Կարապետյանը եղել են մանկապարտեզի համար նախատեսվող տարածքում և պլանավորել անելիքները։
Մեզ հետ զրույցում Զ.Խանջյանն ասել է, որ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պատերազմական գործողություններից հետո մեր հայրենակիցները կորցրել են բնակավայրերը, իսկ երեխաները՝ դպրոցներն ու մանկապարտեզները, ուստի պետք է ուշադրություն դարձվի այդ հարցին։ «Արցախյան ինքնությունն իմաստ չունի առանց ժողովրդի։ Այդ իսկ պատճառով երկար տարիներ ի վեր՝ 1990-ական թվականներից, նման ծրագրեր իրականացնում ենք Արցախում: Մենք վերջերս պատերազմի պատճառով դժբախտաբար, Շուշիում մի քանի ծրագրեր կորցրեցինք՝ ճամբարը, մանկապարտեզը, «Շող» կենտրոնը: Այս այցելությունը, անշուշտ, ընտանեկան այցելություն է, որովհետև Արցախը մեր տունն է, այնպես որ, անպայման, այս պատերազմից հետո Ավետարանչականի ներկայութունը անմիջականորեն վերահաստատվեց այստեղ: Արդեն դեկտեմբերի 1-ին մեր ծառայության բոլոր դաշտերը բաց էին՝ Մարտակերտից մինչև Ստեփանակերտ և Ասկերան, նույնիսկ Շուշիի այդ ծրագրերը, որոնք կորցրեցինք, նորից վերահաստատեցինք այստեղ: Շատ ուրախ ենք, որ պետությունը մեզ տրամադրեց այս շենքը, շնորհակալ ենք և երախտապարտ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ շենքը կվերանորոգեն և մանկապարտեզի տեսք կհաղորդեն։ Նա հույս հայտնեց, որ երեխաների թիվը սպասվածից ավելին կլինի։
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության Արցախի ներկայացուցիչ Վիկտոր Կարապետյանը, խոսելով նախատեսված աշխատանքների մասին , ասել է, որ դրանք կմեկնարկեն պետական հրամանից անմիջապես հետո։ «Ստեփանակերտում Ավետարանչական ընկերակցության հովանու ներքո գործող մանկապարտեզը պետք է վերածենք «Շող» կենտրոնի բնակիչների համար: Իսկ նոր մանկապարտեզը կգործի այստեղ։Այս երկու փոփոխություններով կընդալյնվի Արցախում մեր ունեցած բազմազան ու բազմաշերտ գործունեությունը: Ավետարանչականը՝ իր բոլոր խավերով, արդեն տվել է արտոնությունը այս ծրագրի համար, և որևէ դժվարություն կամ արգելք չեմ տեսնում՝ սկսելու և շարունակելու այս ծրագիրը»,-հավելել է նա:
Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցությունն Արցախում գործում է 1995 թվականից։ Հանդիսանալով բարեգործական կազմակերպություն՝ այն նպատակ է ընտրել ժողովրդին ծառայելու առաքելությունը: Այս շրջանակում Արցախում իրականացվում է մանկապարտեզների ծրագիրը՝ Շուշիում, Ասկերանում, Մարտակերտում և Ստեփանակերտում։ Իրականացնում է նաև սոցիալական օգնության տարբեր ծրագրեր։ Ինչպես պատերազմի ժամանակ, այնպես էլ հետպատերազմյան փուլում շարունակում է աջակցության ծրագրերը, նաև սկսել է սահմանամերձ գյուղերի աջակցության ծրագրեր։

В Степанакерте откроется новый детский сад
По инициативе армянской евангелической ассоциации Америки на территории гостиничного комплекса «Олимп Плюс» в Степанакерте будет создан детский сад.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", сегодня, 27 мая, исполнительный директор Армянской евангелической ассоциации Америки Завен Ханджян и  представитель ассоциации в Арцахе Виктор Карапетян посетили территорию, предназначенную для детского сада, для планирования мероприятий.
В беседе с нами З. Ханджян сказал, что с учетом того, что в результате войны наши соотечественники лишились своих поселений, а дети - школ и детских садов, этому вопросу следует уделить внимание. «Арцахская идентичность не имеет смысла без людей. Поэтому мы реализуем такие программы в Арцахе уже много лет, еще с 1990-х годов. К сожалению, из-за войны мы недавно потеряли несколько проектов в Шуши: лагерь, детский сад, центр «Шох». Этот визит, конечно же, семейный, потому что Арцах - наш дом, поэтому, безусловно, после этой войны присутствие Евангелической ассоциации здесь восстановилось. Уже 1 декабря были открыты все поля нашей службы, от Мартакерта до Степанакерта и Аскеранa, даже те программы в Шуши, которые мы потеряли, мы восстановили здесь. Мы очень рады, что государство предоставило нам это здание. Мы благодарны и признательны»,-  отметил он, добавив, что здание будет отремонтировано и будет иметь вид детского сада. Он выразил надежду, что количество детей будет больше, чем ожидалось.
Представитель Армянской евангелической ассоциации Америки в Арцахе Виктор Карапетян, говоря о планируемых работах, сказал, что они начнутся сразу после государственного заказа. «Мы должны превратить детский сад в Степанакерте, действующий под эгидой Евангелической ассоциации для жителей центра « Шох ». А здесь будет работать новый детский сад. Эти два изменения улучшат нашу разноплановую и многоплановую деятельность в Арцахе. Евангелическая ассоциация на всех уровнях уже предоставила привилегию для этой программы, и я не вижу никаких трудностей или препятствий для начала и продолжения этой программы», - добавил он.
Армянская евангелическая ассоциация Америки действует в Арцахе с 1995 года. Как благотворительная организация, она ставит своей миссией служить людям. В рамках этого программа детских садов реализуется в Арцахе: в Шуши, Аскеране, Мартакерте и Степанакерте. Реализует различные программы социальной помощи. И во время войны, и в послевоенный период она продолжала свои программы поддержки, она также начала программы поддержки приграничных сел.