Ստեփանակերտը նոր մանկապարտեզ կունենա
Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության նախաձեռնությամբ և միջոցներով Ստեփանակերտի «Օլիմպ պլյուս» հյուրանոցային համալիրի տարածքում կհիմնվի մանկապարտեզ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այսօր՝ մայիսի 27֊ին, Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության գործադիր տնօրեն Զավեն Խանջյանը և Ընկերակցության Արցախի ներկայացուցիչ Վիկտոր Կարապետյանը եղել են մանկապարտեզի համար նախատեսվող տարածքում և պլանավորել անելիքները։
Մեզ հետ զրույցում Զ.Խանջյանն ասել է, որ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պատերազմական գործողություններից հետո մեր հայրենակիցները կորցրել են բնակավայրերը, իսկ երեխաները՝ դպրոցներն ու մանկապարտեզները, ուստի պետք է ուշադրություն դարձվի այդ հարցին։ «Արցախյան ինքնությունն իմաստ չունի առանց ժողովրդի։ Այդ իսկ պատճառով երկար տարիներ ի վեր՝ 1990-ական թվականներից, նման ծրագրեր իրականացնում ենք Արցախում: Մենք վերջերս պատերազմի պատճառով դժբախտաբար, Շուշիում մի քանի ծրագրեր կորցրեցինք՝ ճամբարը, մանկապարտեզը, «Շող» կենտրոնը: Այս այցելությունը, անշուշտ, ընտանեկան այցելություն է, որովհետև Արցախը մեր տունն է, այնպես որ, անպայման, այս պատերազմից հետո Ավետարանչականի ներկայութունը անմիջականորեն վերահաստատվեց այստեղ: Արդեն դեկտեմբերի 1-ին մեր ծառայության բոլոր դաշտերը բաց էին՝ Մարտակերտից մինչև Ստեփանակերտ և Ասկերան, նույնիսկ Շուշիի այդ ծրագրերը, որոնք կորցրեցինք, նորից վերահաստատեցինք այստեղ: Շատ ուրախ ենք, որ պետությունը մեզ տրամադրեց այս շենքը, շնորհակալ ենք և երախտապարտ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ շենքը կվերանորոգեն և մանկապարտեզի տեսք կհաղորդեն։ Նա հույս հայտնեց, որ երեխաների թիվը սպասվածից ավելին կլինի։
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության Արցախի ներկայացուցիչ Վիկտոր Կարապետյանը, խոսելով նախատեսված աշխատանքների մասին , ասել է, որ դրանք կմեկնարկեն պետական հրամանից անմիջապես հետո։ «Ստեփանակերտում Ավետարանչական ընկերակցության հովանու ներքո գործող մանկապարտեզը պետք է վերածենք «Շող» կենտրոնի բնակիչների համար: Իսկ նոր մանկապարտեզը կգործի այստեղ։Այս երկու փոփոխություններով կընդալյնվի Արցախում մեր ունեցած բազմազան ու բազմաշերտ գործունեությունը: Ավետարանչականը՝ իր բոլոր խավերով, արդեն տվել է արտոնությունը այս ծրագրի համար, և որևէ դժվարություն կամ արգելք չեմ տեսնում՝ սկսելու և շարունակելու այս ծրագիրը»,-հավելել է նա:
Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցությունն Արցախում գործում է 1995 թվականից։ Հանդիսանալով բարեգործական կազմակերպություն՝ այն նպատակ է ընտրել ժողովրդին ծառայելու առաքելությունը: Այս շրջանակում Արցախում իրականացվում է մանկապարտեզների ծրագիրը՝ Շուշիում, Ասկերանում, Մարտակերտում և Ստեփանակերտում։ Իրականացնում է նաև սոցիալական օգնության տարբեր ծրագրեր։ Ինչպես պատերազմի ժամանակ, այնպես էլ հետպատերազմյան փուլում շարունակում է աջակցության ծրագրերը, նաև սկսել է սահմանամերձ գյուղերի աջակցության ծրագրեր։

New Kindergarten to be opened in Stepanakert
On the initiative of the Armenian Missionary Association of America, a kindergarten will be opened in the territory of "Olymp Plus" hotel complex in Stepanakert.
STEPANAKERT, MAY 27, ARTSAKHPRESS: Zaven Khanjian, the Executive Director of the Armenian Missionary Association of America, and the Artsakh representative of the Association, Victor Karapetyan visited the area intended for the kindergarten and plan their activities.
In an interview with ''Artsakhpress'', Z. Khanjyan said that, taking into account the fact that after the war our compatriots have lost their settlements and the children lost their schools and kindergartens, so proper attention should be paid to that issue.
"Artsakh identity has no meaning without the people. That is why we have been implementing such programs in Artsakh since the 1990s.
Unfortunately, due to the war, we have recently lost several projects in Shushi: the camp, the kindergarten, the "Shogh" center.
This visit is, of course, a family visit, because Artsakh is our home, so, definitely, after this war, the presence of the Association was immediately re-established here. Already on December 1, all the fields of our service were open, from Martakert to Stepanakert, Askeran, even those programs in Shushi that we lost, have been re-established here.
We are very happy that the state has provided us this building; we are very grateful," he said, adding that the building will be renovated. He expressed hope that the number of children will be more than expected.
Artsakh Representative of the Armenian Missionary Association of America, Victor Karapetyan, speaking about the planned works, said that they will start immediately after the state order.
"The kindergarten that is operating  in Stepanakert  under the auspices of the Armenian Missionary Association of America  will be changed to the" Shogh "center. And the new kindergarten will operate here. These two changes will expand our diverse and multi-layered activities in Artsakh. The Armenian Missionary Association of America has been operating in Artsakh since 1995.
As a charitable organization, it aims to choose the mission of serving the people. Within this framework, the program of kindergartens is being implemented in Artsakh: in Shushi, Askeran, Martakert, Stepanakert. It Implements various social assistance programs. Both during the war and in the post-war period, the organization continued the support programs; it also has launched support programs for the border villages.