Հայ գերիների վերադարձի կոչով բանաձևը ողջ տարվա ընթացքում կլինի Կալիֆորնիայի դեմոկրատական կուսակցության առաջնահերթություններից
Կալիֆորնիա նահանգի Դեմոկրատական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի անդամ Էլեն Ասատրյանի ջանքերով հայ գերիների վերադարձի համար ԱՄՆ Կոնգրեսի և Բայդենի վարչակազմի կողմից քայլեր ձեռնարկելու կոչով, Ադրբեջանի և Թուրքիայի վրա սանկցիաներ կիրառելու պահանջով բանաձևն առաջիկա տարվա ընթացքում կլինի կուսակցության 13 առաջնահերթություններից մեկը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Կուսակցության համագումարում բանաձևի ընդունումից հետո սպասվող զարգացումների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է բանաձևը հեղինակած Էլեն Ասատրյանի հետ, որն այս օրերին Հայաստանում է:
«Սա ոչ միայն բանաձև է, որն անցել է համագումարի ժամանակ, այլ նաև դարձել է կուսակցության առաջնահերթության մասը: Ներկայացվել էր 159 բանաձև, որից միայն 13-ն էր կարող անցնել համագումարի ժամանակ: Դա նշանակում է, որ Կալիֆորնիայում այս տարվա ընթացքում կուսակցության բոլոր մարմինների քննարկվող առաջնահերթ հարցերի մեջ է լինելու Հայաստանի, Արցախի հարցը՝ գերիների վերադարձը, Թուրքիայի և Ադրբեջանի վրա սանկցիաներ դնելը»,-ասաց Ասատրյանը:
Բանաձևը դատապարտում է Թուրքիային և Ադրբեջանին իրենց գործած պատերազմական հանցագործությունների համար` սեպտեմբերի 27-ին Արցախի վրա հարձակումից հետո տեղի ունեցած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում: Ընդունված բանաձևը կարևոր կոչ է անում նաև օրինակ Կալիֆորնիայի պետական աշխատողների կենսաթոշակային գրասենյակին և Նահանգային ուսուցիչների կենսաթոշակային գրասենյակին՝ պետական աշխատողների կենսաթոշակային բոլոր միջոցները դուրս հանել Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից թողարկված ներդրումային գործիքակազմից, քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և քանի դեռ արցախցիներին չի տրվել իրենց պատմական հողի վրա ազատ ինքնորոշման հնարավորություն։
Կալիֆորնիայի Դեմոկրատական կուսակցությունը համարվում է ԱՄՆ-ի ամենամեծ և ամենահզոր կուսակցական մարմինը: Այն ներկայացնում է ավելի քան 10 մլն դեմոկրատների, բացի այդ Կալիֆորնիան համարվում է ամենահզոր նահանգներից մեկը: Բանաձն ուղարկվել է Բայդենի վարչակազմին, Պետդեպարտամենտին, Կոնգրեսին՝ հայտնելով, որ այս մարմինն ունի հետևյալ պահանջները: Ասատրյանը նկատեց նաև , որ Բայդենի վարչակազմը դեմոկրատական է, և նման մարմնից եկող բանաձևը, կոչը, իր կշիռը միանշանակ ունի:
«Դա միայն մեկ օրվա թեմա չէր, այլ այս ամբողջ տարին այս բանաձևի գծերը քննարկվելու են: Բոլոր ժողովներում այն պետք է քննարկվի՝ որպես առաջնահերթություններից մեկը»,-նշեց նախաձեռնողը:
Սա Էլեն Ասատրյանի միակ հայանպաստ ու կարևոր նախաձեռնությունը չէ, նա ԱՄՆ-ում իր ակտիվ գործունեությունը սկսել է դեռ 16 տարեկանից, հանդես է եկել տարբեր ձեռնարկներով: Նա եղել է Գլենդելի հայ դատի հանձնախմբի տնօրեն: Ասատրյանի նախաձեռնած օրենքի ընդունման արդյունքում մեկ տարում Գլենդելում աշխատանքի են վերցնել 15 հայ ոստիկանի: «Օրենքը պահանջում էր, որ ոստիկանը կարողանա խոսել հայերեն, քանի որ քաղաքում կա բնակչություն, որն անգելերենին չի տիրապետում»,-ասաց նա ու հավելեց, որ հիմա ոչ միայն ոստիկանությունում, այլ նաև քաղաքապետարանում ամենատարբեր բարձր պաշտոններում աշխատում են հենց հայեր:
Նա 2013-ին եղել է նաև արևմտյան շրջանի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի տնօրեն: 2014-ին նաև Էլեն Ասատրյանի ջանքերով հնարավոր է եղել հասնել նրան, որ Կալիֆորնիայի դպրոցներում 10-րդ և 11-րդ դասարաններում սկսել են դասավանդել Հայոց ցեղասպանության մասին: «2012-ին ստեղծել ենք «Հայ քվե» ծրագիրը, որի նպատակն էր արձանագրել և վստահ լինել, որ հայ համայնքը մասնակցում է ընտրություններին: Այս շրջանում 2 տարվա ընթացքում արձանագրվել է, որ 50 հազար հայ առաջին անգամ է մասնակցել ընտրություններին: Այսպիսով կարողանում ես քո համայնքի համար ստեղծել քաղաքական հզորություն»,-ասաց նա:
Պատերազմի ընթացքում, ինչպես տարբեր մարմինների հետ կապեր ունեցող հայեր, այնպես էլ Ասատրյանն օգտագործել է ԱՄՆ-ում ունեցած իր կապերը: Պատերազմի ընթացքում հանդես է եկել նախաձեռնությամբ, որի նպատակն է եղել հայկական հարցերով ակտիվություն ցուցաբերած կազմակերպություններին, անհատներին հավաքել մի սեղանի շուրջ՝ ինֆորմացիան ճիշտ հավաքագրելու, միասին աշխատելու համար: Պատերազմից հետո ևս այդ աշխատանքը շարունակում է ավելի դժվար լինել: Ասատրյանը կարևորեց Հայաստանից սփյուռքում ճշգրիտ ինֆորմացիա ստանալը՝ հասկանալու կարիքները: Նա մասնավոր այցով է Հայաստանում, սակայն արդեն հասցրել է հանդիպել հասարակական կազմակերպությունների հետ, նաև կառավարական տարբեր մարմինների հետ՝ փորձելու հասկանալ, թե որոնք են կարիքները: Այսպիսով կփորձի հասցեագրած խնդիրների հարցով ԱՄՆ-ում կապվել կազմակերպությունների հետ՝ համագործակցություն ստեղծելու համար, նկատած խնդիրները կբարձրացնի ԱՄՆ-ում:
Խոսելով հայ համայնքի մասին՝ նա ասաց, որ թեև պատերազմից հետո համայնքը կոտրված է, սակայն պատրաստ է օգնելու: Նա վստահ է՝ սփյուռքի և Հայաստանի համագործակցությունը պետք է շարունակվի: «Պատերազմը ցույց տվեց, որ մարդիկ, որոնք պրոֆեսիոնալ են՝ էական չէ, թե որ ոլորտում, կարող են իրենց դերն ունենալ Հայաստանում»,-ասաց նա:

Resolution calling for release of Armenian POWs to be one of priorities of California Democratic Party in 2021
The resolution introduced by Elected Member of the California Democratic Party Central Committee Elen Asatryan, which calls on the US Congress and the Biden Administration to take actions for the return of Armenian prisoners of war from Azerbaijan, urges to impose sanctions on Azerbaijan and Turkey, will be one of the 13 priorities of the party within the coming year, Elen Asatryan, who is in Armenia these days, said in an interview to Armenpress.
STEPANAKERT, JUNE 4, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “This is not only a resolution that passed during the convention, but it also became one of the party’s priorities. 159 resolutions were submitted, but only 13 could pass during the convention. It means that the issue of Armenia, Artsakh, the return of captives, imposing sanctions on Turkey and Azerbaijan will be among the priority issues to be discussed by the party’s all bodies during the year”, she said.
The resolution condemns Turkey and Azerbaijan for their war crimes during the recent war in Artsakh. It also calls on the California Public Employees’ Retirement System and the State Teachers’ Retirement System to divest all public employee retirement funds from investment vehicles issued by Turkey and Azerbaijan until Turkey recognizes the Armenian Genocide, and until the people of Artsakh are afforded the opportunity of self-determination on their indigenous lands.
The California Democratic party is the dominant political party in the state. Representing over 10.3 million democrats, it is also the largest democratic entity in the United States. The resolution has been submitted to the Biden Administration, the State Department and the Congress. Elen Asatryan said the Biden Administration is democratic, and the resolution submitted by the CDP definitely has its share.
“It was not a topic of one day, the lines of this resolution will be discussed during the whole year. It must be discussed at all conventions as one of the priorities”, the author of the resolution said.
This is not the only one pro-Armenian initiative by Elen Asatryan. She has started her activities in the United States at the age of 16 and has come up with a number of initiatives. Elen Asatryan has also served as Director of the Armenian National Committee of Glendale. Thanks to the adoption of the law introduced by her, 15 Armenian policemen received jobs in Glendale. “The law required the police officer to be able to speak in Armenian as there are people in the city who do not speak in English”, she said, adding that now Armenians are not only working in the police system, but also occupy higher positions in the City Hall.
Elen Asatryan has also served as Director of the ANCA Western Region. In 2014, thanks to her efforts, the Armenian Genocide was taught in schools of California in the 10th and 11th grades. “In 2012 we created the Armenian Vote project which aimed to be sure that the Armenian community is participating in the elections. At that time it has been revealed within two years that 50,000 Armenians have participated in the elections for the first time. Thus, you manage to create a political power for your community”, she said.
During the recent war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, Elen Asatryan has also been active by using all her ties in the United States. She came up with an initiative aimed at gathering all organizations and individuals who were active on Armenian issues around a table to collect true information and work together. She highlighted Diaspora’s getting accurate information from Armenia in order to understand the needs.
Elen Asatryan arrived in Armenia on a private visit, but she has already managed to meet with NGOs, as well as different governmental agencies to try to understand the needs in order to voice them in the US.
Talking about the Armenian community, she stated that although the community is broken after the war but is ready to help. Mrs. Asatryan is confident that the cooperation between Armenia and the Diaspora must continue. “The war showed that people, who are professional, no matter in which field, can play a role in Armenia”, Elen Asatryan added.