Հայ գերիների վերադարձի կոչով բանաձևը ողջ տարվա ընթացքում կլինի Կալիֆորնիայի դեմոկրատական կուսակցության առաջնահերթություններից
Կալիֆորնիա նահանգի Դեմոկրատական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի անդամ Էլեն Ասատրյանի ջանքերով հայ գերիների վերադարձի համար ԱՄՆ Կոնգրեսի և Բայդենի վարչակազմի կողմից քայլեր ձեռնարկելու կոչով, Ադրբեջանի և Թուրքիայի վրա սանկցիաներ կիրառելու պահանջով բանաձևն առաջիկա տարվա ընթացքում կլինի կուսակցության 13 առաջնահերթություններից մեկը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Կուսակցության համագումարում բանաձևի ընդունումից հետո սպասվող զարգացումների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է բանաձևը հեղինակած Էլեն Ասատրյանի հետ, որն այս օրերին Հայաստանում է:
«Սա ոչ միայն բանաձև է, որն անցել է համագումարի ժամանակ, այլ նաև դարձել է կուսակցության առաջնահերթության մասը: Ներկայացվել էր 159 բանաձև, որից միայն 13-ն էր կարող անցնել համագումարի ժամանակ: Դա նշանակում է, որ Կալիֆորնիայում այս տարվա ընթացքում կուսակցության բոլոր մարմինների քննարկվող առաջնահերթ հարցերի մեջ է լինելու Հայաստանի, Արցախի հարցը՝ գերիների վերադարձը, Թուրքիայի և Ադրբեջանի վրա սանկցիաներ դնելը»,-ասաց Ասատրյանը:
Բանաձևը դատապարտում է Թուրքիային և Ադրբեջանին իրենց գործած պատերազմական հանցագործությունների համար` սեպտեմբերի 27-ին Արցախի վրա հարձակումից հետո տեղի ունեցած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում: Ընդունված բանաձևը կարևոր կոչ է անում նաև օրինակ Կալիֆորնիայի պետական աշխատողների կենսաթոշակային գրասենյակին և Նահանգային ուսուցիչների կենսաթոշակային գրասենյակին՝ պետական աշխատողների կենսաթոշակային բոլոր միջոցները դուրս հանել Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից թողարկված ներդրումային գործիքակազմից, քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և քանի դեռ արցախցիներին չի տրվել իրենց պատմական հողի վրա ազատ ինքնորոշման հնարավորություն։
Կալիֆորնիայի Դեմոկրատական կուսակցությունը համարվում է ԱՄՆ-ի ամենամեծ և ամենահզոր կուսակցական մարմինը: Այն ներկայացնում է ավելի քան 10 մլն դեմոկրատների, բացի այդ Կալիֆորնիան համարվում է ամենահզոր նահանգներից մեկը: Բանաձն ուղարկվել է Բայդենի վարչակազմին, Պետդեպարտամենտին, Կոնգրեսին՝ հայտնելով, որ այս մարմինն ունի հետևյալ պահանջները: Ասատրյանը նկատեց նաև , որ Բայդենի վարչակազմը դեմոկրատական է, և նման մարմնից եկող բանաձևը, կոչը, իր կշիռը միանշանակ ունի:
«Դա միայն մեկ օրվա թեմա չէր, այլ այս ամբողջ տարին այս բանաձևի գծերը քննարկվելու են: Բոլոր ժողովներում այն պետք է քննարկվի՝ որպես առաջնահերթություններից մեկը»,-նշեց նախաձեռնողը:
Սա Էլեն Ասատրյանի միակ հայանպաստ ու կարևոր նախաձեռնությունը չէ, նա ԱՄՆ-ում իր ակտիվ գործունեությունը սկսել է դեռ 16 տարեկանից, հանդես է եկել տարբեր ձեռնարկներով: Նա եղել է Գլենդելի հայ դատի հանձնախմբի տնօրեն: Ասատրյանի նախաձեռնած օրենքի ընդունման արդյունքում մեկ տարում Գլենդելում աշխատանքի են վերցնել 15 հայ ոստիկանի: «Օրենքը պահանջում էր, որ ոստիկանը կարողանա խոսել հայերեն, քանի որ քաղաքում կա բնակչություն, որն անգելերենին չի տիրապետում»,-ասաց նա ու հավելեց, որ հիմա ոչ միայն ոստիկանությունում, այլ նաև քաղաքապետարանում ամենատարբեր բարձր պաշտոններում աշխատում են հենց հայեր:
Նա 2013-ին եղել է նաև արևմտյան շրջանի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի տնօրեն: 2014-ին նաև Էլեն Ասատրյանի ջանքերով հնարավոր է եղել հասնել նրան, որ Կալիֆորնիայի դպրոցներում 10-րդ և 11-րդ դասարաններում սկսել են դասավանդել Հայոց ցեղասպանության մասին: «2012-ին ստեղծել ենք «Հայ քվե» ծրագիրը, որի նպատակն էր արձանագրել և վստահ լինել, որ հայ համայնքը մասնակցում է ընտրություններին: Այս շրջանում 2 տարվա ընթացքում արձանագրվել է, որ 50 հազար հայ առաջին անգամ է մասնակցել ընտրություններին: Այսպիսով կարողանում ես քո համայնքի համար ստեղծել քաղաքական հզորություն»,-ասաց նա:
Պատերազմի ընթացքում, ինչպես տարբեր մարմինների հետ կապեր ունեցող հայեր, այնպես էլ Ասատրյանն օգտագործել է ԱՄՆ-ում ունեցած իր կապերը: Պատերազմի ընթացքում հանդես է եկել նախաձեռնությամբ, որի նպատակն է եղել հայկական հարցերով ակտիվություն ցուցաբերած կազմակերպություններին, անհատներին հավաքել մի սեղանի շուրջ՝ ինֆորմացիան ճիշտ հավաքագրելու, միասին աշխատելու համար: Պատերազմից հետո ևս այդ աշխատանքը շարունակում է ավելի դժվար լինել: Ասատրյանը կարևորեց Հայաստանից սփյուռքում ճշգրիտ ինֆորմացիա ստանալը՝ հասկանալու կարիքները: Նա մասնավոր այցով է Հայաստանում, սակայն արդեն հասցրել է հանդիպել հասարակական կազմակերպությունների հետ, նաև կառավարական տարբեր մարմինների հետ՝ փորձելու հասկանալ, թե որոնք են կարիքները: Այսպիսով կփորձի հասցեագրած խնդիրների հարցով ԱՄՆ-ում կապվել կազմակերպությունների հետ՝ համագործակցություն ստեղծելու համար, նկատած խնդիրները կբարձրացնի ԱՄՆ-ում:
Խոսելով հայ համայնքի մասին՝ նա ասաց, որ թեև պատերազմից հետո համայնքը կոտրված է, սակայն պատրաստ է օգնելու: Նա վստահ է՝ սփյուռքի և Հայաստանի համագործակցությունը պետք է շարունակվի: «Պատերազմը ցույց տվեց, որ մարդիկ, որոնք պրոֆեսիոնալ են՝ էական չէ, թե որ ոլորտում, կարող են իրենց դերն ունենալ Հայաստանում»,-ասաց նա:

Резолюция о возврате армянских пленных - один из приоритетов Демократической партии Калифорнии
Усилиями члена Центрального комитета Демократической партии Калифорнии Элен Асатрян, резолюция, призывающая Конгресс США и администрацию Байдена ради возвращения армянских пленных ввести санкции против Азербайджана и Турции, станет одним из 13 приоритетов партии на предстоящий год.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июня, АРЦАХПРЕСС- «Арменпресс» о развитии событий, ожидаемых после принятия резолюции на съезде партии, беседовал с автором резолюции Элен Асатрян, находящейся в эти дни в Армении.
«Это не только резолюция съезда, но и часть приоритетов партии. Было внесено 159 резолюций, из которых только 13 могли быть приняты во время съезда. Это означает, что вопрос Армении и Арцаха будет среди приоритетных вопросов, обсуждаемых всеми органами Демократической партии Калифорнии в этом году, возвращение пленных, введение санкций против Турции и Азербайджана», - сказала Элен Асатрян.
Резолюция осуждает Турцию и Азербайджан за их военные преступления, совершенные во время 44-дневной войны против Арцаха, начавшейся 27 сентября. Принятая резолюция также призывает Пенсионный офис государственных работников Калифорнии и Пенсионный офис учителей штата снять все пенсионные средства государственных работников из инвестиционного инструментария, выпущенного Турцией и Азербайджаном, и до тех пор, пока Турция не признает Геноцид армян и пока арцахцам не будет предоставлена возможность свободного самоопределения на своей исторической земле.
Демократическая партия Калифорнии считается крупнейшим и самым влиятельным партийным органом в Соединенных Штатах. В нем более 10 миллионов демократов, а Калифорния - один из самых могущественных штатов. Резолюция с изложенными требованиями была направлена в администрацию Байдена, в Госдепартамент и в Конгресс. Элен Асатрян отметила, что администрация Байдена довольно демократична, «резолюция, призыв такого органа» определенно возымеет вес.
«Это не было темой одного дня, но и положения этой резолюции будут обсуждаться в течение всего года. Это должно обсуждаться на всех встречах как один из приоритетов», - сказала инициатор.
Это не единственная проармянская и мощная инициатива Элен Асатрян, активную деятельность в США она начала в 16 лет, выступала с различными инициативами. Она была директором Армянского национального комитета Глендейла. Элен Асатрян инициировала закон, согласно которому в Глендейле в течение года наняли на работу 15 армянских полицейских  «Закон требует, чтобы офицер полиции мог говорить по-армянски, так как в городе есть население, которое не говорит по-английски», - сказала она, добавив, что теперь армяне занимают различные высокие должности не только в полиции, но и в муниципалитете.
В 2013 году она была директором Офиса Армянского национального комитета Западного региона. В 2014 году благодаря усилиям Элен Асатрян стало возможным начать преподавание предмета Геноцид армян в 10 и 11 классах школ Калифорнии. «В 2012 году мы создали программу «Армянское голосование», целью которой было убедиться, что армянская община участвует в выборах. За этот период, за 2 года, было зарегистрировано, что 50 000 армян впервые приняли участие в выборах. Таким образом, возможно создать политическую власть для своего сообщества», - сказала она.
Во время войны и армяне, связанные с различными организациями, и Элен Асатрян использовали свои связи с органами США. Она выступил с инициативой, направленной на объединение организаций, занимающихся армянскими проблемами, и отдельных лиц за одним столом для правильного сбора информации и совместной работы. После войны эта работа стала сложнее. Ей удавалось получать точную информацию из Армении, чтобы лучше оценивать потребности. Она в Армении с частным визитом, но уже встречалась и с представителями НПО, и с представителями различных правительственных учреждений, чтобы понять потребности. Таким образом, для разрешения этих вопросов, она попытается наладить сотрудничество с организациями в США.
Говоря об армянской общине, Элен Асатрян сказала, что после войны община была сломлена, но она всегда готова помочь. Элен Асатрян убеждена, что сотрудничество между диаспорой и Арменией должно продолжаться. «Война показала, что люди, которые являются профессионалами, независимо от того, в какой области, могут в Армении сыграть свою роль», - сказала она.