«Հաղթանակի գեներալները». Արմենակ Խանփերյանց
«Հաղթանակի գեներալները» հատուկ նախագիծ-շարքի շրջանակում «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԽՍՀՄ զինված ուժերի ավիացիայի մարշալ Արմենակ Արտեմի Խանփերյանցին:
«...Նա ուներ օդաչուին հատուկ բոլոր հատկանիշները`վճռականություն, քաջություն, հնարամտություն, տղամարդկություն...»,-հիշում է գնդապետ Վենիամին Մալաֆեևը: Կլիմենտ Հարությունյան, «Ավիացիայի մարշալ Ս.Ա. ԽուդյակովԱ.Ա. Խանփերյանց», 2008
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արմենակը նախնական կրթությունն ստացել է հայրենի գյուղի ծխական դպրոցում: Այնուհետև`աշխատանք գտնելու ակնկալիքով նա տեղափոխվում է Թուրքեստան, ապա Բաքու: Շատ չանցած` նա գործի է անցնում փայտամշակման ձեռնարկությունում որպես ատաղձագործ, ապա` ձկնամշակման արտադրությունում: Դրանից հետո որպես բանվոր ընդունվում է աշխատանքի Բաքվի հայ մեծ բարեգործ, նավթարդյունաբերող Ալեքսանդր Մանթաշյանցի Բալախովյան նավթահանքերից մեկում:
Բաքվի կոմունա
...Տասնհինգ տարեկան Արմենակը,  հայտնվելով Բաքվի հեղափոխական թոհուբոհում, Ստեփան Շահումյանի գլխավորությամբ Բաքվի կոմունայի հաստատումից հետո, կամավոր դառնում է կարմիր բանակի զինվոր: Բաքվի գվարդիան մեծ մասամբ կազմված էր հայերից: Արմենակի զորաջոկատի հրամանատարն էր հայազգի Բագրատ Ավագյանը: 1918 թվականին նա ակտիվորեն մասնակցել է թուրքական բանակի դեմ Բաքվի ինքնապաշտպանությանը:
Բաքվի կոմունայի անկումից հետո Արմենակ Խանփերյանցը մասնակցել է Ռուսաստանի քաղաքացիական պատերազմին: Արմենակը Ցարիցինի և Կամիշինի ռազմաճակատների կռիվների թոհուբոհում է: Շուտով քաջարի Արմենակը դառնում է հեծելազորային ջոկատի հրամանատար: 1924 թվականին սովորում է Թիֆլիսի հեծելազորային հրամանատարական դասընթացներում։ Ավարտելուց հետո վերադառնում է հեծելազորային զորամաս, որտեղ նա ստանձնում է գնդային դպրոցի պետի պաշտոնակատարի, պետի, այնուհետև գնդի շտաբի պետի պաշտոնները։
Անվանափոխության
դիսականը
Վարկած №1. նա ազգանունը փոխել էր, երբ իր ընկեր Սերգեյ Խուդյակովը մարտում զոհվել էր, իսկ նա, ընկերոջ խնդրանքով, վերցրել էր հրամանատարությունն իր վրա և հետագայում անվանվել նրա անունով։
Վարկած №2. դեռևս խորհրդային տարիներին կար մի վարկած, որի համաձայն 1918 թվականի օգոստոսին` Բաքվի կոմունայի անկումից հետո, Արմենակը, լինելով կարմիրների շարքերում, անունը փոխել էր, որպեսզի չընկներ թուրքերի և հակահեղափոխականների ձեռքը։
Վարկած №3. Արմենակը նավով փախել էր Աստրախան, սակայն ճանապարհին նրանց բռնել են անգլիացիները, որտեղ նա ներկայացել է որպես Խուդյակով։
Վարկած №4. Արմենակը Բաքվի կոմունայի ժամանակներում պատահաբար նկատում է, որ կուսակցական թերթում տպագրված մարդկանցից մեկին` Բերիային մի քանի անգամ տեսել էր անգլիական կոնսուլի հետ։ Համապատասխան նկարը և բացատրական նամակը նա ուղարկում է պատկան մարմիններին։ Այս փաստի իրական լինելու դեպքում Արմենակը, իհարկե, պատճառ կունենար ազգանունը փոխելու, քանի որ այդ նույն Բերիան Բաքվի դեպքերից հետո զբաղեցնում է բարձր պաշտոններ։
Վարկած №5. Որպես նախորդ վարկածի ապացույց`գոյություն ունի ևս մեկը. Խանփերյանցին 1950 թվականին Ստալինը հրամայել է ազատ արձակել, սակայն Բերիան, իր հաշիվներն ունենալով Բաքվի ընկերոջ հետ, Ստալինին խաբում է, թե Խանփերյանցին արդեն գնդակահարել են։ Հաջորդ հարցաքննություններից մեկի ժամանակ, ապրիլի 18-ին մարշալը հարձակվում է քննիչի վրա, և վերջինս անձնական զենքով գնդակահարում է Խանփերյանցին:
Վարկած №6. Կարմիր բանակի նավը գերում են թուրքերը և, կարմիրբանակայինների մեջ հայերին առանձնացնելով, գնդակահարում են: Խանփերյանցը, որպեսզի փրկի սեփական կյանքը, ներկայանում է որպես ազգությամբ ռուս և որպես ապացույց ներկայացնում է Թուրքեստանում ինչ-որ կերպ ձեռք բերած փաստաթուղթը` Սերգեյ Խուդյակով անվամբ` մաշկի թխությունը պատճառաբանելով իր մոր վրացուհի լինելով: Կլիմենտ Հարությունյան, «Ավիացիայի մարշալ Ս.Ա. ԽուդյակովԱ.Ա. Խանփերյանց», 2008
Կտրուկ շրջադարձ
Որոշ ժամանակ անց Արմենակին ուղարկում են սովորելու Ն. Ե. Ժուկովսկու անվան ռազմաօդային ակադեմիա: Փայլուն հանձնելով ընդունելության քննությունները՝ Արմենակը դառնում է ինժեներա-հրամանատարական ամբիոնի սովորող: 1936 թվականին գերազանց ավարտելով ակադեմիան՝ կապիտան Խանփերյանցը նշանակվում է Բելառուսական հատուկ ռազմական օկրուգի 5-րդ ռմբակոծիչային բրիգադի շտաբի օպերատիվ բաժնի պետ: Մեկ տարի անց բացառիկ գիտելիքների, կազմակերպչական ունակությունների և հրամանատարական հատկանիշների համար մայոր Արմենակին առաջադրում են որպես Բելառուսական հատուկ ռազմական օկրուգի ռազմաօդային ուժերի շտաբի առաջին բաժնի պետ։ Հայրենական մեծ պատերազմի նախօրեին` 1940 թվականին նա արդեն Արևմտյան հատուկ ռազմական օկրուգի ռազմաօդային ուժերի շտաբի պետն էր:
Հայրենական մեծ պատերազմ
Արմենակ Խանփերյանցը Մոսկվայի պաշտպանության մարտերում ցուցադրել է փայլուն հրամանատարական և կազմակերպչական ունակություններ, որի հակաօդային պաշտպանության ամբողջ պատասխանատվությունն ընկել էր նրա ուսերին: Մոսկվայի պաշտպանության ժամանակ մի շարք ռազմավարական նորամուծություններ է արել, որոնց արդյունավետությունը շատ արագ ապացուցվել է և կիրառվում է մինչ օրս:
Հենց Մոսկվայի բախտորոշ ճակատամարտի ժամանակ էլ`1941թվականի հոկտեմբերի 29-ին, Խանփերյանցին շնորհվել է գեներալ-մայորի կոչում: 1942 թվականին նա արդեն գեներալ-լեյտենանտ էր: Շուտով նշանակվում է Արևմտյան ռազմաճակատի ռազմաօդային ուժերի հրամանատար, իսկ 1943 թվականի գարնանը գեներալ-գնդապետ Խանփերյանցը խորհրդային բանակի ռազմաօդային ուժերի շտաբի պետ և հրամանատարի տեղակալ է դառնում:
Կրկին Ժուկով
ԽՍՀՄ մարշալ Գեորգի Ժուկովը լավ էր հիշում Մոսկվայի ճակատամարտի հաղթանակում Խանփերյանցի ներդրած ավանդի մասին: Նրա անձնական խնդրանքով Արմենակը նշանակվում է առաջին ավիացիոն բանակի հրամանատար: Խանփերյանցը մեծ ներդրում ունեցավ նաև Կուրսկի ճակատամարտի օրերին, երբ հմտորեն չեզոքացրեց գերմանացիների թվային առավելությունը օդում: Նրա ռազմավարական հանճարը փայլեց նաև Դնեպրի գետանցման ծանր մարտերում: Խանփերյանցի շնորհիվ հակառակորդի ավիացիան ոչ միայն չկարողացավ էական հակազդեցություն ունենալ խորհրդային զորքի վրա, այլև հենց խորհրդային օդուժը ոչնչացրեց Դնեպրի ափին տեղակայված գերմանական ամրությունները:
1944 թվականի օգոստոսի 19-ին Խանփերյանցին շնորհվում է ավիացիայի մարշալի կոչում։ Այդ ժամանակ նա ղեկավարում էր Առաջին մերձբալթյան ռազմաճակատը:
Շուտով Յալթայում պետք է կայանար դաշնակից երեք պետությունների ղեկավարների հանդիպումը, որտեղ քննարկվում էին բանակների համագործակցության և ռազմական այլ կարևոր հարցեր։ Ստալինն իր հետ էր վերցրել նաև մարշալ Խանփերյանցին, որը հիանալի էր տիրապետում ավիացիոն գործին և լայնամասշտաբ գործողությունների կազմակերպմանը։ Ամերիկյան և անգլիական մասնագետներն ապշել էին նրա պատրաստվածության վրա, քանի որ Արմենակը հիանալի էր տիրապետում արտասահմանյան ավիացիային և ռազմական գործողությունների մարտավարությանը։
Վերջին հանդիպումը Ստալինի հետ
Մարշալի ընտանիքի աքսորից վերադառնալուց հետո գրող և հրապարակախոս Լեոնիդ Հուրունցը հանդիպել է Խուդյակովի կնոջ Վարվառա Պետրովնայի հետ: Նա հիշել է, որ Ստալինը խնդրել էր վերադաստիարակել իր տղային`Վասիլի Ստալինին: Մի անգամ նա շտաբի պետի աչքի առաջ բռնաբարում է նրա կնոջը, որից հետո հրամանատարը ինքնասպան է լինում: Դրանից հետո Խուդյակովը հրաժարվում է Վասիլիի դաստիարակը լինելուց: Ստալինը նրան հարցնում է.«Քո կարծիքով, նա մարդ չի՞ դառնա»: Խուդյակովը պատասխանում է. «Ցավոք, դա այդպես է, ընկեր Ստալին»: «Լավ, գնացեք»,-հավելում է Ստալինը: Մեկ շաբաթ անց`Արմենակին ձերբակալում են: Կլիմենտ Հարությունյան, «Հայ ժողովրդի ներդրումը Հայրենական պատերազմի հաղթանակում 1941-1945թթ.», 2010թ.
Ձերբակալություն
Խուդյակովը մասնակցել է նաև Ճապոնիայի դեմ պատերազմին: Ճապոնիայի հանձնվելուց հետո նրան նշանակեցին Անդրբայկալյան-Ամուրյան զինվորական օկրուգի ռազմաօդային ուժերի պետ: Որոշ ժամանակ անց` 1945 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Խանփերյանցին ձերբակալում  է հատուկ այդ նպատակով Չիտա ժամանած Լավրենտի Բերիայի տեղակալ Աբակումովը: Մարշալին նախ բանտարկեցին Չիտայի երկաթուղային կայարանի վագոնում, ապա ուղարկեցին Մոսկվա:
Նրան հարցաքննում էր անձամբ Լավրենտի Բերիան: Նա մեղադրեց Արմենակին իր ծագումը քողարկելու, հարուստ բարեկամների առկայության և հօգուտ թշնամու լրտեսական գործունեության մեջ: Հարցաքննության ընթացքում Խանփերյանցը երկար լռում էր: Ի վերջո նա ասաց հետևյալը.«Դուք այդքան ցանկանում եք, որ ես լրտե՞ս լինեմ: Իսկ ընկեր Ստալինը տեղյա՞կ է, թե Դուք ինչպես եք խոսում ինձ հետ…Ես այլևս Ձեր հարցերին չեմ պատասխանելու»: Հինգ տարվա հետաքննությունից հետո, 1950 թվականի ապրիլի 18-ին նրան որպես ժողովրդի թշնամի գնդակահարում են Մոսկվայի Դոնսկոյե գերեզմանատանը: Արմենակ Խանփերյանցը հետմահու արդարացվել է միայն 1956 թվականի նոյեմբերին: 1965 թվականին ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի որոշմամբ վերականգնվել է նրա մարշալի կոչումը: Կլիմենտ Հարությունյան, «Ավիացիայի մարշալ Ս.Ա. ԽուդյակովԱ.Ա. Խանփերյանց», 2008
Կենսագրական լրացուցիչ տվյալներ
Արմենակ Խանփերյանցը ծնվել է 1902թվականի հունվարի 7-ին Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղլար գյուղում: 1916 թվականին տեղափոխվել է Բաքու, աշխատել նավթահանքերում: 1917 թվականի նոյեմբերին կամավոր անդամագրվել է Կարմիր գվարդիային, 1918 թվականին մասնակցել է Բաքվի կոմունայի պաշտպանությանը, 1918–20 թվականներին՝ Ռուսաստանի քաղաքացիական պատերազմին:
Խանփերյանցը 1922 թվականին ավարտել է Թիֆլիսի հրամկազմի վերապատրաստման ու կատարելագործման հեծելազորային դասընթացները, 1931–36 թվականներին՝ Մոսկվայի Նիկոլայ Ժուկովսկու անվան ռազմաօդային ակադեմիան: 1936–41 թվականներին ծառայել է Բելոռուսական հատուկ ռազմական օկրուգի ռազմաօդային ուժերի (ՌՕՈւ) շտաբում, եղել է շտաբի պետ, 1938-40-ին՝ Բելոռուսիայի հատուկ ռազմական օկրուգի ՌՕՈւ-ի թիկունքի պետ: 1940-ական թվականներին մասնակցել է Արևմտյան Բելոռուսիայի և Արևմտյան Ուկրաինայի վերամիավորման համար մղված մարտերին:
Հայրենական մեծ պատերազմի (1941–45 թթ.) տարիներին եղել է Արևմտյան ռազմաճակատի ՌՕՈւ-ի շտաբի պետ, 1942 թվականի փետրվարից՝ ՌՕՈւ-ի հրամանատար, ապրիլից` խորհրդային բանակի ՌՕՈւ-ի շտաբի պետ, հունիսի 1-ից՝ Արևմտյան ռազմաճակատի Առաջին օդային բանակի հրամանատար, 1943 թվականի մայիսից՝ խորհրդային բանակի ՌՕՈւ-ի շտաբի պետ և հրամանատարի տեղակալ: Խուդյակով-Խանփերյանցի հրամանատարությամբ ռազմաօդային միավորումները մասնակցել են Արևմտյան ռազմաճակատի զորքերի հարձակողական մարտերին: 1943 թվականին համակարգել է Վորոնեժի և Տափաստանային ռազմաճակատների օդուժի գործողությունները Կուրսկի և Դնեպրի ճակատամարտերում:
1945 թվականի փետրվարի 4–11-ին մասնակցել է ԽՍՀՄ-ի, ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ղեկավարների` Յալթայի (Ղրիմի) խորհրդաժողովին: 1945 թվականի հունիսից 12-րդ ՌՕՈւ-ի հրամանատարն էր, մասնակցել է ճապոնական զորքերի ջախջախմանը Հեռավոր Արևելքում: Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտից (1945 թ. սեպտեմբերի 2) հետո ղեկավարել է Անդրբայկալյան-Ամուրյան զինվորական օկրուգի 12-րդ ՌՕՈւ-ն:
1980 թվականին ծննդավայրում բացվել է մարշալի տուն-թանգարանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարության ՌՕՈւ-ի ինստիտուտը 2005 թվականին անվանվել է Արմենակ Խանփերյանցի անվամբ, ՀՀ կառավարության որոշմամբ Երևանում կանգնեցվելու է նրա հուշարձանը: Նրա անունով են կոչվել փողոցներ ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքներում:
Արմենակ Խանփերյանցը ԽՍՀՄ ավիացիայի մարշալ է դարձել 1944 թվականին: Պարգևատրվել է Լենինի, Կարմիր դրոշի երկու, Սուվորովի 1-ին և 2-րդ կարգի, Կուտուզովի 1-ին կարգի,Կարմիր աստղի և այլ շքանշաններով:

«Генералы победы»: Арменак Ханферянц
В рамках спецпроекта «Генералы победы» «Арменпресс» представляет маршала авиации ВС СССР, Арменака Артёмовича Ханферянца.
«...Он обладал всеми данными летчика – решительностью, храбростью, находчивостью, мужеством...»,- вспоминает полковник Вениамин Малафеев. Климент Арутюнян, «Маршал авиации С.А Худяков – А.А. Ханферянц», 2008
СТЕПАНАКЕРТ 19 МАРТА АРЦАХПРЕСС-Маршал авиации Ханферянц Арменак Артемович, родился в 1901 г. в с. Большой Таглар (область Нагорного Карабаха). Арменак учился в Тагларском двухклассном училище и успешно окончил его. После окончания учебы в начале 1914 г. родители отправили Арменака в Баку, где  в 1915 г. Он поступил на работу в контору лесопромышленника Адамова. Сначала он был телефонистом, затем приемщиком лесоматериалов. Позже работал простым рабочим на одном из нефтепромыслов Александра Манташянца.
Бакинская коммуна
Февральскую революцию Арменак встретил с большим воодушевлением. Он считал, что настало время окончания войны и улучшения положения всего трудового народа. После установления в Баку Коммуны под руководством Степана Шаумяна, он вступил в Красную армию. Его командиром был армянин Баграт Авагян. В 1918 году он принимал активное участие в обороне Баку от нападения турецких войск.
Вскоре, по указанию Бакинского Совнаркома, 1-й Бакинский экспедиционный Красногвардейский отряд под командованием Баграта Авакяна был отправлен на пароходе «Паризьен» в район Порт-Петровска (ныне Махачкала) для разгрома белогвардейских и мусаватистских банд.
Враг все больше рвался к Баку. В Баку прибыл 1-й Кубанский авиадивизион и боевой отряд Г. К. Петрова для обороны города. Вместе с Арменаком участвовал в боях его брат Левон Ханферянц, который был командиром роты. Были дни, когда Арменак возглавлял на своем участке бой вместо раненого командира.
С 1924 по 1931 гг. Ханферянц занимал ряд командных должностей вплоть до командира полковой школы, где обучал и воспитывал младший командный состав для полков дивизии. Как отличного командира, имеющего большой боевой опыт, прекрасные командные и политические качества, в 1931 г. Ханферянц был командирован на учебу в Военно-Воздушную Академию им. Н. Е. Жуковского на командный факультет.
Одиссея смены имени
Версия №1. Где-то в районе Астрахани баржа, на которой находились Арменак и его друг Сергей Худяков, была потоплена. В одном из боев Сергей был смертельно ранен. Умирая на руках у друга, Худяков прошептал: “Арменак, бери мой клинок и выводи отряд из окружения. Пусть враги думают, что я жив. Ты теперь командир, и ты – Худяков” – рассказывал дважды Герой Советского Союза главный маршал авиации А.А.Новиков.
Версия №2. Ханферянц сменил имя еще в 1918 году, после падения Бакинской коммуны, чтобы не попасть в руки туркам и контрреволюционерам
Версия №3. Арменак бежал на корабле в Астрахань, где их поймали англичане, которым он представился Худяковым.
Версия №4. Во времена Бакинской коммуны Арменак случайно видел Берию с английским консулом, о чем он доложился по инстанции, впоследствии, когда Берия был на высоком посту, он сменил фамилию – опасаясь его преследования.
Версия №5. Как подтверждение предыдущей версии – в 1950 году Сталин приказал освободить Ханферянца, а Берия обманул его, сказав, что тот уже расстрелян. На одном из последующих допросов маршал набрасывается на следователя, и тот расстреливает Ханферянца из личного оружия.
Версия №6. Судно красноармейцев попадает к туркам, которые начинают вылавливать армян, Ханферянц представляется русским и спасается, показав случйные документы на имя Сергея Худякова.
Резкий разворот
1931 г. Ханферянц был командирован на учебу в Военно-Воздушную Академию им. Н. Е. Жуковского на командный факультет.
Учился Ханферянц отлично и активно участвовал в общественной работе. Являлся отличником учебы, в 1936 году Министр обороны СССР присвоил Ханферянцу звание «Отличника РККА».
Окончив академию, в ноябре 1937 г. Ханферянц был назначен начальником 1-го отдела тяжелой авиабригады Белорусского военного округа. Благодаря прекрасной работе Ханферянца в штабе бригады, он вскоре был переведен в штаб Военно-воздушных сил округа, а с июля 1938 года был назначен начальником тыла Военно-воздушных сил Белорусского военного округа. На этой должности он проработал до марта 1940 г.
Великая Отечественная война
Вероломное нападение немецко-фашистских захватчиков застало Ханферянца на должности начальника штаба округа ВВС.  Через несколько дней после начала Великой Отечественной войны Ханферянц был назначен командующим Воздушной Армии. В период обороны Москвы Худяков сделал очень многое, чтобы отбить налеты фашистской авиации от столицы. Он расставлял авиасоединения с таким точным расчетом, что очень редко отдельным самолетам удавалось прорваться к Москве. Его тактический талант с блеском проявился на совещании в Москве в конце ноября 1941 года, когда готовилось наступление советских войск под Москвой. Ханферянц в своем выступлении изложил план взаимодействия авиации и наземных войск. В заключение совещания Г. К. Жуков — командующий Западным фронтом, одобрил план Ханферянца и приказал быть решительным в наступлении и не дать возможности авиации противника помешать нашему наступлению. Тогда же по инициативе Ханферянца на самолетах всех типов были поставлены реактивные снаряды для более мощного удара по живой силе и технике противника. осле разгрома немецко-фашистских войск под Москвой талантливый полководец генерал-лейтенант Ханферянц был назначен командующим авиацией Западного фронта.
Снова Жуков
Маршал Жуков хорошо помнил заслуги Ханферянца в битве под Москвой; по его личной просьбе Ханферянца назначили командующим первой авиационной армии. Под его руководством был разработан план разгрома бомбардировочной авиации противника на аэродромах Брянска, Орла, Карачева, Смоленска и других, которые готовились наносить массированные удары по промышленным центрам нашей страны: Куйбышеву, Саратову, Коврову, Горькому.
19 августа 1944 г. в газетах был опубликован Указ Президиума Верховного Совета СССР о присвоении Ханферянцу звания Маршала авиации.
В феврале 1945 г. состоялась Ялтинская конференция трех великих держав-союзников: СССР, США и Великобритании. Верховный Главнокомандующий вооруженными силами Советского Союза И. В. Сталин избрал своим советником по авиации на эту конференцию одного из лучших авиационных полководцев — маршала авиации С. А. Худякова. Это было не случайно. Еще до выезда на конференцию И. В. Сталин хорошо знал Худякова. Не раз он выполнял его задания по разработке планов наступления и авиационной поддержке той или иной стратегической операции. Много раз Худяков лично докладывал Сталину об итогах действия нашей и союзной авиации по важным объектам врага, о тактике действий нашей авиации и о ее нуждах.
Последняя встреча с Сталиным
После возвращения семьи маршала из ссылки писатель Леонид Гурунц встретился с его женой Варварой Петровной. Она вспомнила, как Сталин просил перевоспитать его сына – Василия Сталина. Однажды тот на глазах мужа изнасиловал жену начштаба, после чего хесчастный покончил с собой. После этого Худяков отказался перевоспитывать Василия Сталина. Сталин спросил:«По твоему, он не станет человеком?», Худяков отвечает:. «К сожалению, это так, товарищ Сталин»,  «Хорошо, идите»,- говорит Сталин. Через неделю Арменака арестовали.
Арест
Однако война еще не была окончена. Встала задача уничтожения второго очага мировой войны — японского империализма — дальневосточного партнера фашистской Германии. В числе полководцев, разрабатывавших стратегическую операцию по разгрому японских империалистов в Манчжурии был и командующий XII воздушной армии маршал авиации С. А. Худяков.
В этой операции на Худякова была возложена задача поддержать наступление войск Забайкальского фронта с монгольских и забайкальских аэродромов.
После победы над японскими империалистами С. А. Худяков был назначен командующим авиацией Дальнего Востока. Его, за победу над Японией, наградили орденом Суворова I степени. А до этого он был награжден орденом Ленина, двумя орденами Красного Знамени, двумя орденами Красной Звезды и 5-ю медалями Советского Союза.
14-го декабря 1945 года Ханферянц был арестован, с этой целью в Читу прилетел заместитель Берии Абакумов. После ареста в Чите, маршала отправили в Москву.
Допрашивал его сам Берия, который обвинил его в сокрытии происхождения, в наличии богатых родственников и в шпионаже. На допросах Ханферянц молчал, потом сказал: «Вы хотите, чтобы я оказался шпионом? А знает ли товарищ Сталин, как вы со мной разговариваете? Я не буду отвечать на ваши вопросы». После 5 лет расследования 18-го апреля 1950 года Ханферянц был расстрелян как враг народа. Он был посмертно реабилитирован в 1956 году. В 1965 был восстановлен в звании маршала авиации.
Дополнительные биографические сведения
Маршал авиации Ханферянц Арменак Артемович, родился в 1901 г. в с. Большой Таглар (область Нагорного Карабаха). Арменак учился в Тагларском двухклассном училище и успешно окончил его. После окончания учебы в начале 1914 г. родители отправили Арменака в Баку, где  в 1915 г. Он поступил на работу в контору лесопромышленника Адамова. Сначала он был телефонистом, затем приемщиком лесоматериалов. Позже работал простым рабочим на одном из нефтепромыслов Манташова.с 1917 году добровольцем служил в Красной гвардии. В 1918 участвовал в защите Бакинской коммуны. 18-20 годах участвовал в гражданской войне в России.
В 1922 году окончил в Тифлисе командное училище. С 1924 по 1931 гг. Ханферянц занимал ряд командных должностей. В 1931 г. Ханферянц был командирован на учебу в Военно-Воздушную Академию им. Н. Е. Жуковского на командный факультет. В 1936 году Министр обороны СССР присвоил Ханферянцу звание «Отличника РККА».
В ноябре 1937 г. Ханферянц был назначен начальником 1-го отдела тяжелой авиабригады Белорусского военного округа; вскоре был переведен в штаб Военно-воздушных сил округа, а с июля 1938 года был назначен начальником тыла Военно-воздушных сил Белорусского военного округа. На этой должности он проработал до марта 1940 г.
В годы ВОВ (1941–45гг.) был начштаба ВВС Западного фронта, с 1942 года – командовал ВВС, затем  Первой армией ВВС.
В 1945году участвовал в Ялтинской конференции, затем участвовал в разгроме японцев на Дальнем Востоке. После войны командовал ВВС Забайкальско-Амурского округа.
В 1980 году на его родине открылся дом-музей маршала. В 2005 году институт ВВС МО РА был назван именем Арменака Ханферянца, в Ереване будет установлен памятник ему. Его именем названы улицы в Армении и НКР.
Звания
Арменак Ханферянц стал маршалом авиации в 1944 году. Был награжден орденами Ленина, Красного знамени, Суворова – 1-й и 2-й степени, Кутузова – 1-й степени, Красного знамени, Красной звезды и др.