«Բայրաքթարների» հարցը մեծ խնդիր է դառնում Վաշինգտոնում. կոնգրեսականները հետաքննություն են պահանջում
Ամերիկացի մի խումբ կոնգրեսականներ և Վաշինգտոնում գործող մի շարք հասարակական-քաղաքական կազմակերպություններ՝ ի դեմս հայկական, հունական, քրդական, հրեական, հնդկական համայնքների, «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» և իրավապաշտպան այլ կազմակերպությունների, ԱՄՆ կառավարությունից պահանջում են դադարեցնել ամերիկյան այն տեխնոլոգիաների արտահանումը, որոնք օգտագործվում են թուրքական ԱԹՍ-ների (անօդաչու թռչող սարքերի) արտադրության մեջ, և առհասարակ հետաքննել Թուրքիայի անօդաչուների ծրագրի ապակայունացնող դերակատարումը տարածաշրջանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայ և հույն ակտիվիստների կարծիքով՝ մեծ է հավանականությունը, որ մահաբեր «Բայրաքթարների» արտադրության մեջ օգտագործվող ամերիկյան տեխնոլոգիաների մատակարարումը Թուրքիային ի վերջո կդադարեցվի:
Խոսքը, հիշեցնենք, թուրքական այն հարվածային անօդաչուների մասին է, որոնք լայնորեն կիրառվել են 2020 թ. Արցախի դեմ պատերազմում՝ հսկայական մարդկային ու նյութական կորուստներ պատճառելով հայկական զինված ուժերին և խաղաղ բնակչությանը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը տեղեկացրեց, որ թուրքական դրոնների ծրագրի դեմ Նահանգներում պայքարում են ինչպես հայկական, այնպես էլ հունական, քրդական, հնդկական, հրեական խմբերը, Մերձավոր Արևելքի Ֆորումը (Middle East Forum), «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» (IDC) կազմակերպությունը, քրիստոնեական և իրավապաշտպան այլ կազմակերպություններ, այլ խոսքերով՝ բոլոր այն ուժերը, որոնք շահագրգռված են Թուրքիան շրջապատող ռեգիոններում՝ Արևելյան Միջերկրականում, Կովկասում, Մերձավոր ու Միջին Արևելքում անվտանգության և կայունության հաստատմամբ:
«Սենատոր Մենենդեսը բարձրացրել է այս հարցը Կոնգրեսի լսումների ժամանակ: Առայժմ պատասխան չի ստացել, բայց ամեն դեպքում հարցը բարձրացվել է, որից հետո Պետքարտուղարություն ուղարկվեց Կոնգրեսի 28 անդամների կողմից ստորագրված նամակը, որով կոնգրեսականները կոչ էին անում վարչակազմին հետաքննել թուրքական անօդաչուների ծրագիրը: Եվ սա գնալով մեծ խնդիր է դառնում Վաշինգտոնում», - ասաց Արամ Համբարյանը:
Շարունակելով թեման՝ Վաշինգտոնում հունական լոբբիի ղեկավար, Առաջնորդության հույն-ամերիկյան խորհրդի (HALC) գործադիր տնօրեն Էնդի Զեմենիդեսը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում շեշտեց, որ թուրքական անօդաչուների արտադրությունը պետք է դադարեցվի, քանի որ դրանք օգտագործվում են ոչ թե պաշտպանության, այլ հարձակման նպատակով՝ ապակայունացնող դեր խաղալով մի շարք կոնֆլիկտային գոտիներում, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում:
Էնդի Զեմենիդեսը անթույլատրելի է համարում թուրքական մարդասպան անօդաչուների արտադրությունն ու տարածումը ոչ միայն զուտ այն պատճառով, որ դրանք ապակայունացնող և քայքայիչ ազդեցություն են ունենում տարածաշրջանի անվտանգության միջավայրի վրա, այլև այն պատճառով, որ դրանց միջոցով Թուրքիան ավելի է հեշտացրել այս կամ այն ռեգիոնում պատերազմ հրահրելը՝ վտանգելով ոչ թե իր զինվորների, այլ այլոց կյանքը:
«Սովորաբար, երբ որևէ երկիր որոշում է պատերազմի գնալ, նախ և առաջ հաշվարկում է, թե ինչքան արյուն և փող է կորցնելու այդ պատերազմում: Բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ Թուրքիան, անօդաչուներ և սիրիացի վարձկաններ ուղարկելով Արցախյան հակամարտության գոտի, վտանգում էր այլոց, ոչ թե իր զինվորների կյանքը: Եվ երբ ամբողջ աշխարհը դիվանագիտական լուծում էր փնտրում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությանը կամ Արցախի հարցին՝ Թուրքիան պատերազմ էր հրահրում այնտեղ՝ թքած ունենալով, որ դրա հետևանքով մարդիկ են զոհվում: Երբ քո զինվորների կյանքի համար անհանգստանալու կարիք չկա, այլոց մահը քեզ չի հետաքրքրում: Եվ սա, իմ կարծիքով, թուրքական անօդաչուների հետ կապված ամենամեծ խնդիրներից մեկն է», - «Արմենպրես»-ին ասաց Էնդի Զեմենիդեսը:
Հույն գործիչն ընդգծեց, որ թուրքական անօդաչուները օգտագործվում են ոչ թե կայունացման և հիմնախնդրի դիվանագիտական լուծման հասնելու նպատակով, այլ ընդհակառակը՝ ապակայունացնող դեր են խաղում՝ ավելի սրելով իրավիճակը և բորբոքելով պատերազմի կրակը: Եվ շատ լավ իմանալով Էրդողանի ներքին քաղաքականության հիմնական էությունն ու բնույթը, որն է՝ կոնֆլիկտներ հրահրել այլ երկրների հետ՝ շեղելով մարդկանց ուշադրությունը ներքին խնդիրներից, ակնհայտ է, որ Թուրքիան պարբերաբար կիրառելու է այս մեթոդը:
«Որևէ մեկի հետ խնդիր ունենալու պարագայում կասեն՝ «շատ լավ, եկեք դրոններ ուղարկենք և մարդ սպանենք»: Սա պատերազմներ վարելու անարյուն ձև է: Դժբախտաբար, ժամանակակից պատերազմները գնալով նմանվում են համակարգչային խաղերին: Նույնիսկ այստեղ՝ Միացյալ Նահանգներում, բանավեճ կա այդ հարցի շուրջ, որ քանի որ մարտական գործողություններում մարդկանց աստիճանաբար փոխարինում են ռոբոտները, և գնալով նվազում է պատերազմներում մարդկային կորուստների ռիսկը, այդ պատճառով շատերին այլևս չի հետաքրքրում այս կամ այն երկիր զինվորականներ կամ ռազմական ներուժ ուղարկելու հանգամանքը: Ինչևէ, մտածեք Թուրքիայի մասին այդ համատեքստում. նրանք կարող են զինվորների փոխարեն ուղարկել անօդաչուներ և առանց գեթ մեկ մարդկային կյանք զոհելու՝ ռազմական գործողություններ իրականացնել: Ուստի կարծում եմ՝ դա ավելի հավանական է դարձնում պատերազմը: Սա է վտանգը: Եվ դրանք ոչ թե պաշտպանողական, այլ հարձակողական բնույթի զինատեսակներ են: Թուրքիան կիրառել է դրանք Արցախում, Լիբիայում, Սիրիայում և այլուր», - ասաց Վաշինգտոնի հունա-ամերիկյան կազմակերպության ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ Թուրքիայի այդ ապակայունացնող վարքագիծը գնալով ավելի ակնհայտ է դառնում Վաշինգտոնում:
Եվ եթե մինչ այդ ամերիկյան քաղաքական վերնախավը հաճախ ստորադասում էր արժեքները քաղաքական այն շահերին, որոնց Թուրքիան ծառայում էր, ապա Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համալիրների գնումը, Էնդի Զեմենիդեսի խոսքով, ցույց տվեց, որ Թուրքիան այլևս չի ծառայում այդ շահերին:
«Այժմ մենք ոչ միայն չենք կիսում ֆունդամենտալ արժեքները Թուրքիայի հետ, այլև բախման մեջ ենք ֆունդամենտալ շահերի ոլորտում: Եվ նույնը կարելի է ասել անօդաչուների պարագայում: Մինչ Միացյալ Նահանգները դիվանագիտական լուծումներ է փնտրում Արցախի հարցում՝ Թուրքիան անօդաչուներ է մատակարարում՝ ապակայունացնելով այնտեղ իրավիճակը: Մինչ Միացյալ Նահանգները հանում է իր զորքերը Լիբիայից՝ համաձայն այդ երկրի նոր սահմանադրության պահանջներին, Թուրքիան օտարերկրյա զորքեր է պահում այնտեղ: Մինչ Միացյալ Նահանգները կռվում է «Իսլամական պետության» դեմ՝ Թուրքիան ռմբակոծում է «Իսլամական պետության» դեմ պայքարող քրդերին», - ասում է Զեմենիդեսը՝ գալով պարզ եզրահանգման՝ ապակայունացնող Թուրքիան ուղղակիորեն հակասում է կայունացման ձգտող Նահանգների շահերին:
Դրոնների խնդիրը, Էնդի Զեմենիդեսի խոսքով, տագնապի երկրորդ ազդանշանն է Վաշինգտոնի համար՝ Ս-400 համալիրների և F-35 կործանիչների հայտնի պատմությունից հետո: Հետևաբար, այդ արտոնությունը, որը Թուրքիան ուներ Միացյալ Նահանգների ռազմարդյունաբերության ոլորտում, պետք է մանրամասն ուսումնասիրվի և հետաքննվի:
Օգոստոսի սկզբին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի 25 անդամ միացել էր կոնգրեսականներ Դեյվիդ Չիչիլինեի և Գաս Բիլիրակիսի՝ Պետքարտուղարությանն ուղղված երկկուսակցական ուղերձին, որով ամերիկացի օրենսդիրները կոչ էին անում կառավարությանը կասեցնել Թուրքիային ամերիկյան անօդաչուների տեխնոլոգիաների արտահանման արտոնագրերը և պաշտոնական հետաքննություն անցկացնել Թուրքիայի ԱԹՍ-ների ծրագրի ապակայունացնող դերակատարման վերաբերյալ:

Вопрос «Байрактаров» становится большой проблемой в Вашингтоне: конгрессмены требуют расследования
Группа американских конгрессменов, ряд общественных и политических организаций в Вашингтоне, представленных армянской, греческой, курдской, еврейской, индийской общинами, «В защиту христиан» и другие правозащитные организации требуют от правительства США прекратить экспорт тех американских технологий, которые используются в производстве турецких БПЛА (беспилотных летательных аппаратов), и вообще, исследовать дестабилизирующую роль турецкой программы беспилотников в регионе.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 августа, АРЦАХПРЕСС- По мнению армянских и греческих активистов, высока вероятность того, что поставки в Турцию американских технологий, используемых при производстве смертоносных «байрактаров», в конечном итоге будут прекращены.
Напомним, речь идет о турецких ударных беспилотниках, которые получили широкое распространение в 2020 году, в войне против Арцаха, которые нанесли огромные людские и материальные потери армянским вооруженным силам и мирному населению.
В беседе с«Арменпресс» исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Амбарян сообщил, что против программы турецких дронов в Штатах борются как армянские, так и греческие, курдские, индийские, еврейские группы, Форум Ближнего Востока (Middle East Forum), организация "В защиту христиан" (IDC), другие христианские и правозащитные организации, иными словами, все те силы, которые заинтересованы в установлении безопасности и стабильности в окружающих Турцию регионах-в Восточном Средиземноморье.
"Сенатор Менендес поднял этот вопрос во время слушаний в Конгрессе. Пока ответа не поступило, но вопрос был поднят, после чего в Госдепартамент было отправлено письмо, подписанное 28 членами Конгресса, с призывом к администрации расследовать турецкую программу дронов. И это становится более серьезной проблемой для Вашингтона», - сказал Арам Амбарян.
В продолжение темы глава греческого лобби в Вашингтоне Энди Земенидес, исполнительный директор Греко-американского Совета по лидерству (HALC), заявил«Арменпресс», что производство турецких беспилотников следует прекратить, поскольку они используются не для обороны, а для атаки и играют дестабилизирующую роль в ряде конфликтных зон, в том числе в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Энди Земенидес считает производство и распространение турецких дронов-убийц недопустимыми не только потому, что они оказывают дестабилизирующее и разрушительное воздействие на обстановку безопасности в регионе, но и потому, что они облегчили Турции спровоцировать войну в том или ином регионе, рискуя жизнями не своих солдат, а других.
«Обычно, когда страна решает начать войну, она сначала подсчитывает, сколько крови и денег она потеряет в этой войне. Но проблема в том, что Турция подвергала опасности жизни других людей, а не своих солдат, отправляя беспилотники и сирийских наемников в зону конфликта в Арцахе. И пока весь мир искал дипломатического решения напряженности между Арменией и Азербайджаном или арцахского вопроса, Турция провоцировала там войну, не заботясь о том, что в результате гибнут люди. Когда вам не нужно беспокоиться о жизнях своих солдат, вы не заботитесь о смерти других. И я думаю, что это одна из самых больших проблем с турецкими беспилотниками», - сказал «Арменпресс» Энди Земенидес.
Греческий политик подчеркнул, что турецкие беспилотники не используются для стабилизации, для достижения дипломатического решения проблемы, а наоборот, играют дестабилизирующую роль, обостряя ситуацию и разжигая пламя войны. И, хорошо зная основную суть и характер внутренней политики Эрдогана, которая заключается в провоцировании конфликтов с другими странами, отвлекая внимание людей от внутренних вопросов, очевидно, что Турция будет регулярно использовать этот метод.
«Если у них возникнут проблемы с кем-то, они скажут: "Хорошо, давайте пошлем дроны, чтобы убивать людей». Это бескровная война. К сожалению, современная война все больше становится похожей на компьютерную игру. Даже здесь, в Соединенных Штатах, ведутся споры о том, что по мере того, как людей в бою постепенно заменяют роботами, и риск человеческих потерь на войне снижается, поэтому многие больше не заинтересованы в отправке войск или военного потенциала в какую-либо страну. Так что, думайте о Турции в этом контексте: они могут отправлять беспилотники вместо солдат для проведения военных операций, не жертвуя ни одной человеческой жизнью. Так что я думаю, что это делает войну более вероятной. Это опасность. И это не оборонительное, а наступательное оружие. Турция использовала их в Арцахе, Ливии, Сирии и других странах», - сказал глава греко-американской организации подчеркивая, что это дестабилизирующее поведение Турции становится все более очевидным в Вашингтоне.
И если до этого американская политическая элита часто подчиняла ценности политическим интересам, которым служила Турция, то покупка Турцией российских зенитно-ракетных комплексов С-400, по мнению Энди Земенидеса, показала, что Турции это больше не интересно.
«Теперь мы не только не разделяем с Турцией фундаментальные ценности, но и находимся в конфликте фундаментальных интересов. То же самое можно сказать и о дронах. Пока Соединенные Штаты ищут дипломатические решения проблемы Арцаха, Турция поставляет беспилотники, дестабилизируя ситуацию там. Пока США выводят свои войска из Ливии, в соответствии с требованиями новой конституции страны, Турция размещает там иностранные войска. Пока Соединенные Штаты борются с Исламским государством, Турция бомбит курдов, воюющих с Исламским государством», - сказал Земенидес, заключив, что дестабилизация Турции находится в прямом конфликте с интересами стабилизирующих Соединенных Штатов.
Проблема с дроном, по словам Энди Земенидеса, является вторым тревожным сигналом для Вашингтона после известной истории с истребителями С-400 и F-35. Следовательно, эта привилегия, которой обладает Турция в области военной промышленности США, должна быть тщательно изучена и исследована.
В начале августа 25 членов Палаты представителей США присоединились к двухпартийному обращению конгрессменов Дэвида Чичилине и Гаса Билиракиса в Государственный департамент, в котором они призвали правительство приостановить выдачу Турции лицензий на использование беспилотных летательных аппаратов США.