«Բայրաքթարների» հարցը մեծ խնդիր է դառնում Վաշինգտոնում. կոնգրեսականները հետաքննություն են պահանջում
Ամերիկացի մի խումբ կոնգրեսականներ և Վաշինգտոնում գործող մի շարք հասարակական-քաղաքական կազմակերպություններ՝ ի դեմս հայկական, հունական, քրդական, հրեական, հնդկական համայնքների, «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» և իրավապաշտպան այլ կազմակերպությունների, ԱՄՆ կառավարությունից պահանջում են դադարեցնել ամերիկյան այն տեխնոլոգիաների արտահանումը, որոնք օգտագործվում են թուրքական ԱԹՍ-ների (անօդաչու թռչող սարքերի) արտադրության մեջ, և առհասարակ հետաքննել Թուրքիայի անօդաչուների ծրագրի ապակայունացնող դերակատարումը տարածաշրջանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայ և հույն ակտիվիստների կարծիքով՝ մեծ է հավանականությունը, որ մահաբեր «Բայրաքթարների» արտադրության մեջ օգտագործվող ամերիկյան տեխնոլոգիաների մատակարարումը Թուրքիային ի վերջո կդադարեցվի:
Խոսքը, հիշեցնենք, թուրքական այն հարվածային անօդաչուների մասին է, որոնք լայնորեն կիրառվել են 2020 թ. Արցախի դեմ պատերազմում՝ հսկայական մարդկային ու նյութական կորուստներ պատճառելով հայկական զինված ուժերին և խաղաղ բնակչությանը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը տեղեկացրեց, որ թուրքական դրոնների ծրագրի դեմ Նահանգներում պայքարում են ինչպես հայկական, այնպես էլ հունական, քրդական, հնդկական, հրեական խմբերը, Մերձավոր Արևելքի Ֆորումը (Middle East Forum), «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» (IDC) կազմակերպությունը, քրիստոնեական և իրավապաշտպան այլ կազմակերպություններ, այլ խոսքերով՝ բոլոր այն ուժերը, որոնք շահագրգռված են Թուրքիան շրջապատող ռեգիոններում՝ Արևելյան Միջերկրականում, Կովկասում, Մերձավոր ու Միջին Արևելքում անվտանգության և կայունության հաստատմամբ:
«Սենատոր Մենենդեսը բարձրացրել է այս հարցը Կոնգրեսի լսումների ժամանակ: Առայժմ պատասխան չի ստացել, բայց ամեն դեպքում հարցը բարձրացվել է, որից հետո Պետքարտուղարություն ուղարկվեց Կոնգրեսի 28 անդամների կողմից ստորագրված նամակը, որով կոնգրեսականները կոչ էին անում վարչակազմին հետաքննել թուրքական անօդաչուների ծրագիրը: Եվ սա գնալով մեծ խնդիր է դառնում Վաշինգտոնում», - ասաց Արամ Համբարյանը:
Շարունակելով թեման՝ Վաշինգտոնում հունական լոբբիի ղեկավար, Առաջնորդության հույն-ամերիկյան խորհրդի (HALC) գործադիր տնօրեն Էնդի Զեմենիդեսը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում շեշտեց, որ թուրքական անօդաչուների արտադրությունը պետք է դադարեցվի, քանի որ դրանք օգտագործվում են ոչ թե պաշտպանության, այլ հարձակման նպատակով՝ ապակայունացնող դեր խաղալով մի շարք կոնֆլիկտային գոտիներում, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում:
Էնդի Զեմենիդեսը անթույլատրելի է համարում թուրքական մարդասպան անօդաչուների արտադրությունն ու տարածումը ոչ միայն զուտ այն պատճառով, որ դրանք ապակայունացնող և քայքայիչ ազդեցություն են ունենում տարածաշրջանի անվտանգության միջավայրի վրա, այլև այն պատճառով, որ դրանց միջոցով Թուրքիան ավելի է հեշտացրել այս կամ այն ռեգիոնում պատերազմ հրահրելը՝ վտանգելով ոչ թե իր զինվորների, այլ այլոց կյանքը:
«Սովորաբար, երբ որևէ երկիր որոշում է պատերազմի գնալ, նախ և առաջ հաշվարկում է, թե ինչքան արյուն և փող է կորցնելու այդ պատերազմում: Բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ Թուրքիան, անօդաչուներ և սիրիացի վարձկաններ ուղարկելով Արցախյան հակամարտության գոտի, վտանգում էր այլոց, ոչ թե իր զինվորների կյանքը: Եվ երբ ամբողջ աշխարհը դիվանագիտական լուծում էր փնտրում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությանը կամ Արցախի հարցին՝ Թուրքիան պատերազմ էր հրահրում այնտեղ՝ թքած ունենալով, որ դրա հետևանքով մարդիկ են զոհվում: Երբ քո զինվորների կյանքի համար անհանգստանալու կարիք չկա, այլոց մահը քեզ չի հետաքրքրում: Եվ սա, իմ կարծիքով, թուրքական անօդաչուների հետ կապված ամենամեծ խնդիրներից մեկն է», - «Արմենպրես»-ին ասաց Էնդի Զեմենիդեսը:
Հույն գործիչն ընդգծեց, որ թուրքական անօդաչուները օգտագործվում են ոչ թե կայունացման և հիմնախնդրի դիվանագիտական լուծման հասնելու նպատակով, այլ ընդհակառակը՝ ապակայունացնող դեր են խաղում՝ ավելի սրելով իրավիճակը և բորբոքելով պատերազմի կրակը: Եվ շատ լավ իմանալով Էրդողանի ներքին քաղաքականության հիմնական էությունն ու բնույթը, որն է՝ կոնֆլիկտներ հրահրել այլ երկրների հետ՝ շեղելով մարդկանց ուշադրությունը ներքին խնդիրներից, ակնհայտ է, որ Թուրքիան պարբերաբար կիրառելու է այս մեթոդը:
«Որևէ մեկի հետ խնդիր ունենալու պարագայում կասեն՝ «շատ լավ, եկեք դրոններ ուղարկենք և մարդ սպանենք»: Սա պատերազմներ վարելու անարյուն ձև է: Դժբախտաբար, ժամանակակից պատերազմները գնալով նմանվում են համակարգչային խաղերին: Նույնիսկ այստեղ՝ Միացյալ Նահանգներում, բանավեճ կա այդ հարցի շուրջ, որ քանի որ մարտական գործողություններում մարդկանց աստիճանաբար փոխարինում են ռոբոտները, և գնալով նվազում է պատերազմներում մարդկային կորուստների ռիսկը, այդ պատճառով շատերին այլևս չի հետաքրքրում այս կամ այն երկիր զինվորականներ կամ ռազմական ներուժ ուղարկելու հանգամանքը: Ինչևէ, մտածեք Թուրքիայի մասին այդ համատեքստում. նրանք կարող են զինվորների փոխարեն ուղարկել անօդաչուներ և առանց գեթ մեկ մարդկային կյանք զոհելու՝ ռազմական գործողություններ իրականացնել: Ուստի կարծում եմ՝ դա ավելի հավանական է դարձնում պատերազմը: Սա է վտանգը: Եվ դրանք ոչ թե պաշտպանողական, այլ հարձակողական բնույթի զինատեսակներ են: Թուրքիան կիրառել է դրանք Արցախում, Լիբիայում, Սիրիայում և այլուր», - ասաց Վաշինգտոնի հունա-ամերիկյան կազմակերպության ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ Թուրքիայի այդ ապակայունացնող վարքագիծը գնալով ավելի ակնհայտ է դառնում Վաշինգտոնում:
Եվ եթե մինչ այդ ամերիկյան քաղաքական վերնախավը հաճախ ստորադասում էր արժեքները քաղաքական այն շահերին, որոնց Թուրքիան ծառայում էր, ապա Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համալիրների գնումը, Էնդի Զեմենիդեսի խոսքով, ցույց տվեց, որ Թուրքիան այլևս չի ծառայում այդ շահերին:
«Այժմ մենք ոչ միայն չենք կիսում ֆունդամենտալ արժեքները Թուրքիայի հետ, այլև բախման մեջ ենք ֆունդամենտալ շահերի ոլորտում: Եվ նույնը կարելի է ասել անօդաչուների պարագայում: Մինչ Միացյալ Նահանգները դիվանագիտական լուծումներ է փնտրում Արցախի հարցում՝ Թուրքիան անօդաչուներ է մատակարարում՝ ապակայունացնելով այնտեղ իրավիճակը: Մինչ Միացյալ Նահանգները հանում է իր զորքերը Լիբիայից՝ համաձայն այդ երկրի նոր սահմանադրության պահանջներին, Թուրքիան օտարերկրյա զորքեր է պահում այնտեղ: Մինչ Միացյալ Նահանգները կռվում է «Իսլամական պետության» դեմ՝ Թուրքիան ռմբակոծում է «Իսլամական պետության» դեմ պայքարող քրդերին», - ասում է Զեմենիդեսը՝ գալով պարզ եզրահանգման՝ ապակայունացնող Թուրքիան ուղղակիորեն հակասում է կայունացման ձգտող Նահանգների շահերին:
Դրոնների խնդիրը, Էնդի Զեմենիդեսի խոսքով, տագնապի երկրորդ ազդանշանն է Վաշինգտոնի համար՝ Ս-400 համալիրների և F-35 կործանիչների հայտնի պատմությունից հետո: Հետևաբար, այդ արտոնությունը, որը Թուրքիան ուներ Միացյալ Նահանգների ռազմարդյունաբերության ոլորտում, պետք է մանրամասն ուսումնասիրվի և հետաքննվի:
Օգոստոսի սկզբին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի 25 անդամ միացել էր կոնգրեսականներ Դեյվիդ Չիչիլինեի և Գաս Բիլիրակիսի՝ Պետքարտուղարությանն ուղղված երկկուսակցական ուղերձին, որով ամերիկացի օրենսդիրները կոչ էին անում կառավարությանը կասեցնել Թուրքիային ամերիկյան անօդաչուների տեխնոլոգիաների արտահանման արտոնագրերը և պաշտոնական հետաքննություն անցկացնել Թուրքիայի ԱԹՍ-ների ծրագրի ապակայունացնող դերակատարման վերաբերյալ:

A group of United States Congressmen and a number of Washington-based organizations in person of the Armenian, Greek, Kurdish, Jewish and Indian communities, the In Defense of Christians (IDC) and other human rights organizations are demanding the US government to stop exporting drone technologies used by Turkey in producing its military UAVs, and to investigate the Turkish drone program’s destabilizing role in the region.
Calls for scrutiny into Turkish drone program grow in Washington
STEPANAKERT, AUGUST 24, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: According to Armenian and Greek community leaders and activists, there is high likelihood that eventually Washington will cease supplying American technologies which are used by Turkey for its infamous Bayraktar drones – the combat UAVs widely used in the 2020 Artsakh War and deployed by Turkey to bomb not only Armenian military positions but also civilians in peaceful settlements.
Armenian National Committee of America Executive Director Aram Hamparian told ARMENPRESS in an interview that Armenian, Greek, Kurdish, Indian, Jewish groups, the Middle East Forum, IDC, other Christian and human rights organizations – in other words all organizations that are interested in security and stability in regions surrounding Turkey – the Eastern Mediterranean, Caucasus, the Middle East - are all fighting against the Turkish drone program in the United States.
“Senator Menendez asked about this during a congressional hearing, he didn’t get an answer yet but he asked. And then there was this letter sent, a letter signed by 28 members of congress asking the administration to investigate the Turkish drones. This is becoming a big issue in D.C.,” Hamparian said.
In turn, Executive Director of the Hellenic American Leadership Council Endy Zemenides told ARMENPRESS that the Turkish drone program must stop because these UAVs are used not for defense but for attack – thus playing a destabilizing role in several conflict zones, including in the Nagorno Karabakh conflict zone.
Zemenides finds the Turkish drone program inadmissible not only because of its destabilizing impact on regional security, but also because it made Turkey “resort to war more easily” by not worrying about casualties because “they don’t have to send in a single soldier”.
“Here is my big problem with it. First of all because as I have told people when you go to war as a country you say how much blood and treasure am I going to sacrifice? And when Turkey doesn’t have to sacrifice blood, when they are sending drones and Syrian mercenaries they resort to war more easily. When the whole world was looking for a diplomatic conversation, a solution to the tension between Armenia and Azerbaijan in Artsakh, when you don’t have to worry about losing a life you don’t care if the other people die. So this is one of my first problems with the drones. The drones are not used to stabilize, they are not used to get to diplomatic solution, they are inherently a destabilizing factor and because we know what the nature of internal politics is in Turkey it’s an easy thing to say ‘ok we have a problem let’s send drones and kill people’.
“Unfortunately war has become much of a video game”, he continued, mentioning that even the Americans are debating how a lot of people in the American society are starting not to care about sending the military due to the narrower demographics that serves in the armed forces. “But think about this in Turkey, they don’t have to send a single soldier, they don’t have to risk a single Turkish life, so I think that makes war more likely, that’s the danger. These are not defensive weapons, these are offensive weapons, they have not used them to protect within the borders of Turkey, they have used them in Artsakh, they have used them in Libya, they have used them in Syria and everywhere else they say they are using them”.
According to Zemenides, if before there was some “political expedience” in Washington ignoring its values because Turkey was serving some interests, then now, especially after Turkey bought the Russian S-400 missile systems, Turkey doesn’t serve these interests any longer.
“Not only didn’t we share fundamental values, we had a clash on fundamental interests. And this is the same thing on the drones. When the US is searching for diplomacy in Artsakh you cannot introduce drones in there,” Zemenides said, referring to the Turkish deployment of Bayraktars to attack Armenians in Artsakh. “When the US wants foreign armies out of Libya and the new Libyan constitution, you cannot have foreign armies there. When the US wants to fight ISIS, you cannot use the drones to hit Kurds, when the US wants stability, you don’t introduce a destabilizing factor of these drones. So to me the drones is like a second awakening after the S-400s and F35s, that this blank check that Turkey has been getting in the US defense industry should be scrutinized”, he added, concluding that the destabilizing Turkey is directly contradicting the interests of stability-seeking United States.
Earlier in August, 27 U.S. Representatives demanded an investigation into the Turkish drone program. In a letter to Secretary of State Antony Blinken, the congressmen expressed alarm and concern over the Turkish drone program which has destabilized multiple regions of the globe and threatens U.S. interests, allies, and partners.”