Լոնդոնում կայացավ համերգ և ցուցահանդես՝ նվիրված կոմպոզիտորներ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի և Առնո Բաբաջանյանի հոբելյաններին
Լոնդոնի Քենսինգթոն թագավորական համայնքի Սբ․Քաթսբերթ եկեղեցում հոկտեմբերի 16-֊ին կայացավ հոբելյանական համերգ և ցուցահանդես՝ նվիրված կոմպոզիտորներ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150 և Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյակներին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Քլինգեն» երգչախմբի ու մշակութային ասոցիացիայի և նրա գեղարվեստական ղեկավար ու դիրիժոր Սիփան Օլահի  ջանքերով՝ Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան հովանու ներքո»,- հայտնում են Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանից:
Միջոցառմանը ներկա էին ՄԹ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը և դեսպանատան անձնակազմը, անգլիական եկեղեցու հոգևոր հովիվ, Սբ․Քաթսբերթ եկեղեցու հոգևորական Փոլ Բեգոտը, ՄԹ-ում Հայ առաքելական եկեղեցու թեմի առաջնորդ  սրբազան Հովակիմ Մանուկյանը, Լորդերի պալատի անդամները, Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի դիրիժոր Վարդան Ալթունյանը, հայկական համայնքային խորհրդի ողջ անձնակազմը, ՄԹ-ում հայկական մի շարք կազմակերպությունների ատենապետեր, երաժիշտներ Լոնդոնի թագավորական երաժշտական ակադեմիայից և Թագավորական երաժշտական քոլեջի կոլեկտիվից։
Երեկոյի ընթացքում ընթերցվեց  ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանի շնորհավորական ուղերձը։
Նշվում է, որ համերգին մասնակցում էին միջազգային ճանաչում ունեցող բազմաթիվ երաժիշտներ՝ դաշնակահարներ Յուլյա Չապլինան (Ռուսաստան), Սթավրոս Դրիթսասը (Հունաստան), Մարի Փալազյանը (Լիբանան-Անգլիա), մեներգիչներ՝ սոպրանո Անդրիանա Յորդանովան (Մալթա), մեցցոսոպրանո Հելեն Ռոթշելը (Անգլիա),   սոպրանո Հայարփի Եղիկյանը (Հայաստան-Անգլիա),  ջութակահար Անի Բադիկյանը (Անգլիա-Հայաստան) և «Քլինգեն» երգչախումբն և կամերային նվագախումբը. գեղարվեստական ղեկավարն ու դիրիժորը Սիփան Օլահն է, ով հանդես եկավ նաև որպես մեներգիչ (տենոր) և դաշնակահար:
Այս համերգով հիմք է դրվել «Քլինգեն»  կամերային նվագախմբին․ համերգը նվագախմբի անդրանիկ ելույթն էր:
Սպենդիարյանի  «Երևանյան էտյուդներ» սիմֆոնիկ ստեղծագործությունը ՄԹ-ում համերգային կատարմամբ հնչել է առաջին անգամ (փոխադրումը կամերային կազմի համար՝ Սիփան Օլահի)։
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել են անգլահայ հայտնի նկարիչներ Լեոնի Պիլարտի և Աննա Վիրաբյանի կտավները՝ նվիրված մեծ կոմպոզիտորների երաժշտական ժառանգությանը։

В Лондоне состоялись концерт и выставка, посвященные Александру Спендиаряну и Арно Бабаджаняну
В Лондоне, в церкви Святого Катберта в Кенсингтоне 16 октября состоялись юбилейные концерт и выставка, посвященные 150-летию Александра Спендиаряна и 100-летию Арно Бабаджаняна.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. «Мероприятие было организовано художественным руководителем и дирижером хора «Клинген» и Ассоциации культуры Сипаном Олахом, под патронатом посольства Республики Армения в Соединенном Королевстве Северной Ирландии», - сообщили из музея Александра Спендаряна.
В мероприятии участие приняли посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Варужан Нерсисян, сотрудники посольства, пастор англиканской церкви Св. Катберта Павел Бегот,  предстоятель епархии Армянской Апостольской церкви, Его Святейшество Оваким Манукян, члены Палаты лордов, члены Совета армянской общины, председатели ряда армянских организаций Великобритании, музыканты Королевской музыкальной академии и Королевского музыкального колледжа.
Было зачитано поздравительное послание заместителя министра образования и науки РА Ара Хзмаляна.
В концерте приняли участие много известных музыкантов: пианисты Юлия Чаплина (Россия), Ставрос Дрицас (Греция), Мари Палазян (Ливан-Англия), солисты: сопрано Андриана Жорданова (Мальта), меццо-сопрана Айрпи Егикян ( Армения-Англия), скрипачка Ани Бадикян (Англия-Армения), хор «Клинген» и камерный оркестр. Сипан Олах, выступил и как солист (тенор) и пианист.
Это было первое выступление камерного оркестра «Клинген».
На этом концерте впервые в Великобритании прозвучало симфоническое произведение Спендиаряна «Ереванские этюды», в обработке для камерного ансамбля Сипана Олаха.
В рамках мероприятия были выставлены картины известных английских художников армянского происхождения Леони Пиларт и Анны Вирабян, посвященные музыкальному наследию великих композиторов.