ԿԽՄԿ-ն տուժած համայնքների բնակիչներին ջերմոցներ է տրամադրում
Մարտունու շրջանի Աշան համայնքից Գայանե և Հովհաննես Խաչատրյանների ընտանիքը դարձել է հոկտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ առաքելության կողմից մեկնարկած ջերմոցների բաշխման ծրագրի առաջին շահառուն:
ԿԽՄԿ-ն  տուժած համայնքների բնակիչներին  ջերմոցներ է տրամադրում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։2020 թվականի աշնանային պատերազմից հետո նրանք այլևս չեն կարող մշակել հողը, որն իրենց եկամտի հիմնական աղբյուրն էր։
Մինչև այս տարվա վերջ ԿԽՄԿ-ն նախատեսում է աջակցել Մարտունու, Մարտակերտի և Ասկերանի շրջանների 12 համայնքների 200 ընտանիքների, որոնց արտադրողական ռեսուրսները վերջին իրադարձություններից հետո սահմանափակվել են, հետևաբար նրանք ունեն մնացյալ ռեսուրսների բազմազանությունն ապահովելու կարիք։
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցին հաղորդեց Լեռնային Ղարաբաղի ԿԽՄԿ առաքելության տեղեկատվության բաժնի պատասխանատու Էթերի Մուսայելյանը: «Մինչ համայնքների և շահառուների ընտրությունը՝ ԿԽՄԿ-ն իրականացրել է կարիքների գնահատում։ Ընտրված գյուղերի համայնքների բնակիչները տեղեկացվել են համայնքապետի միջոցով։ Այնուհետև ԿԽՄԿ-ն հանդիպել է այն անձանց հետ, ովքեր ցանկություն են հայտնել ստանալ ջերմոց՝ բացատրելու ծրագրի ընդհանուր դրույթներն ու պայմանները, ինչպիսիք են ջրի աղբյուրների հասանելիությունը, ջերմոցը տեղադրելու համար հողատարածքը, ընտանիքի անդամների ֆիզիկական կարողությունները և ծրագրի հետագա կառավարման համար անհրաժեշտ հմտությունները:
Յուրաքանչյուր ընտրված համայնքում բոլոր շահառուների մասնակցությամբ ԿԽՄԿ թիմը ցուցադրում է ջերմոցի տեղադրման ձևը, որպեսզի նրանք կարողանան դա անել ինքնուրույն», - նշեց Է. Մուսայելյանը։
Աշանում 20 տնտեսություն ընդգրկվել է աջակցության այս ծրագրում, բոլոր 20-ն էլ ներկա են եղել ցուցադրման ժամանակ։ Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ԿԽՄԿ-ի նվիրաբերած ջերմոցն ունի 30 քառակուսի մետր մակերես։ Այն պատրաստված է պոլիկարբոնատային թաղանթից և ներառում է կաթիլային ոռոգման համակարգ։
Բացի այդ, ԿԽՄԿ-ն տրամադրում է բանջարեղենի սերմեր(վարունգ, լոլիկ, պղպեղ, կաղամբ), հանքային պարարտանյութ, ագրոմանրաթել՝ սածիլները ցուրտ ժամանակահատվածում ծածկելու և տաք ժամանակ ստվերում պահելն ապահովելու համար, ոռոգման համար մեկ ջրի բաք և ջերմոցի տեղադրման համար անհրաժեշտ այլ պարագաներ: «ԿԽՄԿ-ի այս ծրագիրը նպատակ ունի օգնելու տուժած տնտեսություններին սեփական սպառման համար աճեցնելու բանջարեղեն և դրանով նվազեցնելու սննդի ծախսերը ոչ սեզոնային ամիսներին», - նշեց Է. Մուսայելյանը։ Ծրագրի շահառու Գայանե Խաչատրյանի խոսքով՝ ստացած ջերմոցն իրենց համար հույսի շող է՝ այն զգացնել է տալիս, որ իրենց մասին մտածող և հոգ տանող կա։

МККК предоставляет теплицы жителям пострадавших общин
Семья Гаяне и Ованнеса Хачатряна из общины Ашан Мартунинского района стала первым бенефициаром программы распределения теплиц, запущенной миссией МККК в Нагорном Карабахе в октябре.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 ноября, АРЦАХПРЕСС- После осенней войны 2020 года они больше не могут обрабатывать землю, которая была их основным источником дохода.
К концу этого года МККК планирует оказать поддержку 200 семьям в 12 общинах Мартунинского, Мартакертского и Аскеранского районов, производственные ресурсы которых были ограничены после недавних событий, поэтому им необходимо диверсифицировать оставшиеся ресурсы.
Об этом корреспонденту "Арцахпресс" сообщила руководитель информационного отдела миссии МККК по Нагорному Карабаху Этери Мусаелян. "Перед выбором бенефициаров МККК провел оценку потребностей. Жители общин выбранных сел были проинформированы через главу общины. Затем МККК провел встречу с теми, кто заинтересован в приобретении теплицы, чтобы объяснить общие условия проекта, такие как доступ к источникам воды, земля для теплицы, физические возможности членов семьи и навыки, необходимые для дальнейшего управления проектом.
В каждой отобранной общине с участием всех заинтересованных сторон команда МККК демонстрирует установку теплицы, чтобы они могли сделать это самостоятельно»,- отметила Э. Мусаелян.
Кроме того, МККК предоставляет семена овощных культур (огурцы, помидоры, перец, капусту), минеральные удобрения, агроволокно для укрытия рассады в холодную погоду, чтобы держать их в тени в жаркую погоду, резервуар для воды для полива и другое тепличное оборудование. «Эта программа МККК направлена ​​на то, чтобы помочь пострадавшим хозяйствам выращивать овощи для собственного потребления, тем самым снижая расходы на продукты питания в межсезонье», - отметила Э. Мусаелян. По словам бенефициара программы Гаяне Хачатрян, полученная ими теплица - луч надежды для них, дает им почувствовать, что есть кто-то, кто думает и заботится о них.