Գիշիում վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում. համայնքապետը ներկայացնում է գյուղի առօրյան ու խնդիրները
ԱՀ Մարտունու շրջանի Գիշի համայնքը 965 բնակիչ ունի. պատերազմից հետո ոչ ոք գյուղից չի հեռացել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Գիշիի համայնքապետ Արմեն Ավագումյանը:
«Արցախյան 44-օրյա պատերազից հետո տեղահանված երեք ընտանիքի ենք ընդունել գյուղում՝ 14 հոգով, 2-ը Շուշիից, 1-ը՝ Հադրութից: Համայնքում գործում է համայնքապետարան, բուժկետ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Ունենք երկու հանդիսությունների սրահ: Դպրոցը նորակառույց է, որտեղ հաճախում է 150 աշակերտ: Մեր և ուսուցիչների ջանքերով դպրոցում թանգարան է բացվել, որտեղ հետաքրքիր նմուշներ են ցուցադրված՝ բերված գյուղի հարակից Ղլեն-Խութ, Բըբըհաջ վայրերից՝ թրծած կճուճների, գծանախշերով սափորների, զանազան ուլունքների, խաղողի քարացած սերմերի և այլ իրերի տեսքով: 2016 թվականին «Արցախի գյուղերի գարգացման» հիմնադրամի կողմից վերանորոգվել է մանկապարտեզը։ Այսօր այն ունի 45 սան: Պատերազմի ընթացքում շուրջ 30 տուն մասնակի վնասներ է կրել։ Դրանց մոտ 50%-ը վերականգնվել է: Գյուղամիջյան ճանապարհների մի մասը սալապատված է, մյուս մասը պետք է սալապատել: Համայնքը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրէներգիայով, ջրամատակարարմամբ»,- ներկայացրել է համայքնապետը:
Մեր զրուցակիցը ցավով տեղեկացրեց, որ 44-օրյա պատերազմում 7 համագյուղացի է զոհվել, 18֊ն էլ՝ վիրավորվել։
Խոսելով բնակիչների զբաղվածության մասին՝ համայնքի ղեկավարը նշեց, որ շուրջ 185.974 հա վարելահող և 154.49 հա արոտավայր է մնացել թշնամու տիրապետության տակ, սակայն գյուղացիները չեն պատրաստվում ընկրկել. այստեղի բնակիչների հիմնական զբաղմունքներից են եղել խաղողագործությունը, դաշտավարությունը, և այսօր ևս դրանք շարունակում են մնալ Գիշիի գյուղատնտեսության կարևոր ճյուղերից։

В Гиши ведутся реставрационные работы: Глава общины представляет повседневную жизнь и проблемы села
В общине Гиши Мартунинского района Арцаха проживает 965 человек. После войны из села никто не уезжал.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Гиши Армен Авагумян.
«После 44-дневной войны в Арцахе мы приняли в селе три перемещенных семьи по 14 человек, 2 из Шуши и 1 из Гадрута. В общине действует муниципалитет, медпункт, который нуждается в ремонте. У нас есть два банкетных зала. Школа недавно построена, в ней учатся 150 учеников. Нашими усилиями и усилиями учителей при школе был открыт музей, где выставлены интересные экспонаты, привезенные из близлежащих местностей Хлен-Хут, Быбыхадж. В 2016 году детский сад был отремонтирован "Фондом развития сел Арцаха". Сегодня детский сад посещают 45 детей. Во время войны было частично повреждено около 30 домов. Около 50% из них восстановлено. Часть межсельских дорог вымощены, другие должны быть вымощены. Поселок газифицирован, подведены электричество и вода», - представил глава общины.
Наш собеседник с сожалением сообщил, что в 44-дневной войне погибли 7 односельчан и 18 были ранены.
Говоря о занятости жителей, глава общины отметил, что около 185 974 га пашни 154,49 га пастбищ остались под контролем врага, но жители села не собираются отступать. Основными занятиями местных жителей были виноградарство и полевые работы, и сегодня они продолжают оставаться одной из важных отраслей сельского хозяйства Гиши.