Գիշիում վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում. համայնքապետը ներկայացնում է գյուղի առօրյան ու խնդիրները
ԱՀ Մարտունու շրջանի Գիշի համայնքը 965 բնակիչ ունի. պատերազմից հետո ոչ ոք գյուղից չի հեռացել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Գիշիի համայնքապետ Արմեն Ավագումյանը:
«Արցախյան 44-օրյա պատերազից հետո տեղահանված երեք ընտանիքի ենք ընդունել գյուղում՝ 14 հոգով, 2-ը Շուշիից, 1-ը՝ Հադրութից: Համայնքում գործում է համայնքապետարան, բուժկետ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Ունենք երկու հանդիսությունների սրահ: Դպրոցը նորակառույց է, որտեղ հաճախում է 150 աշակերտ: Մեր և ուսուցիչների ջանքերով դպրոցում թանգարան է բացվել, որտեղ հետաքրքիր նմուշներ են ցուցադրված՝ բերված գյուղի հարակից Ղլեն-Խութ, Բըբըհաջ վայրերից՝ թրծած կճուճների, գծանախշերով սափորների, զանազան ուլունքների, խաղողի քարացած սերմերի և այլ իրերի տեսքով: 2016 թվականին «Արցախի գյուղերի գարգացման» հիմնադրամի կողմից վերանորոգվել է մանկապարտեզը։ Այսօր այն ունի 45 սան: Պատերազմի ընթացքում շուրջ 30 տուն մասնակի վնասներ է կրել։ Դրանց մոտ 50%-ը վերականգնվել է: Գյուղամիջյան ճանապարհների մի մասը սալապատված է, մյուս մասը պետք է սալապատել: Համայնքը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրէներգիայով, ջրամատակարարմամբ»,- ներկայացրել է համայքնապետը:
Մեր զրուցակիցը ցավով տեղեկացրեց, որ 44-օրյա պատերազմում 7 համագյուղացի է զոհվել, 18֊ն էլ՝ վիրավորվել։
Խոսելով բնակիչների զբաղվածության մասին՝ համայնքի ղեկավարը նշեց, որ շուրջ 185.974 հա վարելահող և 154.49 հա արոտավայր է մնացել թշնամու տիրապետության տակ, սակայն գյուղացիները չեն պատրաստվում ընկրկել. այստեղի բնակիչների հիմնական զբաղմունքներից են եղել խաղողագործությունը, դաշտավարությունը, և այսօր ևս դրանք շարունակում են մնալ Գիշիի գյուղատնտեսության կարևոր ճյուղերից։

The Gishi community of Artsakh’s Martuni region has 965 residents. After the war all the residents have returned to the village. The head of the Gishi community, Armen Avagumyan told "Artsakhpress".
Restoration work being carried out in Artsakh's Gishi
STEPANAKERT, NOVEMBER 3, ARTSAKHPRESS: "After the 44-day Artsakh war, three displaced families have settled in the village- 2 from Shushi and 1 from Hadrut. There is a community center in the community and an aid station that needs renovation. We have two ceremony halls.
The school is newly built. It has 150 students. Through the efforts of our teachers, a museum has been opened in the school, where interesting specimens are displayed. In 2016, the kindergarten was renovated by the Artsakh Villages Development Fund. 45 children attend the kindergarten. About 30 houses were partially damaged during the war. About 50% of them have been restored. Some of the rural roads are paved; others need to be paved. The community is gasified, provided with electricity and water supply,”said the mayor.
The head of the community noted that during the 44-day war, 7 fellow villagers were killed and 18 were wounded.
Speaking about the employment of the residents, the head of the community mentioned that about 185,974 hectares of arable land and 154.49 hectares of pasture remained under the control of the enemy. The main occupations of the locals were viticulture and field work, and today they continue to be one of the important branches of Gishi agriculture.