«Արահետ դեպի ապագան». Աշանում զարգացման ծրագիր է իրականացվում
ԱՀ Հադրութի շրջանի Մարիամաձոր գյուղի բնակիչ Արման Ղազարյանը 44-օրյա պատերազմի պատճառով կորցրել է բնակավայրը և այսօր «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում ԱՀ Մարտունու շրջանի Աշան համայնքի Անիտա Հովսեփյանի անվան միջնակարգ դպրոցում «Հայոց եկեղեցու պատմություն» է դասավանդում: Մատաղ սերնդին կրթելուց բացի , նա, աշակերտների հետ մեկտեղ, նույն ծրագրի շրջանակներում համայնքի զարգացմանն ուղղված նախագծեր է մշակում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է Արման Ղազարյանի հետ և ծանոթացել նախագծված ծրագրի մանրամասներին:
«Պատերազմից հետո ստիպված տեղափոխվեցինք Երևան, սակայն Արցախում ապրելու, աշխատելու և մեր չափով հայրենիքը շենացնելու ցանկությունը երբևէ չէր անհետացել, հակառակը, վերարժևորվել է։
Այսօր Արցախը, ավելի քան երբևէ, ունի երիտասարդների կարիք, որոնց գաղափարները լի են նորարարություններով, և իրենց սերն առ հայրենիք ապացուցում են գործերով: Ավարտելով Արցախի Մայր բուհը` որոշեցի իմ մասնակցությունն ունենալ կրթական համակարգում առկա բացերը լրացնելու գործում, և դիմեցի «Դասավանդի՛ր Հայաստան» ծրագրին։ Այդպես ավարտեցի ակադեմիան ու գործուղվեցի աշխարհի լավագույն գյուղերից մեկը՝ Աշան։
Այս տարվա սեպտեմբերից աշխատում եմ Աշանի միջնակարգ դպրոցում, դրա հետ մեկտեղ դասավանդում եմ նաև «Երկարօրյա դպրոցում»,-պատմել է Ա. Ղազարյանը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ դպրոցի աշակերտների հետ մեկտեղ մշակել են նախագիծ, որը «Դասավանդի՛ր Հայաստան»-ի հերթական քայլերից մեկն է. այն միտված է համայնքների զարգացմանն ու համայնքային կյանքի աշխուժացմանը։
«Մեր նախագծի նպատակը մեր գյուղը զբոսաշրջային կենտրոնի վերածելն է. սա այս մեծ նպատակի իրագործմանն ուղղված մեր առաջին քայլն է։ Մենք բացելու ենք արահետ, որը կապելու է մեր գյուղի ներկայիս ու նախկին տեղակայման վայրերը։ Արահետը կահավորված է լինելու ուղեցույցներով, պաստառներով և գծանշաններով։
Այս ծրագրի միջոցով փորձում ենք համայնքում զարգացնել քայլարշավային տուրիզմը։ Առաջին արշավը նախատեսում ենք իրականացնել գալիք տարվա մայիս ամսվա առաջին կեսին։ Նախագիծը աշակերտներիս խորհրդով անվանեցինք «Արահետ դեպի ապագան»։
Մենք հստակ նշում ենք այն ցանկալի փոփոխությունները, որոնք անհրաժեշտ են մեր համայնքին, և ինքներս ենք կերտում մեր ցանկալի ապագան»,-ներկայացրել է Ա.Ղազարյանը և հավելել, որ նմանատիպ նախագծեր իրականացվում են այն բոլոր համայնքներում, որտեղ աշխատում են «Դասավանդի՛ր Հայաստան»-ից գործուղված ուսուցիչ-առաջնորդներ։ Նրա հավաստմամբ՝ նախագիծը կյանքի կոչելու առաջին քայլերն արդեն իսկ արված են, սակայն անհրաժեշտ է նաև հանրության ուշադրությունը և աջակցությունը:
«Անհրաժեշտ է հնարավորության դեպքում աջակցություն ցուցաբերել, քանի որ այս ու նման նախագծերը վերակենդանացնում են Արցախը, ոգևորում աշակերտներին ու համագյուղացիներին»,- ընդգծել է Ա. Ղազարյանը:

«Путь в будущее»: В Ашане реализуется программа развития
Арман Газарян, житель села Мариамадзор Гадрутского района Республики Арцах, потерял свой дом из-за 44-дневной войны и сегодня в рамках программы «Учи, Армения» преподает «Историю Армянской церкви» в средней школе имени Аниты Овсепян в общине Ашан Мартунинского района Арцаха. Помимо обучения подрастающего поколения, он и его ученики разрабатывают проекты общинного развития в рамках программы «Учи, Армения».
СТЕПАНАКЕРТ, 25 ноября, АРЦАХПРЕСС- Корреспондент "Арцахпресс" побеседовал с Арманом Газаряном и ознакомился с деталями намеченной программы.
«После войны нам пришлось переехать в Ереван, но желание жить и работать в Арцахе, по мере своих сил способствовать развитию Родины, никогда не пропадало, а, наоборот, возродилось.
Сегодня, как никогда, Арцаху нужны молодые люди, чьи идеи полны инноваций и доказывают на деле свою любовь к Родине.
После окончания АрГУ я решил принять участие в восполнении пробелов в системе образования, подал заявку на программу «Учи, Армения». Так я окончил академию и отправился в командировку в одну из лучших деревень мира Ашан.
С сентября этого года я работаю в средней школе Ашана и одновременно преподаю в "Продленной школе», - рассказал А. Газарян.
Наш собеседник сообщил, что вместе со школьниками они разработали проект, который является одним из следующих шагов программы «Учи, Армения». Он направлен на развитие сообществ и активизацию общественной жизни.
«Цель нашего проекта - превратить нашу деревню в туристический центр. Это наш первый шаг к достижению этой великой цели. Мы откроем путь, который соединит нынешнюю и бывшую локации нашей деревни. Тропа будет оборудована путеводителями, плакатами и указателями.
Посредством этой программы мы стараемся развивать пеший туризм в общине. Планируем провести первую кампанию в первой половине мая следующего года. По совету моих учеников мы назвали проект «Путь в будущее».
Мы четко отмечаем желаемые изменения, которые нужны нашему сообществу, мы сами формируем желаемое будущее», - представил А. Газарян, добавив, что аналогичные проекты реализуются во всех сообществах, где работают учителя-лидеры программы «Учи, Армения».  По его словам, первые шаги по реализации проекта уже сделаны, но он также требует общественного внимания и поддержки.
«По возможности необходимо оказывать поддержку, поскольку эти и подобные проекты возрождают Арцах, воодушевляют учеников и односельчан», - подчеркнул А. Газарян.