ԱՄՆ-ն պետք է օգնի նրանց, ում վերքը դեռ չի սպիացել. կոնգրեսական Ադամ Շիֆն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանությանը
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը, ով հայտնի է իր հայանպաստ գործունեությամբ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ծավալուն թեմատիկ անդրադարձ է ներկայացրել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31  ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ asbarez.com-ի փոխանցմամբ՝ կոնգրեսականն իր հոդվածը սկսում է մի շարք պատմական փաստերի շարադրմամբ:
«Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպան Հենրի Մորգենթաուն, ականատես լինելով Ցեղասպանությանը, վստահաբար ասել է, որ «մարդկության ողջ պատմության ընթացքում սրա պես դաժան պահ չի եղել: Անցյալի բոլոր սպանդերն ու հետապնդումներն աննշանակալի են թվում` 1915թ. հայերի կրած տառապանքների համեմատ»»,- գրում է նա:
Այնուհանդերձ, Շիֆը նկատում է, որ «հայ ժողովրդին վերացնելու թուրքերի բոլոր ջանքերը տապալվել են, քանի որ հայ ազգը շարունակում է հպարտ ապրել»:
Միևնույն ժամանակ, հոդվածի հեղինակը վերհիշում է օրհասական այդ պահին միլիոնավոր հայերի օգնած անձանց ու կազմակերպութունների, մասնավորապես՝ Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան օգնության կոմիտեին (Near East Relief Foundation), որի մարդասիրական գործունեության շնորհիվ Ցեղասպանությունից տուժած միլիոնավոր մարդկանց, այդ թվում՝ նաև 130.000 որբի կյանքը փրկվել է: Ըստ հոդվածագրի՝ կոմիտեն 100.000.000 դոլար է հավաքել մարդասիրական ճգնաժամի թիրախում հայտնված հայերին օգնելու համար:
«Անցյալ ամիս ես և իմ մոտ 40 գործընկեր ներկայացրել ենք Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագիծ, որը կոչ է անում որպես ցեղասպանություն ճանաչել 1915-1923թթ. ընթացքում տեղի ունեցած դեպքերը: Բացի այդ՝ այն կոչ է անում Միացյալ Նահանգների նախագահին ջանքեր գործադրել, որպեսզի Թուրքիայի ու Հայաստանի կառավարությունների միջև այնպիսի հարաբերություններ հաստատվեն, որոնք հիմնված կլինեն Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստի լիարժեք ընդունման վրա»,- շարունակում է Շիֆը:
Իր անդրադարձում կոնգրեսականը խոսում է նաև ներկայում Սիրիայի տարածքում բնակվող հարյուր հազարավոր հայերի մասին, ովքեր 100 տարի անց կրկին կանգնած են վերացման վտանգի տակ:
Շիֆի կարծիքով՝ ԱՄՆ-ի նախագահի ու Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչման դեպքում Միացյալ Նահանգների կառավարությունը ցույց կտա, որ չի պատրաստվում լռել մարդկության դեմ գործած հանցանքների հարցում:
«Էլի Վիզելը (ծագումով հրեա ֆրանսիացի գրող, լրագրող, հասարակական գործիչ-Tert.am) մի առիթով գրել է, որ ցեղասպանության ժխտումը ցեղասպանության վատագույն մասն է: Համակարծիք լինելով այս գաղափարին` ասում եմ, որ Հայոց  ցեղասպանությունը 100 տարի անց դեռևս շարունակում է խոցել իր զոհերին: Ամերիկան պետք է օգնի նրանց, ում վերքը դեռ չի սպիացել»,- գրում է նա:

Америка должна помочь тем, чья рана еще не зарубцевалась – статья конгрессмена Адама Шиффа о Геноциде армян
Представитель Палаты представителей Конгресса США Адам Шифф, известный своей проармянской деятельностью, в преддверие 100-летия Геноцида армян представил обширную тематическую статью, пишет asbarez.com.
СТЕПАНАКЕРТ 31  МАРТА АРЦАХПРЕСС-Конгрессмен начинает свою статью с изложения ряда исторических фактов.
«Посол США в Османской империи Генри Моргентау, будучи очевидцем геноцида, уверенно заявил, что «за всю историю человечества не было ничего более жестокого. Все бойни и преследования кажутся незначительными по сравнению с тем, что пришлось пережить армянам в 1915 году», - пишет он. Тем не менее, Шифф отмечает, что «все старания турков по истреблению армян потерпели крах, поскольку армянский народ продолжает гордо жить».
В то же самое время автор статьи вспоминает людей и организации, которые помогали армянам в это роковое время, в частности Американский комитет помощи на Ближнем Востоке (Near East Relief Foundation), благодаря гуманитарной деятельности которого были спасены жизни миллионов людей, в том числе жизни 130 тысяч сирот. Как отмечает автор статьи, комитет собрал $100 млн для помощи армянам, оказавшимся в центре гуманитарного кризиса.
«В прошлом месяце я и около 40 моих коллег представили законопроект относительно Геноцида армян, который призывает признать произошедшее в 1915-1923 гг. как геноцид. Кроме того, законопроект призывает президента Соединенных Штатов предпринять меры, чтобы между правительствами Армении и Турции были установлены такие отношения, которые будут основаны на полном признании исторического факта Геноцида армян», - продолжил Адам Шифф. В своей статье конгрессмен говорит также о сотне тысяч армян, проживающих на территории современной Сирии, которые 100 лет спустя вновь находятся под угрозой уничтожения.
По мнению Шиффа, в случае признания факта Геноцида армян со стороны президента и Конгресса США, правительство Соединенных Штатов покажет, что не собирается молчать относительно совершенных против человечества преступлений.
«Эли Визель (французский писатель, журналист, общественный деятель еврейского происхождения – Tert.am) писал по одному случаю, что отрицание геноцида является его наихудшей стороной. Разделяя эту точку зрения, отмечаю, что Геноцид армян спустя 100 лет продолжает причинять боль его жертвам. Америка должна помочь тем, чья рана еще не зажила», - пишет он.