Իլ դը Ֆրանսի ղեկավարը կոչ է անում Ադրբեջանին անվերապահորեն վերադարձնել 51 հայ գերիներին
Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս շրջանի խորհրդի նախագահ Վալերի Պեկրեսը կոչ է անում անվերապահորեն վերադարձնել Ադրբեջանում պահվող 51 հայ գերիներին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը` Վալերի Պեկրեսը այդ մասին խոսեց հայկական և ֆրանսիական լրատվամիջոցների հետ ճեպազրույցում` շեշտելով, որ այն, ինչ 2020 թվականին կատարվեց Հայաստանի հետ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախաձեռնությամբ, կարևոր նախազգուշացում էր Եվրոպային։
Պեկրեսը տեղեկացրեց, որ իր երևանյան այցի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։
Իլ դը Ֆրանսի ղեկավարը նաև ճաշել է Հայաստանի նախագահի հետ։
«Այդ հանդիպումների ընթացքում խոսեցինք 2020 թվականի [44-օրյա] պատերազմի մասին։ Ես իմ լիակատար համերաշխությունը հայտնեցի հայ ժողովրդին այդ դժվարին փորձությանը դիմագրավելիս», - ասաց Վալերի Պեկրեսը` հիշեցնելով, որ 2020 թ. նոյեմբերից սկսած թե՛ Իլ դը Ֆրանսը և թե՛ Ֆրանսիայի Սենատը մի շարք նախաձեռնություններ են ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման մասին բանաձևերի ընդունման ուղղությամբ։
Ըստ նրա` Ֆրանսիայի կառավարությունը ևս հստակ ձևակերպել է, որ այդ պատերազմի պատասխանատվությունը ամբողջությամբ Ադրբեջանի վրա է ընկնում, նա է սանձազերծել պատերազմը Թուրքիայի հետ միասին և նաև որոշ սիրիացի ջիհադիստների օժանդակությամբ։
«Եվ կարծում եմ, որ այն, ինչ պատահեց Հայաստանում, կարևոր նախազգուշացում էր Եվրոպային, և շատ սխալ կլիներ մեր կողմից թերագնահատել դրա կարևորությունը և մտածել, որ այդ ամենը, ինչ կատարվեց այստեղ, մեզ չի սպառնում, որովհետև Եվրոպայի պատմությունը լի է դասերով, որ վտանգները գլուխ են բարձրացրել այն ժամանակ, երբ դրանք թերագնահատվել են», - շեշտեց Իլ դը Ֆրանս շրջանի ղեկավարը։
Վալերի Պեկրեսը 2015 թ. դեկտեմբերի 18-ից Փարիզ քաղաքը և նրա անմիջական արվարձաններն ընդգրկող Իլ դը Ֆրանս շրջանի խորհրդի նախագահն է: 2021 թ. հուլիսին «Հանրապետականներ» ցենտրիստական կուսակցության անդամ  Վալերի Պեկրեսը հայտարարել է 2022 թ. ապրիլին կայանալիք Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններին իր թեկնածությունն առաջադրելու մասին:
2021 թ. դեկտեմբերի 4-ին Պեկրեսը Հանրապետականների համաժողովի կողմից առաջադրվել է որպես 2022-ի նախագահական ընտրություններում կուսակցության թեկնածուն:
Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս շրջանը երկար տարիներ համագործակցում է Հայաստանի կառավարության և Երևան քաղաքի հետ:
2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհուրդը Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձև էր ընդունել, ինչպես նաև 75 հազար եվրո օգնություն էր հատկացրել պատերազմի հետևանքով տեղահանված հայ բնակչության կարիքները հոգալու համար։

Глава региона Иль-де-Франс призывает Азербайджан без оговорок возвратить армянских пленных
Председатель Совета региона Франции Иль-де-Франс Валери Пекресс призывает безоговорочно вернуть задерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 декабря, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Валери Пекресс заявила об этом на брифинге с представителями армянских и французских СМИ, подчеркнув, что то, что произошло с Арменией в 2020 году по инициативе Азербайджана и Турции, было важным предупреждением для Европы.
Валери Пекресс сообщила, что в ходе своего визита в Ереван она встречалась с президентом Армении Арменом Саркисяном, обедала с ним. Встретилась и с председателем Национального собрания Аленом Симоняном и министром иностранных дел Араратом Мирзояном.
«В ходе этих встреч мы говорили о [44-дневной] войне 2020 года. Я выразила свою полную солидарность армянскому народу в противостоянии этому трудному испытанию», - сказала Валери Пекресс, напомнив, что с ноября 2020 года и регион Иль де Франс и Сенат Франции проявили ряд инициатив по принятию резолюций о признании Нагорного Карабаха.
По ее словам, правительство Франции четко сформулировало, что ответственность за эту войну полностью лежит на Азербайджане, он вместе с Турцией, при участии сирийских джихадистов, развязал эту войну.
«Я думаю, что то, что произошло в Армении, было важным предупреждением для Европы. С нашей стороны было бы ошибкой недооценивать его значение, и думать, что все, что произошло здесь, не угрожает и нам, поскольку история Европы полна уроков, что угрозы появлялись тогда, когда их недооценивали», - подчеркнула глава региона Ил де Франс.
Валери Пекресс с 18 декабря 2015 года - председатель Совета региона Иль-де-Франс, охватывающего город Париж и его непосредственные пригороды. В июле  2021 года член правоцентристской партии «Республиканцы»  - Валери Пекресс объявила о выдвижении своей кандидатуры на пост президента Франции на выборах, предстоящих в апреле 2022 года.
4 декабря 2021 года она правоцентристской партией «Республиканцы» была выдвинута кандидатом для участия в президентских выборах 2022 года.
Французский регион Иль-де-Франс долгие годы сотрудничает с правительством Армении и с мэрией Еревана.
После 44-дневной войны 2020 года Окружной совет Иль-де-Франс принял резолюцию о признании Республики  Арцах, и выделил 75 000 евро на нужды перемещенного вследствие войны армянского населения.