Ֆրանսիան ավելի մեծ կարևորություն է տալու Հայաստանին և Արցախին հիմա նաև ԵՄ նախագահության մակարդակով. Կայծ Մինասյան
Ստանձնելով Եվրամիության խորհրդի նախագահությունը՝ Ֆրանսիան ինքնաբերաբար ավելի մեծ կարևորություն է տալու Հայաստանի և Արցախի հարցերին ոչ միայն իբրև Հայաստանի բարեկամ երկիր և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, այլ այժմ նաև որպես Եվրամիության նախագահող:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդպիսի կարծիք հայտնեց Փարիզի Քաղաքագիտության հիմնարկի փորձագետ, ֆրանսահայ քաղաքագետ Կայծ Մինասյանը՝ շեշտելով, որ Հայաստանի դիվանագիտությունը առաջիկա վեց ամսվա ընթացքում պետք է շատ աշխույժ լինի արդյունքի հասնելու համար:
«Ֆրանսիան վաղուց կարևորություն է տալիս թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի հարցին, քանի որ թե՛ բարեկամական երկիր է Հայաստանի և թե՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից է: Ուրեմն, Ֆրանսիան ինքնաբերաբար պետք է ավելի մեծ կարևորություն տա Հայաստանին և Արցախին՝ հիմա նաև Եվրամիության նախագահության մակարդակով: Դա նշանակում է,որ Ֆրանսիան ավելի շատ ուժ պիտի ունենա առաջիկա վեց ամսվա ընթացքում և պիտի օգտագործի նախագահական ընտրությունների առթիվ, որպեսզի ավելի մեծ արձագանք ստանան Հայաստանը և Արցախը: Բայց դա չի նշանակում, թե պետք է հանգիստ նստել և ոչինչ չանել: Ճիշտ հակառակը՝ Հայաստանի դիվանագիտությունը, Հայաստանի կառավարությունը և հայկական «փափուկ ուժը» պետք է ավելի աշխույժ լինի այդ ժամանակաշրջանում, որպեսզի ստանա՝ ինչ հնարավոր է և ինչու չէ՝ մի քիչ ավելին», - «Արմենպրես»-ին հաղորդեց Կայծ Մինասյանը:
Ըստ քաղաքագետի՝ թե՛ Ֆրանսիայի նախագահությունը Եվրամիությունում և թե՛ ապրիլին կայանալիք Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունները բացառիկ առիթ են հայերի և Հայաստանի համար փորձելու հայկական հարցերին քաջատեղյակ Էմանուել Մակրոնի հետ միասին առաջ գնալ տարածաշրջանի խաղաղության ու կայունության, զարգացման, հայ գերիների վերադարձի և մի շարք այլ հարցերում:
Մինասյանի խոսքով՝ դեկտեմբերին Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսի այցը Արցախ ավելի է մեծացրել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարևորությունը Ֆրանսիայի նախընտրական քարոզարշավի համատեքստում, բայց թե ինչ կասի կամ ինչ կանի նախագահ Մակրոնը տվյալ հարցի վերաբերյալ և ինչ կասեն մյուս թեկնածուները՝ հայտնի չէ: Հետևաբար, կանխատեսումներ անելն առայժմ դժվար է:
2022 թ. հունվարի 1-ից Ֆրանսիան վեց ամիս ժամկետով ստանձնել է Եվրոպական միության խորհրդի նախագահությունը: Այդ կարգավիճակը ԵՄ անդամ երկրները ստանում են 13 տարվա մեջ մեկ անգամ: Էմանուել Մակրոնը, որպես Ֆրանսիայի ղեկավար դառնալով նաև եվրոպական 27 անդամ պետությունների միության փաստացի առաջնորդը, հավակնոտ օրակարգ է ներկայացրել՝ հայտարարելով, որ այդ ժամանակահատվածը առաջընթացի ժամանակ է լինելու Եվրոպայի համար:
Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանությունը հունվարի 3-ին հայտարարել էր, որ ստանձնելով Եվրամիության խորհրդի նախագահությունը՝ Ֆրանսիան կշարունակի գործել ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության ամրապնդման:
Հանրապետականների կողմից ապրիլին կայանալիք նախագահական ընտրություններում առաջադրված Վալերի Պեկրեսը, որը նաև Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս կենտրոնական շրջանի ղեկավարն է, դեկտեմբերին այցով եկել էր Երևան, այնուհետև մեկնել էր նաև Արցախի Հանրապետություն՝ Ստեփանակերտում հանդիպելով Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանի հետ: Երևանում Պեկրեսը լրագրողներին ասել էր, որ Ֆրանսիան կարող է մի քանի հարթակներով դեր խաղալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման գործընթացում, այդ թվում՝ որպես Եվրամիության խորհրդի նախագահ Ֆրանսիան կարևոր դեր ունի համոզելու Եվրամիության մյուս երկրներին, որ առավել ներգրավվեն այս տարածաշրջանի հիմնախնդիրների լուծման հարցում:

Франция будет придавать большее значение вопросам Армении и Арцаха на уровне председательства в ЕС: Кайц Минасян
Принимая на себя председательство в Совете Европейского Союза, Франция автоматически будет придавать большее значение вопросам Армении и Арцаха. Уже не только как дружественная Армении страна, как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, но и как председатель Совета Европейского Союза.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 января, АРЦАХПРЕСС- Такое мнение в беседе с «Арменпресс» выразил эксперт Парижского института политологии, французский политолог с армянскими корнями Кайц Минасян, подчеркнув, что для достижения результатов в ближайшие полгода дипломатия Армении должна быть очень активной.
«Франция уже давно вопросам как Армении, так и Арцаха придает большое значение, поскольку она дружественная Армении страна и является одним из сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Таким образом, Франция автоматически большее значение будет придавать вопросам Армении и Арцаха, теперь уже и на уровне председательства в Совете ЕС. Это означает, что Франция должна иметь больше силы, и в ближайшие полгода она должна использовать ее в связи с президентскими выборами, чтобы Армения и Арцах получили бы больший отклик. Но это не означает, что вы должны сидеть и ничего не делать. Напротив, армянская дипломатия, правительство Армении, армянская «мягкая сила» должны быть более активными в этот период, чтобы получить то, что возможно, почему бы и не чуть больше», - сказал «Арменпресс»  Кайц Минасян.
По словам политолога, и председательство Франции в Европейском союзе, и президентские выборы во Франции в апреле - уникальная возможность для армян и Армении попытаться продвинуться вперед вместе с Эмануэлем Макроном, хорошо осведомленным об армянских проблемах и о других вопросах.
По словам Минасяна, визит кандидата в президенты Франции Валери Пекрес в Арцах в декабре повысил значение вопроса Нагорного Карабаха в контексте избирательной кампании во Франции, но неизвестно, что скажет или сделает по этому вопросу президент Макрон, что скажут и другие кандидаты. Поэтому делать прогнозы пока сложно.
С 1 января 2022 года Франция приняла председательство в Совете Европейского союза сроком на шесть месяцев. Страны-члены ЕС получают этот статус раз в 13 лет. Эммануэль Макрон, став главой Франции и фактическим лидером союза 27 европейских государств-членов, представил амбициозную повестку, заявив, что этот период для Европы будет временем прогресса.
Посольство Французской Республики в Армении 3 января объявило, что, принимая председательство в Совете Европейского Союза, Франция продолжит работу по установлению мира и стабильности в регионе, а также укреплению сотрудничества Армения-ЕС.
Кандидат от республиканцев на апрельских президентских выборах Валери Пекрес, которая также является главой Центрального региона Франции Иль-де-Франс, посетила Ереван в декабре, а затем вылетела в Республику Арцах, чтобы в Степанакерте встретиться с президентом Арцаха Араиком Арутюняном и министром иностранных дел Давидом Бабаяном. В Ереване Валери Пекрес заявила журналистам, что Франция может сыграть роль в урегулировании нагорно-карабахского конфликта на нескольких платформах, в том числе в качестве председателя Совета ЕС. Франция должна сыграть важную роль в том, чтобы убедить и другие страны ЕС быть более вовлеченными в решение проблем этого региона.