Վերջին օրերին ուշադրությամբ հետևում եմ Ղազախստանում տեղի ունեցող զարգացումներին, որոնք մտահոգիչ և վտանգավոր են ոչ միայն Ղազախստանի, այլ նաև հարևան երկրների ու հարակից տարածաշրջանների համար:
Ղազախստանում տեղի ունեցող գործընթացները ի՞նչ սպառանալիքներ էին պարունակում Արցախի ու Հայաստանի անվտանգության համար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն՝ ընդգծելով՝ ակնհայտ է, որ իրավիճակն ապակայունացնելուն, Ղազախստանում և նրա շուրջը ահաբեկչության ու անկայունության գոտի ձևավորելուն միտված ծրագրերի հետևում կանգնած են ծայրահեղական խմբավորումներ ու կազմավորումներ:
«Վերոգրյալի համատեքստում ակներև է նաև, որ գործընթացին ակտիվ մասնակցություն են ունենում պանթուրքիստական ռադիկալ շրջանակները:
Ստեղծված իրավիճակին հանգեցրած զարգացումները փաստում են, որ ահագնացող վտանգի կանխման և նորանոր աղետներից խուսափելու առավել գործուն և արդյունավետ մեխանիզմը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խաղաղապահ ուժերի մուտքն էր Ղազախստան, ինչը և տեղի ունեցավ Ղազախստանի Հանրապետության իշխանությունների համապատասխան դիմումի համաձայն:
ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի և, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության միանգամայն պատեհաժամ միջամտության շնորհիվ Ղազախստանի պատկան մարմինները հետամուտ են կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարին և դրա չեզոքացմանը»,- նշել է նախագահը՝ նկատելով, որ այդպիսով՝ հնարավոր դարձավ կանխել Կենտրոնական Ասիայում և հարակից տարածաշրջաններում իրավիճակի ապակայունացումը, ինչը հաստատապես լուրջ սպառնալիք կլիներ նաև Արցախի ու Հայաստանի անվտանգության համար:
Արայիկ Հարությունյանը այդ համատեքստում անդրադարձել է ոչ վաղ անցյալում` 2020 թվականի սեպտեմբերին, Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմին՝ նշելով, որ այդ ընթացքում մենք անհատապես ականատես ենք եղել ծայրահեղականության և ահաբեկչության ամենադաժան դրսևորումների:
«Միջազգային հանրության մի շարք անդամների կողմից լրջագույն ջանքերի գործադրման պայմաններում, և, մասնավորապես, ՌԴ վճռական ներդրման ու ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերակատարության շնորհիվ հնարավոր դարձավ կանգնեցնել պատերազմը, նվազեցնել լարվածությունն ու կայունութուն հաստատել մեր տարածաշրջանում:
Ղազախստանի և մի շարք այլ երկրների օրինակը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության հիմնահարցերի շուրջ, մասնավորապես` ծայրահեղական կազմակերպություններից ու խմբավորումներից բխող ահաբեկչության սպառնալիքի դեմ համակարգված մոտեցումների մշակման ու գործնական համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Եվ ընդհանրապես` նորագույն ժամանակաշրջանի անվտանգային, տնտեսական, էկոլոգիական և բազմաթիվ այլ մարտահրավերները վերահաստատում են, որ ինտեգրացիոն գործընթացների խթանումը, համագործակցության նոր մակարդակի հաստատումը և տարբեր միութենական կառույցների ձևավորումը դարձել են հրամայական և առավել կենսունակ միջոց՝ նվազագույնի հասցնելու տարատեսակ սպառնալիքները և պայքարի արդյունավետ մեխանիզմներ մշակելու դրանց դեմ»,- եզրափակել է երկրի ղեկավարը:

In recent days, I have been closely following the developments in Kazakhstan, which are worrying and dangerous not only for Kazakhstan, but also for neighboring countries and contiguous regions, Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan wrote this on Facebook.
Artsakh President: Radical Pan-Turkic circles are actively involved in process in Kazakhstan
STEPANAKERT, JANUARY 10, ARTSAKHPRESS: "It is apparent that extremist groups and formations are behind the plans to destabilize the situation, to create a zone of terrorism and instability in and around Kazakhstan.
He described the events in Kazakhstan as “concerning and dangerous not only for Kazakhstan but for its neighboring countries and adjacent regions.”
“It is obvious that extremist groups and formations are behind the plans on destabilizing the situation and forming a zone of terrorism and instability in and around Kazakhstan. In this context it is also obvious that pan-Turkist radical circles are actively participating in this process,” President Harutyunyan said.
He further noted that thanks to the timely intervention of the CSTO Collective Forces – particularly the Russian peacekeeping mission – the Kazakh authorities are on track to fight and neutralize organized crime. Therefore, it was possible to prevent a destabilization in Central Asia and adjacent regions, which would pose a serious threat to Artsakh and Armenia.
Not long ago, in September 2020, during the large-scale war unleashed by Azerbaijan, we personally witnessed the most brutal manifestations of extremism and terrorism.
With the serious efforts of a number of members of the international community, and in particular thanks to the decisive contribution of the RF and the role of the Russian peacekeeping mission, it was possible to stop the war, reduce tension, and establish stability in our region.
The example of Kazakhstan and a number of other countries once again showed the need for the development of coordinated approaches and expansion of practical cooperation on key international and regional security issues, in particular against the threat of terrorism stemming from extremist organizations and groups.
And in general, the security, economic, ecological, and many other challenges of the modern period reaffirm that the promotion of integration processes, the establishment of a new level of cooperation, and the formation of various union structures have become imperative and more viable means to minimize various threats and develop effective mechanisms to combat them.”