Ժամանակաշրջանը Արցախի մշակութային կյանքի համար լի է փորձություններով. փոխնախարար
2020-2021 թվականները շատ ծանր ու փորձություններով լի տարիներ էին Արցախի մշակութային կյանքի համար, որոնք պայմանավորված են առաջին հերթին 44-օրյա պատերազմի թողած հետքերով և երկրում տարածված համավարակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի` մշակույթի հարցերով տեղակալ Գայանե Գրիգորյանը: Նրա խոսքով՝ զգալիորեն տուժել են մշակութային ենթակառուցվածքները, մասնավորապես՝ Հադրութի, Շուշիի, և մնացած այլ օկուպացված տարածքների մշակութային օջախները:
«Նշված ժամանակաշրջանում վարչությունն իր քաղաքականության մեջ առաջնահերթ նշանակություն է տվել ազգային մշակույթի պահպանմանը, հանրապետությունում մշակութային կյանքի աշխուժացմանը, մատաղ սերնդի շրջանում ազգային գաղափարախոսության ուժեղացմանը, գեղարվեստական կրթության ավանդույթների պահպանմանն ու զարգացմանը, հասարակության սոցիալական ու տարիքային բոլոր խմբերի գեղագիտական պահանջմունքների զարգացմանը, մշակույթի բնագավառի մանկավարժական կադրերի վերապատրաստմանն ու վերաորակավորմանը, տաղանդավոր երեխաների կրթության, ստեղծագործական ունակությունների զարգացման ու ինքնադրսևորման համար պայմանների ապահովմանը:
ՌԴ խաղաղապահների հետ համատեղ ինտենսիվ աշխատանքներ են իրականացվել նախարարության ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ներում` հետպատերազմական իրավիճակով պայմանավորված հոգեբանական խնդիրների հաղթահարման, հովանավորների աջակցությամբ նյութատեխնիկական բազզայի վերականգնման ուղղությամբ»,-նշել է Գ. Գրիգորյանը: Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ 2021 թվականի ընթացքում կառույցի «Մշակութային կրթության և մանկապատանեկան նախագծերի միջոցառումներ» ծրագրի շրջանակներում իրականացվել է ազգային նվագարանների և ժողովրդական երգի հանրապետական մրցույթը, որին մասնակցել են ԱՀ երաժշտական ու արվեստի դպրոցների, Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի շնորհալի աշակերտներ, ուսանողներ:
«Թատերահամերգային կազմակերպությունների և անհատ կատարողների հյուրախաղերի կազմակերպում ՀՀ-ում և արտերկրում» ծրագրի շրջանակներում ապահովվել է ԱՀ արվեստի դպրոցների տասներկու սաների մասնակցությունը Երևան քաղաքում կայացած ազգային նվագարանների և ժողովրդական երգի անհատ կատարողների հանրապետական 6-րդ մրցույթին, որոնցից վեցը զբաղեցրել են մրցանակային տեղեր: «Աջակցություն ԱՀ շրջաններում ստեղծագործական նախագծերի միջոցառումների և փառատոնների կազմակերպմանը» ծրագրով աջակցություն է ցուցաբերվել Հադրութի արվեստի դպրոցին՝ նպատակային նյութերի ձեռքբերման համար: Մայիսի 8-ին կազմակերպվել է քայլերթ` Սուրբ Աստվածամոր Հովանի մայր տաճարից դեպի Եղբայրական հուշահամալիր, մայիսի 9-ին՝ ցուցահանդես-տոնավաճառ, «Նաղաշ» մշակութաժամանցային ծրագիր:
«Թանգարանային գործի զարգացման» ծրագրի շրջանակներում իրականացվել են բազմաբնույթ միջոցառումներ:
«Մշակույթի ոլորտի հիմնական խնդիրը վերաբերում է օկուպացված տարածքներում մնացած հուշարձաններին և կայանում է նրանում, որ ամեն օր թուրք-ադրբեջանական իշխանությունների կողմից օկուպացված տարածքներում իրականացվում են վանդալիզմի ակտեր մեր մշակութային ժառանգության նկատմամբ: Դա նշանակում է, որ նրանք անտեսում են բոլորին, միջազգային հանրության կարծիքը: Իհարկե, մենք դիմել ենք միջազգային տարբեր ատյանների՝ սկսած ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից, միջազգային մասնագիտացված կազմակերպություններին՝ կոչ անելով ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի քայլերին, սակայն առայսօր մենք շոշափելի ոչ մի արդյունք չունենք»,-ընդգծել է Գ. Գրիգորյանը:
Մեր զրուցակիցը ասել է, որ վերջերս ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով պատրաստել են «Արցախի մշակութային ժառանգությունը հարձակումների թիրախում» զեկույցը, որի հիման վրա հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն և ֆրանսերեն լեզուներով համապատասխան գրքույկներ են հրատարակելու, որպեսզի ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից իրականացվող վանդալիզմի օրինակները տարածվեն ամենուր:

Этот период полон испытаний для культурной жизни Арцаха- Замминистра
2020-2021 годы были очень тяжелыми и полными испытаний для культурной жизни Арцаха, что обусловлено, в первую очередь, последствиями 44-дневной войны и распространением в стране пандемии.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявила заместитель министра образования, науки и культуры Республики Арцах Гаяне Григорян. По ее словам, значительно повреждена культурная инфраструктура, в частности, культурные центры Гадрута, Шуши и других оккупированных территорий.
«В указанный период отдел культуры уделял первостепенное внимание сохранению национальной культуры, активизации культурной жизни в республике, укреплению национального мировоззрения среди подрастающего поколения, сохранению и развитию традиций художественного воспитания, развитию эстетических потребностей всех социальных и возрастных групп, подготовке и переподготовке педагогических кадров в сфере культуры, обеспечению условий для воспитания талантливых детей, развития творческих способностей и самовыражения. В ГНКО, подведомственных министерству, совместно с российскими миротворцами проведена интенсивная работа по преодолению психологических проблем, вызванных послевоенной обстановкой, и восстановлению материально-технической базы при поддержке спонсоров», — отметила Г. Григорян.
По словам нашей собеседницы, в 2021 году в рамках программы «Культурное образование и мероприятия для детско-юношеских проектов» был проведен республиканский конкурс народных инструментов и народных песен, в котором приняли участие одаренные учащиеся и студенты музыкальных и художественных школ Республики Арцах, Степанакертского музыкального колледжа имени Саят-Новы.
В рамках программы «Развитие музейного дела» проводились различные мероприятия.
Բնութագրությունը հասանալի չէ"Главная проблема в сфере культуры — это памятники,  которые остались на оккупированных территориях, проблема заключается в том, что акты вандализма в отношении нашего культурного наследия совершаются каждый день на территориях, оккупированных турецко-азербайджанскими властями. Это значит, что они игнорируют  мнение международного сообщества. Конечно, мы обращались в различные международные структуры, начиная с ЮНЕСКО, в профильные международные организации, призывая обратить внимание на шаги Азербайджана, но пока у нас нет ощутимых результатов", - подчеркнула Г. Григорян.
Наша собеседница сообщила, что Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах недавно подготовило доклад под названием «Культурное наследие Арцаха под ударом», на основе которого будут изданы соответствующие буклеты на армянском, русском, английском и французском языках для распространения примеров актов вандализма со стороны граждан Азербайджана.