Նվիրումը` անմահություն... Իլյա Հակոբյան
2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմում հայրենիքի պաշտպանության զոհասեղանին իրենց մատաղ կյանքն են դրել բազմաթիվ նվիրյալներ: Նրանցից է Իլյա Հակոբյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 14 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Իլյա Խաչատուրի Հակոբյանը ծնվել է 2002թ. հունվարի 12-ին, Արցախի Մարտակերտի շրջանի Մաղավուզ համայնքում: Հաճախել է հարազատ գյուղի՝ Մհեր Դանիելյանի անվան միջնակարգ դպրոցը: «2017-2018թթ. եղբայրս սովորել է Ստեփանակերտի Ք. Իվանյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում։ Մեկ ամսվա մեջ ֆիզիկական բարձր պատրաստվածության շնորհիվ ճանաչվել է «Լավագույն զինվոր-մարզիկ» և պարգևատրվել մեդալով։ Զինվորական ծառայության է անցել Հադրութի զորամասում: Ընդամենը 1,5 ամսվա զինծառայող էր, երբ սկսվեց պատերազմը: Իլյան մասնակցել է Հադրութի, Մարտունու և Շուշիի համար մղվող մարտերին: Նոյեմբերի 6-ի երեկոյան նրանից զանգ ստացանք. վերջինն էր։ Մեկ շաբաթ նրան փնտրել ենք հիվանդանոցներում, գտել վիրավոր մարտական ընկերոջը, ով պատմել է՝ բենզալցակայանի ուժեղ պայթյունից Իլյան թեթև վիրավորվել էր, բայց հրաժարվել էր շտապօգնության մեքենա նստել և բուժօգնություն ստանալ: Նրա զոհվելուց հետո իմացանք, որ Իլյան շապիկով կապել էր վերքն ու շարունակել մարտը: Զոհվել է նոյեմբերի 9-ին` Շուշիում՝ գլխուղեղի հրազենային վիրավորումից», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հայրենիքի նվիրյալ Իլյայի քույրը՝ Հասմիկը:
Բնութագրությունը հասանալի չէՄեր զրուցակցի խոսքով՝ եղբոր կողքին միշտ իրեն ապահով ու պաշտպանված էր զգում, որովհետև դեռ փոքրուց Իլյան իր մեջ ամփոփում էր արժանապատիվ հայ տղամարդու բոլոր հատկանիշները: «Իլյայի ու իմ տարիքային տարբերությունը շատ մեծ է` 14 տարի: Տան ամենափոքրն էր, բոլորիցս բարի, հասկացող, ուժեղ և արդարամիտ էր նա: Աստծո մեծագույն պարգևն էր, բոլորիս երջանկությունը: Երբեք չէր դժգոհում կյանքի դժվարություններից՝ չնայած դրանք այնքան շատ էին, ու պատվով է հաղթահարել, ինչպես իրեն բաժին ընկած պատերազմը: Ցավ, ցավ ու ցավ… ու դրա հետ մի անմեկնելի ցավոտ հպարտություն եմ զգում նրա մարդկային վեհ տեսակի և հերոսության համար», - ասել է հերոսի քույրը։
Բնութագրությունը հասանալի չէԱՀ նախագահի հրամանագրով` Իլյա Խաչատուրի Հակոբյանը հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով։ Արցախյան պատերազմի վետերանների միությունը նրան արժանացրել է «Հայրենիքի պաշտպանության համար» մեդալի, «Միջազգային անվտանգության ասպետաց ակադեմիա»-ն՝ «Արցախ» շքանշանի:

Преданность - бессмертие... Илья Акопян
В развязанной Азербайджаном в 2020 году захватнической войне многие преданные отдали свои жизни ради защиты Родины. Илья Акопян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 марта, АРЦАХПРЕСС- Илья Хачатурович Акопян родился 12 января 2002 года в общине Магавуз Мартакертского района Арцаха. Он учился в средней школе имени Мгера Даниеляна в родном селе. «В 2017-2018 годах мой брат учился в военном училище имени Х. Иваняна в Степанакерте. Через месяц он был признан "Лучшим воином-спортсменом» за высокую физическую подготовку и награжден медалью. Служил в воинской части в Гадруте. После 1,5-месячной службы, началась война. Илья участвовал в боях за Гадрут, Мартуни и Шуши. Вечером 6 ноября он позвонил нам- в последний раз. Мы искали его неделю по больницам и нашли раненого соратника, который рассказал, что Илья получил легкое ранение в результате мощного взрыва на заправке, но отказался сесть в машину скорой помощи для оказания медицинской помощи. После его смерти мы узнали, что Илья перевязал рану рубашкой и продолжил бой. Он погиб 9 ноября в Шуши от огнестрельного ранения в голову", - рассказала в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" сестра Ильи Асмик.
По словам нашей собеседницы, рядом с братом она всегда чувствовала себя в безопасности и под защитой, ведь Илья с ранних лет обладал всеми качествами достойного армянского мужчины. «Разница в возрасте у нас с Ильей очень большая — 14 лет. Он был младшим в доме, был самым добрым, самым понимающим, самым сильным и самым честным из всех нас. Он был величайшим подарком Божьим, счастьем для всех нас. Он никогда не жаловался на тяготы жизни, хотя их было так много, и преодолевал их с честью, как и войну, выпавшую на его долю. Боль, боль и боль… и вместе с нею болезненная гордость за его благородный человеческий тип и героизм», — сказала сестра героя.
Указом президента Республики Арцах Илья Хачатурович Акопян посмертно награжден медалью "За отвагу". Союз ветеранов Арцахской войны наградил его медалью "За защиту Родины", а "Рыцарская академия международной безопасности" — орденом "Арцах".