Ուրուգվայը պատվիրակություն կուղարկի Երևան
Ուրուգվայի փոստային ծառայությունը և արտաքին գործերի նախարարությունը ապրիլի 7-ին ներկայացրել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված նամականիշը` հիշեցնելով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Ուրուգվայն առաջին երկիրն է եղել, որը 50 տարի առաջ պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, մի քայլ, որն արդիական է մնում մինչ օրս», - ասել է Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոան` հավելելով, որ երկիրը ապրիլի 24-ին պաշտոնական պատվիրակություն կուղարկի Հայաստան` մասնակցելու Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
Նրա կարծիքով` երկու երկրի միջև հարաբերությունները «ապրում են  լավագույն ժամանակները», իսկ նամականիշը «խորհրդանշում է Ցեղասպանության դաժան հանցագործության  զոհերի հիշատակը»:
Ուրուգվայի զբոսաշրջության և սպորտի նախարար Լիլիամ Քեշիշյանն, իր հերթին, ցավ է հայտնել, որ «այս տառապանքը, որի 100 տարին է լրանում, դեռ չի ճանաչվել ողջ աշխարհի կողմից, որը կարող է օրինակ վերցնել Ուրուգվայից:
«Մեծ հպարտություն է մեզ համար, որ Ուրուգվայն ընդունել է մեր ծնողներին և տատիկ-պապիկներին, նրանց ապահովել է աշխատանքով և թույլ տվել յուրաքանչյուրիս՝ սովորել ու ապրել խաղաղության երկրում», - ընդգծել է Լիլիամ Քեշիշյանը:
Ուրուգվայում հայ եկեղեցու արքեպիսկոպոս Հակոբ Քեդենջյանը ևս կարևորել է այդ երկրի դերը Հայոց ցեղասպանության միջազգային  ճանաչման գործում:  «Հպարտ ենք, որ ապրում ենք մի երկրում, որը պայքարում է արդարության հաստատման և մարդու իրավունքների համար», - նշել է արքեպիսկոպոսը:

A stamp sheet to commemorate the 100th anniversary of the Armenian genocide was released by the Uruguayan Post Office and Ministry of Foreign Affairs, Asbarez reports.
Uruguay releases stamp marking Armenian Genocide centennial
STEPANAKERT, APRIL 9, ARTSAKHPRESS։ Uruguay was the first and is still one of a handful of countries to recognize the Genocide.
“Uruguay was the first country to recognize the Armenian genocide by law 50 years ago, a transcendental step in a struggle that continues to the present day,” said Uruguayan Foreign Minister Rodolfo Nin Novoa, who also announced an official delegation to Armenia for the centenary on April 24.
According to Novoa, the relationship between the two countries is at a high and the stamp “is full of significance and emotion because it delves into the memory of all those victims of the brutal crime of genocide” whose struggle for recognition is supported by Uruguay.
The Uruguayan Minister of Tourism and Sport, Lilian Kechichian, of Armenian origin, said “the suffering of a 100 years has the added pain of still not being recognized by the whole world, but Uruguay has set an extraordinary example.”
“It is a huge honor that Uruguay received our grandparents, our parents, offered them work, allowed each one of us to study and live in a country of peace,” she added.
The Archbishop of the Armenian Church in Uruguay, Hakob Kedenjian, also applauded the country’s role in the struggle for international recognition of the Armenian genocide.
“We are very proud to live in this country that defends just causes because the greatness of a country is not measured by its military might, economic power, its extensive borders, but by how it defends human rights,” noted Kedenjian.