ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության նիստը կանցկացվի Հայաստանում
ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջային համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) 67-րդ նիստը կանցկացվի Հայաստանում. այն տեղի կունենա 2022թ. հունիսի 1-3-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 10 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը նշեց, որ նիստի այս տարվա թեման լինելու է գյուղական տուրիզմը, որը ընտրել են ՄԱԿ-ի հետ համատեղ:
«Բացի ՄԱԿ ԶՀԿ-ի ներքին հարցերը քննարկելուց, քննարկվելու են նաև կայուն զբոսաշրջության զարգացման դերի մեծացմանն ուղղված քայլերը: ՄԱԿ-ի կողմից նիստն ամեն տարի անցկացվում է տարբեր երկրներում: Այն փաստը, որ այս տարի առաջին անգամ այն անցկացվում է Երևանում, մեծ առաջընթաց է և շատ կարևոր հնարավորություն՝ Հայաստանը ներկայացնելու ամբողջ աշխարհին»,- ասաց կոմիտեի նախագահը:
Սիսիան Պօղոսեանը նշեց, որ նիստին մասնակցելու են ՄԱԿ ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը, կազմակերպության տարածաշրջանային ղեկավարը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանի շուրջ 40 անդամ պետությունների ոլորտի լիազոր մարմինների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ, զբոսաշրջության ոլորտի պաշտոնյաներ, նախարարներ, ԶԼՄ ներկայացուցիչներ։ Հայաստանյան գյուղական տուրիզմի ներկայացուցիչներն էլ մեծ հնարավորություն կունենան շփվելու ներկայացուցիչների հետ: Նրանք փորձով փոխանակվելու, նոր համագործակցություններ ձեռք բերելու հնարավորություններ կունենան:
Նիստի շրջանակներում նախատեսվում են ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարի հանդիպումները ՀՀ նախագահի, ՀՀ վարչապետի և ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ։
ՄԱԿ-ի ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանի ղեկավար Ալեսանդրա Պրիանտեն նշեց, որ այս համաժողովի հիմնական թիրախում է կայուն զբոսաշրջությունը, այդ պատճառով է գյուղական տուրիզմը կարևորվում, և Հայաստանը հենց այն երկիրն է, որը ունի բոլոր նախադրյալները գյուղական տուրիզմը զարգացնելու համար: «Հայաստանը, ես կասեի, «թաքնված գանձ» է, և ունի այն ամենը, ինչ հետաքրքրում է եվրոպացիներին: Միակ խնդիրը, որ ունի Հայաստանը, ավելի ճանաչելի դառնալն է: Օրինակ, Իտալիան այդ խնդիրը չունի, քանի որ զբոսաշրջային խոշոր երկրներից մեկն է, իսկ Հայաստանն այդ խնդիրն ունի: Հայաստանը տարածաշրջանում հետաքրքիր դիրք է զբաղեցնում և իր գեղեցկությամբ պարտավոր է ավելի լավ ներկայանալ»,-ասաց նա:
ՄԱԿ-ի ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանի ղեկավարը շեշտեց, որ այս համաժողովը Հայաստանի համար ավելի ճանաչելի դառնալու և նոր ծրագրեր իրականացնելու շատ լավ հնարավորություն է:
Ալեսանդրա Պրիանտեն ասաց, որ կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքով շատ լուրջ նվազել են զբոսաշրջության թվերը, որի արդյունքում հետաքրքիր տենդենց է ձևավորվել և մարդիկ համավարակի շրջանում սկսել են ավելի շատ ճանաչել իրենց երկրները: «Երկրորդ մեծ խնդիրը, որ առաջացավ համավարակի շրջանում, անվտանգության խնդիրն էր, մարդիկ վախ էին զգում, քանի որ առաջ տուրիզմը այն էր, որ մարդիկ պետք է իրար հետ շփվեին, հիմա բոլորին ասում են կրեք դիմակներ և պահպանեք հեռավորություն: Այժմ մենք այս ուղղությամբ շատ մեծ գործ ունենք անելու, որպեսզի նորից մարդկանց մեջ վստահություն ներշնչենք»,- եզրափակեց նա:

В Армении пройдет заседание Всемирной туристической организации ООН
67-е заседание Всемирной туристической организации ООН пройдет в Армении. Оно состоится с 1 по 3 июня 2022 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 мая, АРЦАХПРЕСС- В беседе с «Арменпресс» председатель Комитета по туризму Министерства экономики Армении Сисиан Погосеан отметила, что темой заседания в этом году будет сельский туризм, она выбрана совместно с ООН.
Тот факт, что в этом году заседание впервые будет проведено в Ереване, является большим прогрессом и очень важной возможностью представить Армению всему миру», - отметила председатель комитета.
Сисиан Погосеан сообщила, что в заседании примут участие генеральный секретарь Всемирной туристской организации ООН, региональный руководитель организации, а также руководители и представители уполномоченных органов 40 государств-членов ВТО Европы, должностные лица сферы туризма, министры, представители СМИ. Представители сельского туризма в Армении получат большую возможность общения с представителями сферы.
В рамках заседания намечены встречи генерального секретаря ВТО с президентом РА, премьер-министром РА и министром иностранных дел РА.
Руководитель Европейского региона ВТО ООН Алессандра Прианте отметила, что в центре внимания этого заседания будет стабильный туризм, следовательно, и значение сельского туризма, и Армения именно та страна, которая имеет все предпосылки для развития сельского туризма. Армения занимает интересную позицию в регионе и должна быть лучше представлена во всей своей красоте» - сказала она.
Глава Европейского региона ВТО ООН подчеркнула, что это заседание - очень хорошая возможность для Армении стать более узнаваемой и реализовать новые программы.
Алессандра Прианте сказала, что из-за пандемии коронавируса довольно серьезно снизились показатели туризма, но в результате этого сформировалась интересная тенденция, в период пандемии люди стали больше узнавать свои страны. «Большой проблемой, которая возникла в период пандемии, была и проблема безопасности, люди ощущали страх, раньше туризм заключался и в общении между людьми, теперь же всем требовалось носить маски и соблюдать дистанцию.