Պատմական փաստի լիարժեք, անկեղծ ու արդար ճանաչումը Թուրքիայի, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի շահերից է բխում. Սպիտակ տուն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահը և վարչակազմի բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ բազմիցս են ճանաչել պատմական այն փաստը, որ Օսմանյան Թուրքիայի գոյության վերջին տարիներին 1,5 միլիոն հայ սպանվել կամ ստիպողաբար մահվան երթի են դատապարտվել դեպի անապատ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այդ մասին, «Ամերիկայի ձայն»-ի  փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Սպիտակ տան խոսնակ Ջոշ Էրնսթը՝ պատասխանելով ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի` Մեծ եղեռնի հիշատակի օրվա կապակցությամբ ապրիլի 24-ին նախապատրաստվող հայտարարությունում ցեղասպանություն բառի օգտագործման վերաբերյալ հարցին:
«Մենք ընդգծել ենք նաև, որ մենք ողբում ենք մահվան այդ դեպքերի համար, և որ այդ փաստի լիարժեք, անկեղծ ու արդար ճանաչումը մեր բոլորի, այդ թվում՝ Թուրքիայի, Հայաստանի և Ամերիկայի շահերից է բխում: Ազգերն ավելի հզոր են, երբ զարգանում են՝ ճանաչելով սեփական անցյալի վտանգավոր դրվագները, և հենց դրա ճանաչման մեջ է նոր, ավելի հանդուրժող ապագա կառուցելու ճանապարհը»,-  նշել է Սպիտակ տան մամլո խոսնակը: Նրա խոսքով՝ պատմական այդ փաստի ճանաչման անհրաժեշտությունը տարիների ընթացքում առաջնորդել է ամերիկյան վարչակազմի մոտեցումը:
«Նախագահն ավանդաբար ապրիլի վերջին հայտարարություն է տարածում այս իրավիճակի կապակցությամբ, այդ ահավոր պատմական իրադարձության կապակցությամբ, և ես չեմ կարծում, որ մինչ այդ մեր քաղաքականությունը կփոխվի», - ասել է Ջոշ Էրնսթը:

Полное и справедливое признание фактов в интересах всех, в том числе и Турции – Белый дом
Белый дом в четверг намекнул, что президент США Барак Обама не использует слово «геноцид» в описании убийств 1,5 млн армян в Османской Турции, продолжив нарушать свое давнее обещание, пишет газета The Wall Street Journal, напоминая о том, что в ходе предвыборной кампании Обама пообещал в случае, если станет президентом, признать Геноцид армян.
СТЕПАНАКЕРТ 17 АПРЕЛЯ АРЦАХПРЕСС-По вопросу использования данного термина на Белый дом в этом году оказывается давление, однако в четверг пресс-секретарь Белого дома заявил, что в политике уклонения от термина «геноцид» никаких изменений не произошло. «Президент и другие высокопоставленные чиновники из администрации неоднократно признавали, как исторический факт то, что в последние дни существования Османской империи были убиты или отправлены в марш смерти 1,5 млн армян», - сказал пресс-секретарь Белого дома Джош Эрнест. «Мы подчеркнули и то, что скорбим по поводу этих смертей. Полное и справедливое признание фактов исходит из интересов всех, в том числе и Турции, Армении и Соединенных штатов Америки», - добавил он.
Тем не менее, Джош Эрнест отметил, что многолетняя позиция США по уклонению от использования термина «геноцид», вероятно, останется прежней и в этот раз.