Պատմական փաստի լիարժեք, անկեղծ ու արդար ճանաչումը Թուրքիայի, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի շահերից է բխում. Սպիտակ տուն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահը և վարչակազմի բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ բազմիցս են ճանաչել պատմական այն փաստը, որ Օսմանյան Թուրքիայի գոյության վերջին տարիներին 1,5 միլիոն հայ սպանվել կամ ստիպողաբար մահվան երթի են դատապարտվել դեպի անապատ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այդ մասին, «Ամերիկայի ձայն»-ի  փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Սպիտակ տան խոսնակ Ջոշ Էրնսթը՝ պատասխանելով ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի` Մեծ եղեռնի հիշատակի օրվա կապակցությամբ ապրիլի 24-ին նախապատրաստվող հայտարարությունում ցեղասպանություն բառի օգտագործման վերաբերյալ հարցին:
«Մենք ընդգծել ենք նաև, որ մենք ողբում ենք մահվան այդ դեպքերի համար, և որ այդ փաստի լիարժեք, անկեղծ ու արդար ճանաչումը մեր բոլորի, այդ թվում՝ Թուրքիայի, Հայաստանի և Ամերիկայի շահերից է բխում: Ազգերն ավելի հզոր են, երբ զարգանում են՝ ճանաչելով սեփական անցյալի վտանգավոր դրվագները, և հենց դրա ճանաչման մեջ է նոր, ավելի հանդուրժող ապագա կառուցելու ճանապարհը»,-  նշել է Սպիտակ տան մամլո խոսնակը: Նրա խոսքով՝ պատմական այդ փաստի ճանաչման անհրաժեշտությունը տարիների ընթացքում առաջնորդել է ամերիկյան վարչակազմի մոտեցումը:
«Նախագահն ավանդաբար ապրիլի վերջին հայտարարություն է տարածում այս իրավիճակի կապակցությամբ, այդ ահավոր պատմական իրադարձության կապակցությամբ, և ես չեմ կարծում, որ մինչ այդ մեր քաղաքականությունը կփոխվի», - ասել է Ջոշ Էրնսթը:

White House: Full, frank and just acknowledgement of historical fact is in interest of Turkey, Armenia and US
The President of the United States of America Barack Obama and other senior administration officials have repeatedly acknowledged as historical fact that 1,5 million Armenians were massacred or marched to their deaths in the final days of the Ottoman Empire.
STEPANAKERT, APRIL 17, ARTSAKHPRESS։ The Spokesperson of the White House Josh Earnest said about it during a press briefing on Thursday, Voice of America reports. Earnest answered a question if Obama is going to use the word “genocide” in his statement on the occasion of the Great Genocide commemoration day, April 24.
“We stated earlier that we mourn those deaths and full, frank and just acknowledgement of the facts is in the interest of everybody, including Turkey, Armenia and the US. One of the principles that has guided the US administration's work in this area and the atrocity-prevention more broadly has been that nations grow strong by acknowledging and reckoning with painful elements of their pasts and doing so is essential to building a foundation in a more just and more tolerant future”, - the Spokesperson of the White House Josh Earnest stated. He added that the necessity to recognize this historical fact has guided the approach of the American administrations for years.
“It has been customary for the president to issue a statement on this terrible historical event on April 24, but I would not anticipate any updates on our policy until then”, - said Josh Earnest.