44-օրյա պատերազմից երկու տարի անց էլ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ գործողությունները Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, ժամը 07։10-ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում սկսեց Արցախի դեմ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատերազմը տևեց 44 օր և ավարտվեց նոյեմբերի 9-ին՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությամբ: Պատերազմի հետևանքներն աղետալի էին հայ ժողովրդի համար՝ տարածքային կորուստներ Արցախում, բազմաթիվ զոհեր, տեղահանություններ, գերեվարված զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք:
Ադրբեջանական ԶՈւ-ն, Թուրքիայի ակնհայտ աջակցությամբ, ինչպես նաև վարձկանների ներգրավմամբ, սեպտեմբերի 27-ից  սկսեց ռմբակոծել Արցախի բնակավայրերը: Հայաստանում ու Արցախում այդ օրերին հայտարարվել էր ռազմական դրություն ու զորահավաք, բազմաթիվ հայորդիներ կամավոր մեկնում էին ռազմաճակատ՝ կենաց ու մահու կռիվ տալով հայրենի հողը պաշտպանելու համար։
Ադրբեջանական ԶՈւ-ն, Արցախի դեմ մղված պատերազմի ողջ ընթացքում կիրառում էր չթույլատրված զինատեսակներ, այդ թվում քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ։ Առկա են բազմաթիվ իրեղեն ապացույցներ, որ թշնամին խոշտանգում է հայ գերիներին։
Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահող երկրների միջնորդությամբ ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի վերաբերյալ պայմանավորվածությանը՝ Ադրբեջանը խախտում էր այն։ Նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պատերազմը ժամը 01։00-ից դադարեցնելու մասին հայտարարություն էին ստորագրել։
Հայկական կողմը կորցրեց Արցախի 7 շրջան, Շուշին ու Հադրութը։ Այդ գիշեր Ռուսաստանը մոտ 2 հազար խաղաղապահ և 470 միավոր զինտեխնիկա ուղարկեց Արցախ։ Ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին պայմանավորվածությունների պահպանման վերահսկողության համար ռուսական դիտակետերը տեղակայվեցին Արցախի և Ադրբեջանի սահմանի, ինչպես նաև Հայաստանն ու Արցախը միացնող Լաչինի միջանցքի երկայնքով:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թիվը 3825 է։
Չնայած նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությանը, անգամ 2 տարի անց ադրբեջանական կողմը չի վերադարձնում բոլոր հայ ռազմագերիներին։ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո էլ Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է հրադադարը թե Արցախում, թե հայ-ադրբեջանական սահմանին: Արցախում մի քանի անգամ սադրիչ գործողություններ իրականացնելուց հետո Ադրբեջանը բացահայտ ագրեսիա է սկսել նաև Հայաստանի դեմ: Նախ 2021 թվականի մայիսին ադրբեջանական զինված ուժերը ագրեսիվ հարձակում սկսեցին և ներխուժեցին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, որտեղից մինչ օրս չեն հեռացել, ապա 2022 թվականին մի քանի ուղղությամբ հարձակվեցին Հայաստանի վրա՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակավայրերը: Վերջին հարձակման հետևանքով ևս ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները որոշ հատվածներում ներխուժել ու գտնվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում: Միջազգային ճնշման ներքո Ադրբեջանը դադարեցրել է ռազմական գործողությունները, սակայն իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում է լարված մնալ:

Two years ago, on September 27th, Armenians woke up to news that Azerbaijan is attacking Artsakh. Although it was momentarily clear that this attack wasn’t the usual border skirmish, no one would’ve thought that it was the beginning of an all-out war that would last six weeks.
Two years after 44-Day War, Azerbaijan still continues aggressive actions against Artsakh and Armenia
STEPANAKERT, SEPTEMBER 27, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: With overt Turkish support and involvement of foreign mercenaries, the Azerbaijani military launched a war of conquest, with indiscriminate bombardments of towns and cities of Artsakh, including the capital city of Stepanakert.
Village homes, apartments, churches and even the maternity hospital of Stepanakert were hit by Azeri strikes.
The Armenian and Artsakhi governments declared martial law and mobilization of reservists, while many people were voluntarily signing up to the military to be deployed to the frontline and defend the nation.
During the entire course of the war, the Azerbaijani military used prohibited munitions against Artsakh, including against civilians. Large-scale evidence exists on torture committed by the Azeri authorities against Armenian captives.
Despite humanitarian ceasefire agreements reached with mediation of OSCE Minsk Group Co-Chairing countries, Azerbaijan was violating it almost immediately after taking effect.
After 44 days, on the night of November 9-10, Armenia and Azerbaijan signed a Russia-backed ceasefire agreement ending the war, officially known as the Statement of the President of the Russian Federation, the President of the Republic of Azerbaijan and the Prime Minister of the Republic of Armenia.
The ceasefire agreement deployed around 2000 Russian peacekeepers to Artsakh.
To this day, Azerbaijan refuses to implement the agreements of the ceasefire and hasn’t returned all Armenian captives. After its provocative actions in Artsakh, Azerbaijan has also started an open aggression against Armenia. In May 2021 the Azerbaijani forces infiltrated into Armenia’s sovereign territory and have not pulled back till now. On September 13, 2022 Azerbaijan launched a large-scale military attack on Armenia from several directions, targeting also the civilian settlements. A ceasefire was achieved with the involvement of the international community, but the situation on the Armenian-Azerbaijani border still remains tense.