Մեր ժողովուրդն ընտրում է մեր հողի վրա ապրելու իրավունքի համար պայքարելու մոտեցումը. Արցախի պետնախարարն ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 11-ին ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել՝ պետական մարմինների ղեկավար կազմի մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված ընթացիկ իրավիճակը՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ձմռան այս օրերին Ադրբեջանը փաստացի խոչընդոտում է  Հայաստանից էներգամատակարարմանը:
«Իրավիճակը բարդ է, և ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր հասարակությանը, որը դիմանում է բոլոր դժվարություններին: Բազմաթիվ խնդիրներ ունենք թե՛ պարենի, թե՛ դեղորայքի հետ կապված։ Վերջին երկու օրերին գումարվեց նաև էլեկտրաէներգիայի խնդիրը: Ադրբեջանը ոչ միայն չի թողնում սննդամթերք, դեղորայք բերել, այլ խոչընդոտում է մասնագետների այցը վթարի վայր՝  էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը վերականգնելու համար»,-նշել է պետնախարարը՝ կարևորելով ներքին ռեսուրսների խնայողական օգտագործումը:
Իրավիճակը բարդ է նաև մասնավոր հատվածում, քանի որ շրջափակման հետ կապված  տնտեսությունը ևս ճգնաժամի մեջ է հայտնվել, բազմաթիվ մարդիկ կորցնում են աշխատանքը:
Պետնախարարի գնահատմամբ՝  Ադրբեջանի քաղաքականությունը հստակ է՝ ճնշումների միջոցով հասնել Արցախի հայթափմանը:
«Բայց մենք պայքարում ենք մեր հայրենիքում, մեր հողի վրա ապրելու իրավունքի համար: Ու շատ ոգևորիչ է, որ  մեր ժողովուրդն ընդունում է  այս  մոտեցումը: Բայց դա մեզնից, որպես ղեկավարներ, պահանջում է ժողովրդի հետ ազնիվ ու անկեղծ լինել, հասկանալ իրավիճակի ամբողջ լրջությունը»:
Պետնախարարը ներկայացրել է նորանշանակ նախարարներին՝ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանին, արդարադատության նախարար Սրբուհի Արզումանյանին,  սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմեն Մանգասարյանին և  վերանշանակված՝ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանին.
«Չեմ ուզում շնորհավորել  նորանշանակ նախարարներին, այլ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել՝ այս չափազանց բարդ իրավիճակում պատասխանատվություն ստանձնելու համար»:
Պետնախարարը նշել է, որ Կառավարությունն օգտագործում է բոլոր գործիքները՝ դիվանագիտական, իրավական, տեղեկատվական, և շարունակում է ամեն ջանք գործադրել՝  ճանապարհը բացելու համար, բայց միաժամանակ նկատել է, որ որպես կառավարություն, պարտավոր են պատրաստ լինել բոլոր հնարավոր զարգացումներին:
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ շրջափակումն էապես փոխում է մարդկանց կենսակերպը՝ պարտադրելով խնայողություններ ու սահմանափակումներ, և  բնակչության կյանքը չի կարող լինել այնպես, ինչպես սովորական պայմաններում: Պետնախարարը կարևորել է բնակչության շրջանում իրազեկման  և բացատրական աշխատանքների իրականացումը և պաշտոնյաների, օպերատիվ շտաբի անդամների անմիջական հանդիպումներն ու շփումները մարդկանց հետ:

Наш народ выбирает путь борьбы за право жить на нашей земле: Государственный министр Арцаха созвал расширенное заседание
Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян 11 января созвал расширенное заседание с участием руководящего состава государственных органов.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает отдел информации и общественных связей аппарата государственного министра Республики Арцах.
Представляя нынешнюю ситуацию, созданную вследствие блокады Арцаха со стороны Азербайджана, Рубен Варданян отметил, что в эти зимние дни Азербайджан фактически препятствует поставкам электроэнергии из Армении.
«Ситуация довольно сложная, и я хочу поблагодарить наше общество, которое терпит все трудности. У нас много проблем, связанных как с продуктами, так и с лекарствами. В последние два дня обострилась и проблема с электричеством. Азербайджан не только не разрешает привозить продукты и лекарства, но и препятствует приезду специалистов на место аварии для восстановления подачи электроэнергии», - сказал госминистр, подчеркнув необходимость экономного использования внутренних ресурсов.
Непростая ситуация сложилась и в частном секторе, потому что из-за блокады и экономика претерпевает кризис, многие люди теряют работу.
По оценке госминистра, политика Азербайджана определенна: путем давления добиться изгнания армян из Арцаха.
«Но мы боремся за право жить на своей родине, на своей земле. И очень воодушевляет то, что наш народ принимает такой подход. Но это требует от нас, как от лидеров, быть честными и искренними с людьми, понимать всю серьезность ситуации».
Государственный министр представил новоназначенных министров: министра иностранных дел Республики Арцах Сергея Казаряна, министра юстиции Србуи Арзуманян, министра социального развития и миграции Армена Мангасаряна и министра градостроительства Арама Саргсяна.
«Я не хочу поздравлять новоназначенных министров, но хочу поблагодарить их за то, что они взяли на себя ответственность в этой чрезвычайно сложной ситуации».
Государственный министр отметил, что правительство использует все инструменты: дипломатические, юридические, информационные и продолжает прилагать все усилия, чтобы открыть дорогу, но в то же время отметил, что как правительство они обязаны быть готовыми ко всем возможным развитиям событий.
Он обратил внимание на то, что блокада существенно меняет образ жизни людей, вводя сбережения и ограничения, и жизнь населения не может быть такой, как в нормальных условиях. Государственный министр акцентировал внимание на проведении информационно-разъяснительной работы среди населения и непосредственных встречах и контактах должностных лиц и членов оперативного штаба с населением.