ԵԱՀԿ-ում էլ են վստահ՝ Ադրբեջանն է ավելացնում լարվածությունը սահմանին. Արտակ Զաքարյան
ԵԱՀԿ-ում նույնպես վստահ են՝ Ադրբեջանն է, որը խախտում է եւ ավելացնում լարվածությունը սահմանին՝ հրապարակային, պաշտոնական եւ բացեիբաց հակահայկական քարոզչություն իրականացնելով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ-ի վերջին հայտարարությունը:
Նրա խոսքով՝ կարելի է ԵԱՀԿ-ի դիվանագիտական լեզվամտածողությամբ արված հայտարարության հետ ինչ-որ տեղ չհամաձայնվել. ակնհայտ է, որ միայն Ադրբեջանն է շարունակաբար խաթարում եւ խոչընդոտում Մինսկի խմբի գործընթացին:
«Միեւնույն ժամանակ, ԵԱՀԿ-ն՝ որպես միջնորդ կազմակերպություն, բանակցային գործընթացի հետագա հաջողությունները նկատի ունենալով, պետք է կողմերին բանակցային գործընթացում եւ խաղաղ կարգավորման մեջ պահելու համար կիրառի դիվանագիտական լեզուն եւ այս առումով կյարելի է նրանց մոտեցումը հասկանալի համարել»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը:
Պատգամավորի կարծիքով՝ պետք է միանշանակ համաձայնվել խմբի նախագահների այն հայտարարության հետ, որ ժամանակն է հրադադարի ռեժիմի խախտման բոլոր դեպքերի համար հետաքննության մեխանիզմ կիրառել:
«Այդ մեխանիզմներին Ադրբեջանը շարունակաբար խոչընդոտում է եւ պարբերաբար հրաժարվում դրանցից»,- ավելացրեց Արտակ Զաքարյանը:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիեն (Ֆրանսիա) եւ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը հայտարարություն են տարածել, որում մասնավորապես ասվում է. «Մենք չենք կարող վստահաբար որոշել՝ որտեղից է ծագել բռնությունը, քանի որ կողմերից յուրաքանչյուրը մեղադրում է մյուսին, կողմերը պետք է աշխատեն ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմների ուղղությամբ, ինչպես արդեն քննարկել են նախագահները:

Армянский депутат: В ОБСЕ знают, что ситуацию на границе накаляет Азербайджан
В ОБСЕ также уверены, что ситуацию на границе накаляет именно Азербайджан, нарушая режим перемирия и проводя открытую антиармянскую пропаганду на официальном уровне.
СТЕПАНАКЕРТ, сентября 25 АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил депутат Национального собрания Армении, председатель парламентской комиссии по внешним отношениям Артак Закарян, комментируя последнее заявление ОБСЕ.
По его словам, можно в чем-то не согласиться с заявлением, составленном в рамках дипломатической лексики. Но очевидно, что именно Азербайджан постоянно препятствует Минскому процессу.
«В то же время, ОБСЕ как посредническая организация, с учетом дальнейших успехов переговорного процесса, должна использовать дипломатический язык для удержания сторон в процессе мирного урегулирования, и в этом смысле их подход можно считать понятным», - сказал А. Закарян.
По мнению депутата, следует однозначно согласиться с тем заявлением сопредседателей, что настало время применить механизм расследования для всех случаев нарушения режима прекращения огня.
«Азербайджан постоянно препятствует внедрению этих механизмов и периодически от этого отказывается», - добавил А. Закарян.
Напомним, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, Пьер Андрие, Игорь Попов, а также личный представитель действующего председателя Анжей Каспршик распространили заявление, в котором, в частности, говорится: «В то время как мы не можем с уверенностью определить, как возникло насилие, так как каждая из сторон обвиняет другую, стороны должны работать в направлении механизма расследования ОБСЕ, как уже обсуждали президенты».