Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի ամբիոնից շնորհակալություն է հայտնել Ցեղասպանությունը ճանաչած պետություններին ու Հռոմի պապին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի ամբիոնից շնորհակալություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պետություններին ու Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին` Վատիկանում մատուցված պատմական պատարագի համար:
Սերժ Սարգսյանը  ՄԱԿ-ի ամբիոնից շնորհակալություն է հայտնել Ցեղասպանությունը ճանաչած պետություններին ու Հռոմի պապին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ելույթ ունենալով Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանի ընթացքում`ՀՀ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ցեղասպանությունների կանխարգելումը միջազգային օրակարգում պահելու Հայաստանի հաստատակամության մասին են վկայում Մարդու իրավունքների խորհրդում պարբերաբար առաջադրվող բանաձևերը, որոնցից վերջինն ընդունվել է այս տարի:
Դրա հիման վրա օրեր առաջ ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովը դեկտեմբերի 9-ը հռչակել է «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր»: «Անցյալ տարի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին, ես այս ամբիոնից անուն առ անուն շնորհակալություն հայտնեցի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրներին՝ կոչ անելով ողջ միջազգային հանրությանը ճանաչման ու դատապարտման միջոցով ցեղասպանությունների կրկնության դեմ պայքարին նոր թափ հաղորդել:
Այսօր նույն այս ամբիոնից շնորհակալություն եմ հայտնում Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին և հիշատակում նրա կողմից մատուցված պատմական պատարագը, Եվրոպայի խորհրդարանին և մատնանշում նրա ընդունած բանաձևը, Գերմանիայի Նախագահին և վստահեցնում, որ նրա հայտնի ելույթն այսուհետ լինելու է մեր ժողովրդի պատմության էջերում, Ավստրիայի, Բոլիվիայի, Բրազիլիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նիդերլանդների, Չիլիի օրենսդիր մարմիններին, բազմաթիվ երկրների նահանգային և քաղաքային խորհուրդներին, ինչպես նաև տասնյակ ու հարյուրավոր հասարակական-քաղաքական կառույցներին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Կիպրոսի, Սերբիայի նախագահներին, ինչպես նաև բազմաթիվ երկրների պատվիրակություններին ապրիլի 24-ին Երևանում Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությանը մասնակցելու համար»,- նշել է ՀՀ Նախագահը:

President Serzh Sargsyan expresses his gratitude from UN podium to Pope Francis and nations that recognized Armenian Genocide
Republic of Armenia President Serzh Sargsyan expressed his gratitude from the UN podium to the nations that had recognized the Armenian Genocide and Pope Francis for the historical Mass he had celebrated.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 30, ARTSAKHPRESS: Giving a speech at the 70th session of the UN General Assembly in New York, President Sargsyan emphasized that Armenia’s determination to keep the prevention of the crime of genocide on the international agenda was testified by the Resolutions periodically tabled at the Human Rights Council, and the latest one to that effect was adopted this year. Building further upon it, just a few days ago the UN General Assembly passed a resolution establishing December 9 as “the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime.”
“Last year, on the eve of the Armenian Genocide Centennial, from this podium I expressed our gratitude to the nations that recognized the Armenian Genocide and named them all individually. I called upon the international community to bolster the struggle against the recurrence of the crime of genocide through recognition and condemnation.
Today, from this very podium, I thank Pope Francis, and acknowledge the historical Mass he celebrated; the European Parliament, and recall the Resolution it adopted; the German President, and, believe me, his well-known statement will thenceforth take part in the pages of our nation’s history textbooks. I thank the legislative bodies of Austria, Bolivia, Brazil, Chile, Luxembourg, and the Netherlands, numerous provincial and city councils, as well as dozens and hundreds political and non-governmental organizations.
I thank the Presidents of Russia, France, Cyprus, and Serbia, as well as delegations of numerous other countries that on April 24 paid tribute to the victims of the Armenian Genocide in Yerevan,” Serzh Sargsyan noted.