Իրանի խորհրդարանը հավանություն է տվել «վեցյակի» հետ համաձայնագրի իրագործման օրինագծին
Իրանի խորհրդարանը հոկտեմբերի 13-ին հավանություն Է տվել երկրի միջուկային ծրագրի խնդրով միջազգային միջնորդների «վեցյակի» հետ ստորագրված համաձայնագրի իրագործման օրինագծին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ IRNA իրանական գործակալության փոխանցմամբ՝ խորհրդարանի նիստում համաձայնագրի կատարումը պաշտպանել Է 161 պատգամավոր, 59-ը դեմ են արտահայտվել, 13-ը ձեռնպահ են մնացել: Ընդամենը քվեարկությանը մասնակցել Է 250 օրենսդիր:
Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 11-ի նիստում, Իրանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ վավերացրել Էր համաձայնագրի իրագործմանն ուղղված գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ընդհանուր շրջանակները:
Իրանը եւ միջազգային բանակցորդների «վեցյակը» լույս հուլիսի 14-ի գիշերը պատմական համաձայնության են հասել իրանական միջուկային խնդրի կարգավորման շուրջ: Դժվարին բանակցություններն ավարտվել են գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի ընդունմամբ, որի կատարումը ամբողջովին կվերացնի ավելի վաղ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիությնա կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական ու ֆինասնական պատժամիջոցները։

Парламент Ирана одобрил закон о реализации соглашения с "шестеркой"
Парламент Ирана одобрил законопроект о реализации соглашения с "шестеркой" международных посредников по ядерной программе страны.
Парламент Ирана одобрил закон о реализации соглашения с
СТЕПАНАКЕРТ, октября 13 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает РИА Новости, об этом передает иранское агентство IRNA.
Выполнение соглашения на заседании во вторник поддержал 161 депутат иранского парламента, 59 выступили против, 13 воздержались. Всего в в голосовании участвовали 250 законодателей, отмечает агентство.
Ранее, на заседании в воскресенье, иранский парламент ратифицировал в первом чтении общие рамки совместного всеобъемлющего плана действий по реализации соглашения.
Иран и "шестерка" международных переговорщиков в ночь на 14 июля достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома. Сложнейшие переговоры завершились принятием совместного всеобъемлющего плана действий, выполнение которого полностью снимет с Ирана введенные ранее экономические и финансовые санкции со стороны СБ ООН, США и Евросоюза.