Հայաստանի եւ Իրաքի միջեւ վերջին տարիներին արձանագրվել է զգալի առաջընթաց. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ նոյեմբերի 18-ին, ընդունել է Հայաստանում Իրաքի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ղազի Տահեր Խալեդին՝ դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ պաշտոնավարման տարիներին հայ-իրաքյան հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում ներդրած ջանքերի համար եւ մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ:
Հանրապետության նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ երկու երկրների հարաբերություններում վերջին տարիներին արձանագրվել է զգալի առաջընթաց` երկու երկրներում գործում են դեսպանություններ, ակտիվացել է քաղաքական երկխոսությունը, աշխուժացել են առեւտրատնտեսական հարաբերությունները, որոնց արդյունքում ավելացել է երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ վերոնշյալ ձեռքբերումները խոսում են երկկողմ փոխգործակցությունն առավել խորացնելու եւ ընդլայնելու փոխադարձ պատրաստակամության եւ վճռականության մասին:
Նախագահը մաղթել է, որպեսզի Իրաքում շուտափույթ խաղաղություն եւ կայունություն հաստատվի: ՀՀ նախագահը եւ Իրաքի դեսպանը բարձր են գնահատել երկկողմ համագործակցությունը նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Դեսպան Խալեդին շնորհակալություն է հայտնել գնահատանքի եւ բարեմաղթանքների համար, նշելով, որ իր համար մեծ պատիվ էր պաշտոնավարել հարուստ պատմություն եւ մշակույթ ունեցող հինավուրց Հայաստանում, որտեղ ձեռք է բերել մեծ փորձ եւ բազմաթիվ ընկերներ:
Նա վստահեցրել է, որ որտեղ էլ հետագայում իրականացնի իր դիվանագիտական աշխատանքը՝ կշարունակի մնալ Հայաստանի բարեկամը:

Состоялась прощальная встреча президента Армении с послом Ирака в Армении
18-го ноября президент Армении Серж Саргсян принял посла Ирака в Армении Кази Тахера Халеди в связи с завершрнием его дипломатической миссии в Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, ноября 18 АРЦАХПРЕСС  - Как сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении, Серж Саргсян поблагодарил посла за развитие и укрепление связей между обеими странами за годы его работы и пожелал успехов в дальнейшей деятельности.
Президент Армении Серж Саргсян выразил удовлетворение прогрессом в отношениях между обеими странами, где действуют посольства, активизировались политический диалог, торговые связи, вырос товарооборот.
Собеседники согласились, что подобные развития говорят о готовности к углублению и укреплению отношений между обеими странами.
Президент Армении Серж Саргсян пожелал Ираку воцарения мира и стабильности. Обе стороны были довольны и сотрудничеством на международной арене.
Посол Халеди поблагодарил за оценку и пожелания, отметив, что для него было честью работать в старинной Армении, имеющей историю и культуру, где он приобрел много друзей и опыт.