Լեւոն Հայրապետյանը դատարան չի ներկայացել հոսպիտալացման պատճառով
Մոսկվայի Զամոսկվորեչյան դատարանը դեկտեմբերի 2-ին չի կարողացել ձեռնամուխ լինել գործարար Լեւոն Հայրապետյանի նկատմամբ խարդախության Էպիզոդի գծով քրեական գործի քննությանը՝ կապված դատապարտված նախկին սենատոր Իգոր Իզնեստեւի մորից 700 հազար դոլար ստանալու հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ` դատական նիստը հետաձգվել Է դեկտեմբերի 9-ին այն բանի կապակցությամբ, որ մեղադրյալը հոսպիտալացման պատճառով չի ներկայացել դատարան:
Հայրապետյանի փաստաբանի խոսքով՝ նա 31-րդ քաղաքային հիվանդանոց Է տեղափոխվել մի շարք ծանր հիվանդությունների պատճառով: Ինչպես պարզաբանել Է դատապաշտպանը, ձեռնարկատերը հոսպիտալացվել Է նոյեմբերի 30-ին եւ հիվանդանոցում կգտնվի առնվազն տասն օր:
Հայրապետյանը մեղադրվում Է ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 159 հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված հանցագործություն (խարդախություն) կատարելու մեջ:
Հետաքննության տվյալներով, 2010 թվականի հունիսից մինչեւ օգոստոս Հայրապետյանը փաստաբան Սերգեյ Անտոնովի հետ համատեղ «խաբեության եւ վստահության չարաշահման ճանապարհով մոլորության մեջ Է գցել Մոսկվայի մի բնակչուհու՝ խոստանալով դրամական վարձատրման դիմաց հասնել նրա որդու նկատմամբ ավելի մեղմ դատավճռի»: Դրա դիմաց Հայրապետյանը նրանից դրամական միջոցներ Է ստացել 700 հազար դոլարի չափով: Իրականում Հայրապետյանը հնարավորություններ չի ունեցել ազդելու տվյալ դատավճռի վրա:
Անտոնովը թաքնվել Է հետաքննության մարմիններից, նրա նկատմամբ քրեական գործի քննությունը շարունակվում Է:

Предприниматель Айрапетян не пришел в суд из-­за госпитализации
Замоскворецкий суд Москвы в среду не смог приступить к рассмотрению по существу уголовного дела в отношении предпринимателя Левона Айрапетяна ­ по эпизоду мошенничества, связанного с получением $700 тыс. от матери осужденного экс ­- сенатора Игоря Изместьева. Судебное заседание отложено на 9 декабря в связи с тем, что подсудимый не явился в суд из­-за госпитализации, сообщает Тасс.
СТЕПАНАКЕРТ, декабря 2 АРЦАХПРЕСС  - По словам его адвоката, Айрапетян госпитализирован в 31-­ ю горбольницу из-­за ряда тяжелых заболеваний. Как пояснил защитник, предприниматель был госпитализирован 30 ноября и пробудет в больнице не меньше десяти дней. Предприниматель обвиняется в совершении преступления, предусмотренного ч. 4 ст. 159 УК РФ (мошенничество).
По данным следствия, с июня по август 2010 года Айрапетян совместно с адвокатом Сергеем Антоновым "путем обмана и злоупотребления доверием ввел жительницу Москвы в заблуждение, пообещав за денежное вознаграждение добиться вынесения ее сыну более мягкого приговора". За это Айрапетян получил от нее денежные средства в размере 700 тыс. долларов. На самом деле возможности повлиять на данное судебное решение у Айрапетяна не было. Антонов от органов следствия скрылся, расследование уголовного дела в отношении него продолжается.