Արցախում օտարերկրյա մասնակցությամբ ավելի քան 160 ընկերություն կա
Կայուն ներքաղաքական իրավիճակը եւ արմատական հարկային բարեփոխումները Լեռնային Ղարաբաղն ավելի հրապուրիչ են դարձրել արտասահմանցի ներդրողների համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ միջինում ներգրաված ներդրումների ծավալը կազմում է ընդհանուր ներդրումների 10 տոկոսը։ Գրանցված է արտասահմանյան մասնակցություն ունեցող 160 ընկերություն։ «Որպես արտասահմանյան կապիտալի ներդրման ոլորտ՝ կարելի է առանձնացնել արդյունաբերությունն ու հեռահաղորդակցման ոլորտը։ Ընդ որում, եթե տնտեսության կայացման սկզբնական փուլում օտարերկրյա ներդրողները շուկա էին մտնում որպես նոր ընկերությունների հիմնադիրներ, ապա վերջին ժամանակներս նկատվում է համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու միտում։ Օտարերկրյա ներդրումները ներառվում են արդեն գործող տեղական ընկերությունների ընդլայնման համար»,- NEWS.am-ին տված հարցազրույցում ասել է նախարարը։

Over 160 companies with foreign participation registered in Karabakh
The stable inter-political situation and radical tax reform have increased the attractiveness of Karabakh for foreign investors. Karabakh Minister of Economy Andranik Khachatryan told the aforementioned to Armenian News – NEWS.am.
STEPANAKERT, JANUARY 6, ARTSAKHPRESS: According to him, the average volume of attracted investments makes up nearly 10 percent of the overall volume of investments. Over 160 companies with foreign participation have been registered.
“Industry and the sphere of communication can stand out as separate areas of foreign capital investment. Moreover, if at the initial stage of economy formation, investors entered the market as founders of new companies, the tendency of creating more joint enterprises has recently been observed: foreign investments are attracted in the process of expanding the already operating local companies,” the Minister said.