Արցախում օտարերկրյա մասնակցությամբ ավելի քան 160 ընկերություն կա
Կայուն ներքաղաքական իրավիճակը եւ արմատական հարկային բարեփոխումները Լեռնային Ղարաբաղն ավելի հրապուրիչ են դարձրել արտասահմանցի ներդրողների համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ միջինում ներգրաված ներդրումների ծավալը կազմում է ընդհանուր ներդրումների 10 տոկոսը։ Գրանցված է արտասահմանյան մասնակցություն ունեցող 160 ընկերություն։ «Որպես արտասահմանյան կապիտալի ներդրման ոլորտ՝ կարելի է առանձնացնել արդյունաբերությունն ու հեռահաղորդակցման ոլորտը։ Ընդ որում, եթե տնտեսության կայացման սկզբնական փուլում օտարերկրյա ներդրողները շուկա էին մտնում որպես նոր ընկերությունների հիմնադիրներ, ապա վերջին ժամանակներս նկատվում է համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու միտում։ Օտարերկրյա ներդրումները ներառվում են արդեն գործող տեղական ընկերությունների ընդլայնման համար»,- NEWS.am-ին տված հարցազրույցում ասել է նախարարը։

В Нагорном Карабахе зарегистрировано более 160 предприятий с иностранным участием
Стабильная внутриполитическая ситуация и радикальная налоговая реформа повысила привлекательность Нагорно-Карабахской Республики для иностранных инвесторов.
СТЕПАНАКЕРТ, января 6 АРЦАХПРЕСС - По его словам, в среднем объем привлеченных вложений составляет около 10 процентов от общего объема инвестиций. Зарегистрировано более 160 предприятий с иностранным участием.
«В качестве отдельных отраслей приложения иностранного капитала можно выделить промышленность и сферу коммуникаций. Причем если на начальном этапе становления экономики иностранные инвесторы входили на рынок в качестве учредителей новых компаний, то в последнее время прослеживается тенденция создания все большего числа совместных предприятий: иностранные инвестиции привлекаются в процессе расширения уже действующих местных фирм», - отметил министр.
Об этом в интервью Новости Армении – NEWS.am заявил министр экономики Нагорно-Карабахской Республики Андраник Хачатрян.