Հայաստանի ռուսական ռազմակայանում մոտոհրաձիգների դաշտային վարժանքներ են սկսվել
Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի մոտոհրաձգային ստորաբաժանումների զինծառայողները վարժանքներ են սկսել Կամխուդ եւ Ալագյազ զինափորձարաններում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝  մեկ ամսվա ընթացքում նրանց հետ դաշտային պարապմունքներ կանցկացնեն ծովի մակարդակից 1,5 հազարից մինչեւ 2,5 հազար մետր բարձրության վրա: Վարժանքներում ներգրավված են հազարից ավելի զինծառայողներ:
Պարապմունքներն սկսվել են ստորաբաժանումների մարտական պատրաստության պլանային ստուգմամբ, ավտոմայրուղիներով եւ դժվարանցանելի լեռնային ճանապարհներով 30 եւ 100-կիլոմետրանոց երթերով:
Մոտոհրաձիգների ուսուցման ընթացքում հատուկ ուշադրություն Է դարձվելու գիշերային ու ցերեկային ժամերին պրակտիկ այն գործողություններին, որոնք պետք Է ձեռնարկվեն կրակային, տակտիկական, ռազմաբժշկական, հատուկ պատրաստության եւ մարտական մեքենաների վարման պարապմունքների ժամանակ:
Ուսուցման ծրագրով նաեւ նախատեսված Է անձնակազմի կողմից հետախուզման, կառավարման ու կապի ժամանակակից համալիրների, ինչպես նաեւ «Ռատնիկ» նորագույն հանդերձանքի յուրացումը, որը զորամիավորումն ստացել Է 2015 թվականին:

В Армении начались полевые занятия мотострелков ЮВО
На российской военной базе началась одиночная подготовка военнослужащих мотострелковых подразделений на полигонах Камхуд и Алагяз. В течение месяца с ними проведут полевые занятия в условиях высокогорья на высотах от 1,5 до 2,5 тыс. метров над уровнем моря. На полевой выход привлечено более 1000 военнослужащих.
СТЕПАНАКЕРТ, января 13 АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-­службе Южного военного округа, занятия начались с плановой проверки боевой готовности подразделений, совершения 30 и 100-­километровых маршей по автомагистралям и по труднопроходимым горным дорогам.
Во время выдвижения на полигоны подразделения отработали вводные по отражению атак условного противника и преодолению наиболее сложных обледенелых участков местности. Особое внимание при обучении мотострелков уделяется практическим действиям в дневное и ночное время на занятиях по огневой, тактической, военно­-медицинской, специальной подготовке и вождению боевых машин.
Программой подготовки также предусмотрено освоение личным составом современных комплексов разведки, управления и связи, а также новейшей экипировки «Ратник», поступившей в соединение в конце 2015 года.
После завершения одиночной подготовки каждый военнослужащий пройдет аттестацию со сдачей нормативов по основным предметам боевой подготовки, после чего начнутся занятия по слаживанию экипажей боевых машин и мотострелковых отделений.