Քաղաքագետն այս տարի Հայաստանում ներքաղաքական կյանքի ակտիվություն է ակնկալում
Հայաստանում այս տարի ներքաղաքական կյանքն ակտիվ կլինի: Հունվարի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քաղաքական կյանքն ակտիվ է լինելու այն իմաստով, որ ֆորմալիզացված քաղաքական կառույցները, քաղաքական ուժերը, ընդհանրապես քաղաքական դաշտը լուրջ փոփոխություններ կկրեն: Սրա բացատրությունը շատ պարզ է՝ 2017 թ. սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ, որոնց նշանակությունը, սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի արդյունքներից ելնելով, ավելանում է: 2017 թ. ընտրությունները, կարծում եմ, կդառնան նորանկախ Հայաստանի ամենակարևոր ընտրություններից մեկը, որոնք փաստացի իրենց մեջ կներգրավեն և՛ խորհրդարանական, և՛ նախագահական ընտրությունների իմաստը, նշանակությունն ու թեժությունը»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, բոլոր քաղաքական ուժերը՝ և ընդդիմադիր դաշտի, և իշխող Հանրապետականը փորձելու են լավագույնս պատրաստվել ընտրություններին: «Դրա արտացոլումը կլինի այն, որ արդեն, գուցե ամռանը,  մենք կտեսնենք նոր քաղաքական դաշինքներ, կոալիցիաներ, ինչպես նաև կունենանք մի իրավիճակ, երբ որոշ ոչ այնքան ակտուալ քաղաքական ուժեր՝ այդ թվում նաև խորհրդարանական ուժերը, որոշ չափով կթուլանան: Ընտրություններից առաջ էլ մենք կտեսնենք, որ որոշ քաղաքական ուժեր կակտիվանան, կփորձեն զբաղեցնել ոչ առաջնահերթ դերակատար ուժերի տեղը»,- ասաց Մինասյանը:
Քաղաքագետը մանրամասնեց, թե հասկանալի է, որ Հայաստանի քաղաքական դաշտում առկա գլխավոր ուժերը՝ ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն, նաև ՀԱԿ-ը յուրաքանչյուր դեպքում ակտիվ գործելու են քաղաքական դաշտում, սակայն հնարավոր է, որ ստեղծվեն նաև նոր քաղաքական ուժեր:

В этом году политолог ожидает активную внутриполитическую жизнь
СТЕПАНАКЕРТ, января 15 АРЦАХПРЕСС - 15 января во время встречи с журналистами такую точку зрения выразил политолог Сегрей Минасян.
«Политическая жизнь будет активной в том смысле, что политические силы, партии, организации и политическое поле в общем и целом ждут перемены. Это очень легко объяснить: в 2017 году произойдут парламентские выборы, значение которых после Конституционных реформ значительно увеличилось.Думаю, что выборы 2017 года станут самыми знаковыми в истории независимой Армении. Эти выборы будут нести в себе значение и парламентских, и президентских», ­- сообщил он.
По его словам, все правящие силы, и республиканские, и оппозиционные, попытаются подготовиться к этим выборам на высшем уровне. «Свидетельством тому может служить то, что уже летом сформируются новые альянсы, коалиции, а также некоторые незначительные политические силы сдадут позиции. А перед выборами некоторые политические силы станут более активными, попытаются занять место не передовых сил», ­- сказал Минасян.
Политолог добавил, что главные политические партии Армении будут очень активными, однако возможно и формирование новых сил.