Ռոհանիի իշխանության գալուց հետո ԱՄՆ-Իրան հարաբերություններն ավելի կառուցողական են. Սպիտակ տուն
2013 թվականին Իրանում Հասան Ռոհանիի՝ նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո ԱՄՆ-ի եւ Իսլամական Հանրապետության հարաբերություններն ավելի կառուցողական են դարձել, դրանց հետագա բարելավումը կախված է Թեհրանից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան բարձրատիճան պաշտոնյան:
«Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի օրոք մենք որեւէ կառուցողական երկխոսություն չունեինք: Ռոհանիի՝ իշխանության գալուց հետո շատ բան փոխվեց»,- NEWS.am-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողներին ասել է ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչը: Նա հիշեցրել է, որ Իրանի այժմյան վարչակազմի հետ հաջողվեց լուծել միջուկային ծրագրի խնդիրը, ինչպես նաեւ հասնել մի քանի ամերիկացիների ազատ արձակման:
Աղբյուրի համաձայն, երկրորդ հարցի շուրջ ակտիվ շփումները 14 ամիս են տեւել՝ Շվեյցարիայի միջնորդությամբ: Միաժամանակ, Սպիտակ տան ներկայացուցիչը նշել է, որ հարաբերությունների հետագա կարգավորումը կախված է Իրանի դիրքորոշումից:

Белый дом: С приходом к власти Роухани отношения США-Иран стали более конструктивными
С приходом к власти в Иране в 2013 году администрации Хасана Роухани отношения США и Исламской Республики стали более конструктивными, дальнейшее улучшение зависит от Тегерана.
СТЕПАНАКЕРТ, января 18 АРЦАХПРЕСС - «При бывшем президенте Ирана Махмуде Ахмадинежаде у нас не было такого конструктивного диалога. Многое изменилось с приходом Роухани», — сказал представитель администрации США журналистам. Он напомнил, что с нынешней администрацией Ирана удалось решить проблему иранской ядерной программы, а также добиться освобождения нескольких американцев. Согласно источнику, интенсивные контакты по второму вопросу проводились около 14 месяцев при посредничестве Швейцарии. В то же время представитель Белого дома отметил, что дальнейшая нормализация отношений двух стран зависит от позиции Ирана. «Выбор в большей степени сейчас на стороне Ирана, чем на нашей», — сказал он, передает РИА Новости.