Քալիֆորնիայում համալսարանի ռեկտոր է ընտրվել Մարի Փափազյանը
Քալիֆորնիայի Սան Խոսեի համալսարանի ղեկավար է նշանակվել հայ Մարի Փափազյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք համալսարանի կայքից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Համալսարանի հոգաբարձումների խորհուրդը նման որոշում է կայացրել հունվարի 27-ին: Ըստ այդմ, Փափազյանը դառնում է համալսարանի 29-րդ ռեկտորը, 3-րդ կին ղեկավարը 159-ամյա պատմության մեջ:
«Ուրախ եմ, որ համալսարանի հոգաբարձումների խորհուրդը հենց ինձ է ընտրել ռեկտոր՝ վստահելով այս կարեւորագույն կառույցի զարգացումն ինձ»,- ասել է Մարի Փափազյանը:
Մարի Փափազյանը նախկինում էլ է ղեկավար պաշտոններ զբաղեցրել Միացյալ Նահանգներում: Նա առաջին հայ կինն էր, որ 2012թ.-ին նշանակվեց Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանի ռեկտոր:

Ректором Университета Сан-Хосе в Калифорнии назначена армянка
СТЕПАНАКЕРТ, января 28 АРЦАХПРЕСС - Такое решение Совет попечителей Университета Сан-Хосе принял 27 января. Таким образом, Мари Папазян стала 29-ым ректором университета, 3-ей женщиной – руководителем учебного заведения, которому 159 лет. «Я рада тому, что Совет попечителей принял такое решение, доверив именно мне развитие этой важной структуры», - отметила новый ректор Университета Сан-Хосе.
Отметим, что ранее Мари Папазян также занимала руководящие должности в США. Именно она стала первой женщиной, ставшей в 2012 году ректором Государственного университета Южного Коннектикута.