Արցախի առաջատար քաղաքական ուժը սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ առաջին քննարկումն է անցկացրել
Փետրվարի 8-ին «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ, Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է Ազգային ժողովի «Հայրենիք» խմբակցության պատգամավորներին՝ քննարկելու ԱՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ազատ հայրենիք» կուսակցության մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝ Արայիկ Հարությունյանը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել օրեր առաջ Արցախի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների միջև կայացած քննարկումից՝ տեղեկացնելով, որ, ըստ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների, քաղաքական խորհրդատվությունները շարունակվելու են: Նա շեշտադրել է, որ ողջ գործընթացը պետք է անցնի հանրային լայն քննարկումների պայմաններում, ինչի արդյունքում պետք է ընդունվի այնպիսի սահմանադրություն, որը լուծում կտա պետական կառավարման մոդելի մի շարք առանցքային խնդիրների և կհամապատասխանի Արցախի առանձնահատկություններին:
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել մեկնարկած գործընթացի վերաբերյալ՝ պատրաստակամություն հայտնելով մնացած քաղաքական ուժերի հետ կառուցողական քննարկումներ վարել կառավարման ավելի արդյունավետ մոդել ընդունելու շուրջ:

Artsakh leading political force held first meeting for discussion of constitutional reforms
On February 8 the chairman of the Free Motherland party and the Prime Minister of the Republic of Artsakh Arayik Haroutyunyan met with the deputies of 'Motherland' faction of the National Assembly of the Republic of Nagorno-Karabakh to discuss issues related to constitutional reforms in Artsakh.
STEPANAKERT, FEBRUARY 9, ARTSAKHPRESS: As the press service of the 'Free Motherland' party  informed, Arayik Haroutyunyan presented some details  from the discussion which took place between the representatives of the  Artsakh political forces, adding that according to the reached agreement political consultations will be continued.
He emphasized that process has to take place under conditions of broad public debate, and as a result such constitution has to be adopted which will solve many key aspects of governance model and will correspond to features of Artsakh.
The participants exchanged views on the launched process, expressing willingness to conduct constructive discussions with other political forces to adopt more effective model of governance.