ԵԽ-ն կշարունակի փորձագիտական օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանին
ԵԽ-ն կշարունակի փորձագիտական օժանդակություն ցուցաբերել ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններով պայմանավորված:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 16-ին, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան:
ՀՀ Կառավարությունից հայտնում են, որ կառավարության ղեկավարն արդյունավետ է գնահատել Հայաստան-ԵԽ համագործակցությունը եւ կարեւորել կառույցի աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը ԵԽ ակտիվ անդամներից է եւ բոլոր մակարդակներում մասնակցում է կազմակերպության աշխատանքներին: Որպես ԵԽ հետ փոխգործակցության եւս մեկ հաջողված օրինակ՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է Վենետիկի հանձնաժողովի ներգրավումը ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխումների գործընթացին՝ Սահմանադրության հայեցակարգի եւ փոփոխությունների բուն տեքստի փորձաքննության միջոցով:
Գոհունակություն հայտնելով ՀՀ իշխանությունների եւ կառավարության հետ ԵԽ համագործակցության եւ ԵԽ մարմիններում Հայաստանի պատշաճ ներկայացվածության կապակցությամբ՝ տիկին Վուտովան նշել է, որ այն զարգացնելու լավ հնարավորություններ կան: ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը բարձր է գնահատել 2013 թ. Հայաստանի նախագահությունը ԵԽ նախարարների կոմիտեում: Նա ընդգծել է, որ ԵԽ հայաստանյան գրասենյակի եւ ՀՀ տարբեր պետական ինստիտուտների հետ ձեւավորվել է արդյունավետ համագործակցություն, եւ ԵԽ-ն պատրաստ է շարունակել օժանդակել մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին:
Զրուցակիցները երկկողմ գործակցության կարեւոր գործիք են համարել Հայաստան/Եվրոպայի խորհուրդ Գործողությունների ծրագրերը, որոնք շարունակական բնույթ ունեն (2009-2010 թթ., 2012-2014 թթ., 2015-2018 թթ.): Նշելով, որ ՀՀ շահառու գերատեսչությունները գոհ են 2012-2014 թթ. Գործողությունների ծրագրի ընթացքից եւ արդյունքներից, ինչպես նաեւ ԵԽ հայաստանյան գրասենյակի հետ աշխատանքից՝ վարչապետը կարեւորել է համագործակցության շարունակականությունը երկուստեք առաջնահերթություն հռչակված ոլորտներում:
Կողմերն անդրադարձել են 2015 թ. դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեով ընդունված ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններին: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ խորհրդարանական կառավարումը կնպաստի ժողովրդավարության զարգացմանը, եւ ՀՀ քաղաքական համակարգն առավել բաց եւ ճկուն կդառնա: Նատալյա Վուտովան էլ ընդգծել է, որ ԵԽ-ն կշարունակի փորձագիտական օժանդակություն ցուցաբերել ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններով պայմանավորված՝ ընդունման ենթակա իրավական ակտերի շրջանակի հստակեցման եւ օրենսդրության համապատասխանեցման գործընթացին:
Հանդիպմանն արծարծվել են ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխումներով պայմանավորված ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում համագործակցության վերաբերյալ:

CoE will continue expertise assistance to Armenia: Vutova
Prime Minister Hovik Abrahamyan on Tuesday met with Natalia Vutova, Head of the Council of Europe (CoE) Office in Yerevan, the Press Office of the Armenian government informed.
STEPANAKERT, FEBRUARY 16, ARTSAKHPRESS: The PM assessed Armenia-CoE cooperation as productive, and underscored this organization’s assistance in the ongoing democratic reforms in the country. He added that Armenia is an active member of the CoE.
Abrahamyan noted that Armenia is one of the active members of the CoE and takes part in the work of the organization on all levels. Prime-minister referred to the involvement of the Venice Commission in the Constitutional reform process in Armenia, particularly in terms of the expertise of the constitutional vision and of the proper text of the constitution.
Ms. Vutova also noted the good cooperation between Armenian authorities and the CoE institutions and outlined the possibilities for further engagement. She spoke highly of the Armenian presidency in the Committee of ministers in 2013. Ms. Vutova said that the CoE office in Armenia has developed efficient cooperation with different Armenian state institutions and that the organization is ready to further assist Armenia in reforms.
The interlocutors assessed Armenia/Council of Europe Action plans (2009-2010; 2012-2014; 2015-2018) as efficient tools of cooperation. PM Abrahamyan said that stakeholder Armenian institutions are contented with the results of 2012-2014 Action Plan and with the cooperation of the CoE office. He emphasized the importance of further cooperation in the prioritized areas.
The sides have also discussed the Constitutional changes in Armenia that were approved by the referendum of December 6, 2015. Hovik Abrahamyan said that the parliamentary system of governance will contribute to the development of democracy. PM thinks that Armenian political system will become more open and flexible. Natalya Vutove, in turn, underscored that the CoE will continue to provide expert support to Armenia, particularly in the process of finalization of the legal framework prescribed by the constitutional changes.
The issue of the new Electoral Code was also touched upon during the meeting.
In addition, the parties exchanged views on collaboration within the framework of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).