Սումգայիթյան ջարդերի տարելիցին Ֆրանսիայում կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ
Ֆրանսիայի հայկական համայնքը Սումգայիթում հայերի նկատմամբ իրականացրած ջարդերի տարելիցի կապակցությամբ նախատեսում է կազմակերպել մի շարք միջոցառումներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանի հաղորդմամբ` առաջիկա օրերին Սումգայիթի ջարդերի թեմայով անցկացվելու են դասախոսություններ, կազմակերպվելու են կլոր-սեղաններ, ինչպես նաև, աշխատելով տեղի լրատվամիջոցների հետ, հրապակվելու են հոդվածներ:
«Պետք է մշտապես հիշվեն այդ ողբերգական օրերը, պետք է բարձաձայնել այդ մասին: Դրանից բացի, անհրաժեշտ է  ընդգծել խաղաղության դեմ Ադրբեջանի իրականացրած և իրականցվող գործողությունները»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահն ընդգծեց, որ Ֆրանսիայում Ադբեջանը բավական ակտիվ է գործում:
«Շատ ակտիվ են, լուրջ ներդրումներ են կատարում քարոզչության գործում, աշխատում են տարբեր հարթակներում: Նրանց և մեր միջոցները անհամեմատելի են: Բայց մենք մեր ունեցած ուժերով կարողանում ենք հակազդել և բավական արդյունավետ: Ասեմ, որ Ֆրանսիայի հասարակության շրջանում ադրբեջանցիների իմիջը դրական չէ»,-հավելեց Մուրադ Փափազյանը:
1988թ. փետրվարի 27-­ին Բաքվից ոչ հեռու գտնվող Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունները սկսեցին հայ բնակչության բնաջնջումը, որն ուղեկցվում էր հայերի ունեցվածքի թալանով և ոչնչացմամբ: ԽՍՀՄ ղեկավարության լռության պայմաններում երեք օրվա կոտորածների ընթացքում վիրավորվեցին և սպանվեցին 100-­ավոր հայեր:

Several events will be organized in France on the occasion of the anniversary of Sumgait pogroms
The Armenian community of France is planning to organize a number of events on the occasion of the Sumgait pogroms.
Several events will be organized in France on the occasion of  the anniversary of  Sumgait pogroms
STEPANAKERT, FEBRUARY 26, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: As the co-chairman of the Coordination Council of Armenian Organizations of France, and ARF Bureau member Murad Papazian said, lectures will be held on Sumgait pogroms, round tables will be organized, as well as articles will be published in cooperation with the local media.
"Those tragic days need to be voiced and always remembered. Besides, it is necessary to highlight the actions carried out by Azerbaijan against peace, "Murad Papazian said.
The co-chairman of the Council of Armenian Organizations of France said that Azerbaijan is actively involved in France.
"They are very active, serious investments are being made in propaganda campaigns and works are carried out on different levels. Their resources are incomparable to ours. But we are able to counteract effectively with our own means. I must say that the public image of the Azerbaijanis is not positive among the French, "added Murad Papazian.
On February 27, 1988 the Azerbaijani authorities began the extermination of the Armenian population in the city of Sumgait, near Baku, which was followed by the destruction and looting of the property of Armenians. During 3 days of massacres hundreds of Armenians were killed and wounded, as the Soviet leadership remained idle.