Սումգայիթյան ջարդերի տարելիցին Ֆրանսիայում կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ
Ֆրանսիայի հայկական համայնքը Սումգայիթում հայերի նկատմամբ իրականացրած ջարդերի տարելիցի կապակցությամբ նախատեսում է կազմակերպել մի շարք միջոցառումներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանի հաղորդմամբ` առաջիկա օրերին Սումգայիթի ջարդերի թեմայով անցկացվելու են դասախոսություններ, կազմակերպվելու են կլոր-սեղաններ, ինչպես նաև, աշխատելով տեղի լրատվամիջոցների հետ, հրապակվելու են հոդվածներ:
«Պետք է մշտապես հիշվեն այդ ողբերգական օրերը, պետք է բարձաձայնել այդ մասին: Դրանից բացի, անհրաժեշտ է  ընդգծել խաղաղության դեմ Ադրբեջանի իրականացրած և իրականցվող գործողությունները»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահն ընդգծեց, որ Ֆրանսիայում Ադբեջանը բավական ակտիվ է գործում:
«Շատ ակտիվ են, լուրջ ներդրումներ են կատարում քարոզչության գործում, աշխատում են տարբեր հարթակներում: Նրանց և մեր միջոցները անհամեմատելի են: Բայց մենք մեր ունեցած ուժերով կարողանում ենք հակազդել և բավական արդյունավետ: Ասեմ, որ Ֆրանսիայի հասարակության շրջանում ադրբեջանցիների իմիջը դրական չէ»,-հավելեց Մուրադ Փափազյանը:
1988թ. փետրվարի 27-­ին Բաքվից ոչ հեռու գտնվող Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունները սկսեցին հայ բնակչության բնաջնջումը, որն ուղեկցվում էր հայերի ունեցվածքի թալանով և ոչնչացմամբ: ԽՍՀՄ ղեկավարության լռության պայմաններում երեք օրվա կոտորածների ընթացքում վիրավորվեցին և սպանվեցին 100-­ավոր հայեր:

Во Франции пройдут мероприятия, посвященные годовщине сумгаитских погромов
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 26 АРЦАХПРЕСС - Сопредседатель совета координаторов армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян сообщил, что по этой теме пройдут лекции, круглые столы; в прессе будут опубликованы материалы.
«Всегда надо помнить эти трагические дни и говорить о них. Необходимо подчеркнуть все действия Азербайджана, направленные против мира»,- сказал Мурад Папазян.
Сопредседатель Совета координаторов армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян подчеркнул, что Азербайджан довольно активен во Франции.
«Они очень активны, делают серьезный вклад в пропаганду, работают на разных уровнях. Наши и их средства несравнимы. Но мы и имеющимися силами умеем им противостоять. Во французском обществе имидж азербайджанцев невысок»,- сказал Мурад Папазян.
27-го февраля 1988 года в г.Сумгаит, неподалеку от Баку, начались организованные азербайджанскими властями погромы армян, сопровождаемые убийствами, насилием и грабежом. В условиях молчания властей СССР, за 3 дня были убиты и ранены сотни армян.