Մատաղիսի գյուղապետը ներկայացրել է ադրբեջանական կողմից գյուղի գնդակոծման մանրամասները
Ադրբեջանանական զինուժի կողմից գնդակոծության հետևանքով վիրավորված Մատաղիսի գյուղապետ Զավեն Ավանեսյանը մանրամասներ է ներկայացրել, թե ինչպես են ադրբեջանցիները ռմբակոծության ենթարկել Արցախի Մատաղիս գյուղը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտում գտնվող «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է Մատաղիսի գյուղապետ Զավեն Ավանեսյանի հետ, ով ներկա պահին բուժվում է Ստեփանակերտի Հանրապետական հիվանդանոցում: Նա պատմել է, որ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմից կրակոցները չէին դադարում, իսկ առավոտյան ժամը 06:30-ի մոտակայքում իմացել է, որ հակառակորդը ռմբակոծում է հարևան Թալիշ գյուղը:
«Ես անմիջապես մեքենայով դուրս եկա գյուղ, որպեսզի արագ կազմակերպեմ բնակչության տարհանումը: Երբ արդեն գյուղի կենտրոնում էի, կանգնեցրեցի մեքենան, զրուցում էի համագյուղացիների հետ, երբ մեր գյուղի վրա եկավ առաջին արկը: Ես տղերքին անմիջապես հորդորեցի նստել մեքենաներն ու գյուղից որքան հնարավոր է արագ հանել երեխաներին ու կանանց: Ես էլ իմ մեքենան նստեցի, դեռ մի քանի մետր էի առաջ շարժվել, երբ երկրորդ արկը եկավ գյուղի վրա: Այդ արկը հետևի կողմից կպավ իմ մեքենային, դրա բեկորներից էլ ես վիրավորվեցի»,- նշել է Ավանեսյանը:
Նա պատմել է, որ հիշում է՝ վիրավորվելուց հետո մեքենայից դուրս է եկել, ընկել գետնին, գլուխն արնահոսել է: «Այդ պահին հակառակորդն անընդհատ կրակի տակ էր պահում գյուղը, տարբեր տեղեր արկեր էին պայթում: Ես անմիջապես զանգեցի բնակիչներին, հայտնեցի, որ վիրավոր եմ, հետո սողեսող գնացի մոտակայքում ապրող իմ ընկերներից մեկի տուն: Հետո, երբ կրակոցները դադարեցին, իմ ընկերներից մեկն ինձ հասցրեց Ստեփանակերտի հիվանդանոց: Դրանից հետո բնակիչները, մեկը մյուսին իմաց տալով և օգնելով, երեխաներին և կանանց տարհանել են գյուղից»,- պատմել է գյուղապետը:
Ավանեսյանը հայտնել է նաև, որ Մատաղիսից ևս երկու հոգի վիրավորվել են հակառակորդի ռմբակոծության հետևանքով: Նրանցից մեկը Կամո Աբրահամյանն է, ով ևս բուժում է ստանում Ստեփանակերտի Հանրապետական հիվանդանոցում, իսկ մյուսը Անդրանիկ Առաքելյանն է, ով վիրավորվել է զորամասում աշխատելու ընթացքում:
Նա վստահեցրել է, որ ապաքինվելուց հետո անպայման գյուղ է վերադառնալու: «Պարզ չի՞, որ պետք է վերադառնամ: Մենք որ մեր գյուղ չվերադառնանք, ո՞վ պետք է վերադառնա: Ոչ ոք չի կարող ասել, որ գյուղից տարհանված բոլոր բնակիչները կվերադառնան, բայց հաստատ կարող եմ ասել, որ իմ վերադառնալուց շատ բան է կախված»,- հավելել է Ավանեսյանը:
Նրա խոսքով՝ Մատաղիսի բնակիչներից որևէ մեկն Արցախից դուրս չի եկել: Բնակչության մի մասը գտնվում է Արցախի տարբեր գյուղերում, մի մասն էլ Ստեփանակերտում: Զավեն Ավանեսյանը նշեց, որ այս պահին Մատաղիսում իրականացվում են համապատասխան վերականգնողական աշխատանքներ:

Староста Матагиса представил подробности бомбардировки села азербайджанцами
Староста Матагиса Завен Андреасян представил подробности бомбардировки села азербайджанскими ВС, в результате которых он и получил ранение.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 10 АРЦАХПРЕСС - Находящийся в Степанакерте корреспондент Арменпресса побеседовал с Завеном Андреасяном, который в настоящее время находится на лечении.
Он рассказал, что в ночь на 2 апреля азербайджанские обстрелы не прекращались, и только примерно в 06:30 стало ясно, что бомбят соседнее село Талыш.«Я сразу же побежал в село, чтобы организовать эвакуацию людей. И когда мы беседовали, в наше село попала первая мина. Я велел ребятам выехать на подготовленной машине и увезти подальше от села женщин и детей. Сам же не успел выехать на своей машине, как в село попала вторая минаОсколком мины повредило мою машину и ранило меня», - рассказал староста.
Он рассказал, что еле успел вылезти из машины, упал на землю. Кровь текла, заволакивая глаза. «Противник держал село под непрекращающимся обстрелом. Я дополз до дома моего друга. Когда наконец выстрелы прекратились, друг довез меня до больницы в Степанакерте. Жители, помогая друг другу, сумели вывезти женщин и детей», - рассказал Завен Андреасян. Он сообщил, что в Матагисе были ранены еще двое. Один из них, Камо Абрамян, тоже лечится в Степанакерте, а другой, Андраник Аракелян, был ранен во время работы в воинской части.
«Вылечусь – вернусь в село. Разве непонятно? Если не мы, то кто в нем должен жить? Никто не знает, все ли вернутся, но точно могу сказать, что от моего возвращения многое зависит», - сказал он.
Он заверил, что никто из матагисцев не покинул Арцах. Они разбрелись по другим селам. Часть осела в Степанакерте. Завен Андреасян сказал, что сейчас в селе идут восстановительные работы.