Դավութօղլուն սպառնացել է ԵՄ-ին
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօլուն սպառնացել է, որ եթե Եվրամիությունը չկատարի միգրացիոն համաձայնագրով իր խոստումները, ապա Անկարան կչեղարկի պայմանավորվածութունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը, այս մասին Դավութօղլուն լրագրողներին հայտարարել է Ստրասբուրգ մեկնելուց առաջ` Անկարայի»Էսենբողա» օդանավակայանում:
«Անկարան չի հետեւելու ԵՄ հետ միգրանտների մասին համաձայնագրի պայմաններին այն դեպքում, եթե նա չկատարի Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմ մտցնելու, ԵՄ անդամակցության բանակցություններն արագացնելու եւ խոստացված գումարի 3 մլրդ եվրո մասը փոխանցելու մասին խոստումները», -սպառնացել է նա:
Նա նշել է, որ Թուրքիան աշխատում է ԵՄ առաջ իր պարտավորությունների վրա:
«Ես ԵՄ համար հնարավորություններ չեմ տեսնում հետ նահանջել այն բանից հետո, երբ մենք այդքան հեռու ենք գնացել», -հայտարարել է նա:
Գերմանական թերթերից մեկն օրերս հայտնել էր, որ ԵՄ-ն մտադիր է արագ կերպով չեղարկել «վիզաների ազատականացումը» Թուրքիայի, Վրաստանի եւ Ուկրաինայի համար:
Դավութօղլուն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԵՄ-ի Թուրքիայի միջեւ առանց վիզայի ռեժիմ կհաստատվի մինչեւ այս տարվա հունիսի վերջը:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն օրերս հիշեցրել էր Անկարային, որ թուրքերի համար ԵՄ հետ վիզայի ազատականացումը կարող է տեղի ունենալ միայն այն բանից հետո, եթե Թուրքիան կատարի դրա համար անհրաժեշտ 72 կետերից կազմված պայմանները:

Давутоглу угрожал ЕС
Премьер-министр Турции Давутоглу угрожал ЕС расторгнуть соглашения, если ЕС не станет выполнять свои обещания по миграционному договору.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 19 АРЦАХПРЕСС - Давутоглу сообщил об этом журналистам в аэропорту Анкары до своего отъезда в Страссбург.
«Анкара не будет следовать пунктам миграционных договоренностей с ЕС, если ЕС не станет выполнять свои обещания о безвизовом режиме с Турцией, ускорении переговоров о вступлении Турции в ЕС и выделении 3 млрд евро на обеспечение мигрантов»,- сказал он.
Он также сказал, что Турция работает над исполнением своей части обязательств. «Я не вижу для ЕС путей к отступлению от соглашений, когда мы зашли уже так далеко»,- сказал Давутоглу.
На днях одна из немецких газет сообщила, что ЕС намерен отменить визовую амнистию для Турции, Грузии и Украины.
Ранее Давутоглу заявил, что безвизовый режим между Турцией и ЕС будет установлен до конца июня этого года.
Президент Франции Олланд на днях отметил, что безвизовый режим между Турцией и ЕС может быть установлен только после того, как Турция выполнит соответствующие 72 условия.