Դավութօղլուն սպառնացել է ԵՄ-ին
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօլուն սպառնացել է, որ եթե Եվրամիությունը չկատարի միգրացիոն համաձայնագրով իր խոստումները, ապա Անկարան կչեղարկի պայմանավորվածութունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը, այս մասին Դավութօղլուն լրագրողներին հայտարարել է Ստրասբուրգ մեկնելուց առաջ` Անկարայի»Էսենբողա» օդանավակայանում:
«Անկարան չի հետեւելու ԵՄ հետ միգրանտների մասին համաձայնագրի պայմաններին այն դեպքում, եթե նա չկատարի Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմ մտցնելու, ԵՄ անդամակցության բանակցություններն արագացնելու եւ խոստացված գումարի 3 մլրդ եվրո մասը փոխանցելու մասին խոստումները», -սպառնացել է նա:
Նա նշել է, որ Թուրքիան աշխատում է ԵՄ առաջ իր պարտավորությունների վրա:
«Ես ԵՄ համար հնարավորություններ չեմ տեսնում հետ նահանջել այն բանից հետո, երբ մենք այդքան հեռու ենք գնացել», -հայտարարել է նա:
Գերմանական թերթերից մեկն օրերս հայտնել էր, որ ԵՄ-ն մտադիր է արագ կերպով չեղարկել «վիզաների ազատականացումը» Թուրքիայի, Վրաստանի եւ Ուկրաինայի համար:
Դավութօղլուն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԵՄ-ի Թուրքիայի միջեւ առանց վիզայի ռեժիմ կհաստատվի մինչեւ այս տարվա հունիսի վերջը:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն օրերս հիշեցրել էր Անկարային, որ թուրքերի համար ԵՄ հետ վիզայի ազատականացումը կարող է տեղի ունենալ միայն այն բանից հետո, եթե Թուրքիան կատարի դրա համար անհրաժեշտ 72 կետերից կազմված պայմանները:

Davutoğlu threatens EU
Turkish Prime Minister Ahmet Davutoğlu threatened that if the EU will not fulfill its promises based on the migration agreement, Ankara will cancel the agreements.
STEPANAKERT, APRIL 19, ARTSAKHPRESS: Anadolu” news agency reports that Davutoğlu said this to journalists before leaving to Strasburg in the Ankara Esenboga Airport.
“Ankara will not follow the provisions of the migration agreement with the EU if it does not fulfill its promises of the visa-free regime for Turkey, to accelerate the talks of the EU membership and to transfer € 3 billion part of the promised money,” Davutoğlu threatened.
He stated that Turkey works on its obligations to the EU.
“I do not see any opportunities for the EU to withdraw when we have gone so far”, he stated.
One of the German newspapers recently released that the EU plans to cancel visa-free regime for Turkey, Georgia and Ukraine.
Earlier Davutoğlu stated that the visa-free regime between Turkey and the EU will be established by the end of June, 2016.
French President François Hollande recently recalled Ankara that the visa-free regime for Turks with the EU can take place only when Turkey fulfills the provisions of 72 points necessary for that process.