Արցախը նոր օմբուդսմեն ունի
ԼՂՀ Ազգային ժողովը քիչ առաջ փակ գաղտնի քվեարկությամբ` 27 կողմ, 2 դեմ հարաբերակցությամբ ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտոնում հաստատեց Ռուբեն Մելիքյանի թեկնածությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ, ԼՂՀ Մարդու իրավունքների նոր պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել խորհրդարանականներին վստահության համար և նշել, որ իր առաջնային գործունեությունն է լինելու միջազգային հարթակներում ներկայացնել ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կատարված անմարդկային վայրագությունները:
«Այդ վայրագությունները պետք է դատապարտվեն և համապատասխան գնահատական ստանան միջազգային հանրության կողմից և այդ կապակցությամբ կան բավարար փաստեր որոնց ներկայացման համար ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հետևողական է լինելու»,- ասել է նորանշանակ օմբուդսմենը և հավելել, որ իր աշխատանքի առանցքն է լինելու նաև շարունակել իր արդեն նախկին պաշտոնակցի աշխատանքն՝ ավելի միջազգայանացնելով ու հանրայնացնելով ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի գործունեությունը:
Նշենք, որ  Ռուբեն Մելիքյանը  մինչ    այդ    զբաղեցնում  էր   ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայի ռեկտորի  պաշտոնը:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. ապրիլի 25-ին ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանն  ներկայացրել  է  իր հրաժարականի մասին առաջին դիմումը, իսկ մայիսի 3-ին, համաձայն «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ԼՂՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի, կրկին դիմել է լիազորությունները վաղաժամ դադարեցնելու մասին դիմումով:

Рубен Меликян стал омбудсменом НКР
Национальное Собрание Нагорно-Карабахской Республики путем закрытого (тайного) голосования 27 голосами «за», 2 ''против'' одобрили кандидатуру Рубена Меликяна на пост Омбудсмена НКР.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 5 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», новый Защитник прав человека поблагодарил депутатов за доверие и отметил, что его основной обязанностью будет представление на международной арене зверств, совершенных Азербайджаном в ходе апрельской четырехдневной войны.
"Эти зверства должны быть осуждены, должны получить соответствующую оценку со стороны международного сообщества, и имеется достаточно доказательств, для представления которых Управление по правам человека будет работать в соответствующем режиме ", - сказал омбудсмен, добавив, что в своей он продолжит дело своего предшественника, расширив публикацию соответствующих данных в международных инстанциях.
Отметим, что Рубен Меликян был ректором Академии юстиции Республики Армения.
Напомним, что ранее в отставку подал Омбудсмен НКР Юрий Айрапетян. Представив первое заявление об отставке, 3 мая Омбудсмен, в соответствии с законом НКР (статья 6 часть 2 пункт 3) о "Защитнике прав человека ", снова обратился к властям с просьбой о преждевременном приостановлении его полномочий.